کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آموزش دوست‌یابی به کودکان
آموزش دوست‌یابی - درِ خانه به‌روی دوستان او، به‌خصوص آنهایی که مورد تاییدتان هستند، باز باشد. - کودک‌خود را به‌پیوستن به‌گروههای مورد اطمینان خود تشویق کنید. - کودک‌را در مقابل دوستانش سرزنش و تحقیر نکنید. این‌کار هیچ‌گونه اثر سازنده‌ای ندارد و فقط او را از شما دور می‌کند. آموزش دوست‌یابی

آموزش دوست‌یابی به کودکان
- درِ خانه به‌روی دوستان او، به‌خصوص آنهایی که مورد تاییدتان هستند، باز باشد.
- کودک‌خود را به‌پیوستن به‌گروههای مورد اطمینان خود تشویق کنید.
- کودک‌را در مقابل دوستانش سرزنش و تحقیر نکنید. این‌کار هیچ‌گونه اثر سازنده‌ای ندارد و فقط او را از شما دور می‌کند.
- سعی کنید از گفتن کلماتی مثل خجالتی، خسیس و یا عباراتی مانند: تو هیچ دوستی نداری؛ چرا هیچکس با تو دوست نمیشه؟ پرهیز کنید. چنین کلماتی از تغییر رفتار کودک شما جلوگیری می‌کند.
- به‌او اجازه دهید در حد متعارف با تلفن صحبت کند، چون برای بعضی از کودکان صحبت با تلفن راحت‌تر از گفتگوی رو در روست.
- کودک‌خود را با انبوهی از مسئولیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها مشغول نکنید. سعی کنید فرصت کافی برای دوست‌یابی و رشد این مهارت به‌او بدهید.
- به‌او اجازه دهید لباس مناسبی بپوشد که همۀ دوستانش می‌پوشند تا در جمع دوستان راحت باشد.
به‌کودکان در حفظ دوستی‌ها کمک کنید.
بروز مشکلات با دوستان، گاه کودک را تحت تاثیر قرار میدهد. در چنین مواقعی شما باید به‌احساسات کودک خود توجه کنید و وقتی آمادگی داشت، در زمینۀ مشکل با او صحبت کنید. می‌توانید راههای مواجهۀ صحیح با مشکلات را با کودک خود بررسی کنید تا در موارد مشابه بتواند با آمادگی بیشتری به‌حل مشکل بپردازد.
قبول و درک احساسات او، به‌وی قدرت مواجهۀ بعدی با دوستانش را خواهد داد. طرد شدن از طرف دوستان برای کودک تحمل ناپذیر است. سعی نکنید ناراحتی فرزند شش سالۀخود را به‌علت جدایی از دوستش، نادیده بگیرید.
برای او این یک از دست رفتن بزرگ است. مداخله کنید و بکوشید شبکۀ دوستان وی را گسترش دهید تا با از دست دادن یک دوست، احساس تنهایی نکند. کودکانی که فقط به‌داشتن یک دوست اکتفا می‌کنند، گاهی برای حفظ آن ارتباط، مجبور به‌دادن امتیازاتی به‌او می‌شوند.
اگر فرزند ده ساله‌تان نق میزند که اصلاً مورد توجه دوستانش نیست، بدون اینکه برایش سخنرانی کنید به‌او اجازۀ صحبت بدهید. بعد سعی کنید او را در راههای جدید دوست‌یابی که متناسب با ارزش‌های درونی اوست یاری دهید.چه مواقعی مداخله کنیم؟
همۀ پدر و مادرها کم و بیش با دوستان فرزندان خود مشکل دارند. وظیفۀ شما این است که‌در دوران دبستان به‌کودک خود کمک کنید تا با گروههای ورزشی یا پیشاهنگی، گروههای آموزشی مدارس و یا جمعی که‌به فعالیت خاصی علاقه‌مندند همکاری کند و از جذب شدن او به‌گروه‌هاییکه فعالیتهای نامناسب و منفی مانند مصرف مواد، پوشیدن لباس‌های نامناسب و جلف، سرقت از مغازه و آشوب به‌پا کردن و ... دارند، جلوگیری کنید. حتی با داشتن دوستان خوب هم وضعیت روحی کودک متغیر است و نوسان دارد.
وقتی پسر هشت سالۀ شما پشت خانه‌تان با دوستش مشغول دعواست، شما چکار می‌کنید؟ بیرون می‌روید و دعوای آنها را داوری می‌کنید؟ دوستش را به‌خانۀ خودشان و پسرشان را به‌اتاقش می‌فرستید؟ شروع می‌کنید به‌سخنرانی دربارۀ چگونگی رفتار دوستان باهم و اینکه نباید این‌گونه عمل کنند؟ یا اینکه کاری نمی‌کنید و آرزو می‌کنید که آنها خودشان مشکل را حل کنند؟
بسته به‌شرایط و وضعیت بچه‌ها، هریک از شرایط بالا میتواند مؤثر باشد. اما معمولاً هرچه شما کمتر مداخله کنید، کودک شما در مورد بهبود روابط با دوستان بیشتر آموزش می‌بیند.
بعضی مواقع راه‌حل انتخابی کودکان با آنچه بزرگسالان توقع دارند یکسان نیست، اما سرانجام خودشان راه مناسب را پیدا می‌کنند. بسیاری از والدین نگران این هستند که کودک‌شان دوستی برای خود ندارد.
اگر متوجه شدید که فرزند 10 ساله‌تان اوقات زیادی را به‌تنهایی می‌گذراند، یا علاقه‌مند به‌دوستی با بچه‌های کم سن و سال2تر از خود یا بزرگترهاست، بهتر است با معلم او یا مسئول مدرسه صحبت کنید. ببینید آیا آنها می‌توانند باتوجه به‌روحیات کودک‌تان برای او همبازی و دوست مناسبی بیابند.
یک بعدازظهر دوستش را به‌خانه دعوت کنید و اوقات خوبی برایشان تدارک ببینید. شما ممکن‌است به‌کودک کمک کنید تا دوستی که یکسال از او بزرگتر یا کوچکتر است پیدا کند.
کودکانی که تفاوت سنی کمی دارند می‌توانند روابط بهتری در بازی کردن باهم داشته باشند. بعضی بچه‌ها در ارتباط اجتماعی و رفتار در جمع دوستان مشکلات فراوانی دارند. در برخی موارد باید از مشاوران و متخصصان کمک بگیرید.
مهارتهای ضروری برای پیدا کردن دوست عبارتند از:
- شرکت کردن (چگونگی شروع ارتباط و اهمیت توجه داشتن به‌صحبت و نظرِ دیگران)
- همکاری کردن (اهمیت رعایت نوبت در صحبت و درمیان گذاشتن موضوع‌ها)
- ارتباط برقرار کردن (اهمیت صحبت با دیگران و گوش فرادادن به‌دیگران)
- دوست خوب بودن (اهمیت لبخند زدن و کمک و محبت کردن‌به دیگران)
اما چطور می‌توانید مطمئن شوید که شما دوست‌یابی‌را در او پرورش می‌دهید؟ طبق تحقیقات، والدینی که از روش مثبت تربیتی استفاده می‌کنند، بچه‌هایی با روابط اجتماعی قوی بار می‌آورند. وقتی شما به‌کودک خود ابراز محبت می‌کنید، او نیز در خارج از خانه با دیگران ارتباط دوستانه برقرار می‌کند. اگر جواب شما به‌سؤالهای زیر مثبت باشد، شما زمینۀ لازم‌را در اختیار کودک خود گذاشته‌اید.
- آیا شما احساسات، خواسته‌ها و احتیاجات فرزندخود را درنظر می‌گیرید؟
- آیا در مورد فعالیتهای روزانۀ او ابراز علاقه و توجه می‌کنید؟
- آیا به‌او افتخار می‌کنید؟ آیا او را بدون قید و شرط می‌پذیرید؟
- در صورت تحت فشار بودن فرزندتان، آیا شما به‌او پیشنهاد کمک و مشاوره میدهید؟
منبع: کودک خوب، رفتار بد
آموزش دوست‌یابی
آموزش دوست‌یابی
تاثیر کودکان همسال بر یکدیگرتاثیر کودکان همسال بر یکدیگر

تاثیر کودکان همسال بر یکدیگر اکثر والدین در مورد تاثیر پذیری فرزندشان و تقلید از همسالان مخصوصا هنگامی که فرزندشان به سیزده سالگی می رسد نگران و مضطرب هستند. تاثیر کودکان همسال بر یکدیگر


دوستی در کودکاندوستی در کودکان

دوستی در کودکان بچه های دبستانی در این دوران اجتماعی می شوند و بیشتر به دوستانشان توجه میکنند و حال آنها را می فهمند. بچه های شش تا نه ساله نه تنها به تفاوت های یکدیگر احترام می گذارند بلکه از دوستانشان نیز چیزهای زیادی را یاد می گیرند. دوستی در کودکان


تاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکانتاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکان

تاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکان کودک آنلاین: تنها والدین و معلمان نیستند که توانایی کودک را در تنظیم هیجان تحت تاثیر قرار می دهند؛ گروه همسالان هم نقش مهمی را ایفا می کنند. همسالان برای همدیگر حکم آموزندگان را دارند. تاثیر گروه همسالان در تنظیم هیجان کودکان


روابط و دوستی کودکان از 6 تا 13 سالگیروابط و دوستی کودکان از 6 تا 13 سالگی

روابط و دوستی کودکان از 6 تا 13 سالگی کودک آنلاین: کودکان در آغاز به دیگران به عنوان اسباب بازی نگاه می کند و بعداً به عنوان همبازی ولی حدود 6 یا 7 سالگی آمادگی این را پیدا می کند که ارتباطی عمیق تر و سنگین تر را به عنوان دوستی داشته باشند. روابط و دوستی کودکان از 6 تا 13 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران