کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ترس کودکان از افراد غریبه - بخش دوم
ترس کودکان : احساس ناراحتی و اضطرابی که کودک از بودن در محیط‌های غریبه و ناآشنا می‌کند، برای خود او واقعی است. بنابراین‌بهتر است پدر و مادر سعی نکنند با نادیده گرفتن پریشانی فرزندشان او را در این‌گونه شرایط تنها رها کنند.

ترس کودکان از افراد غریبه - بخش دوم
•    احساس درماندگی و ناتوانی کودک را نادیده نگیرید
احساس ناراحتی و اضطرابی که کودک از بودن در محیط‌های غریبه و ناآشنا می‌کند، برای خود او واقعی است. بنابراین‌بهتر است پدر و مادر سعی نکنند با نادیده گرفتن پریشانی فرزندشان او را در این‌گونه شرایط تنها رها کنند. در عوض، خوب است بدون بزرگ کردن اضطراب و احساس ضعف فرزند، او را در حل مشکل یاری کنند.
•    احساس امنیت و آرامش لازم را برای کودک فراهم آورید
تطابق و سازگاری برای کودکان خردسال امری سخت و دشوار است. هنگامی که والدین همراه کودک وارد مکانی جدید می‌شوند، بهتر است‌دست کودک را در دست داشته باشند (یا اگر کودک هنوز خردسال است، او را در اغوش بگیرند) و فضا و محیط را به‌آرامی به‌او نشان دهند تا کودک احساس امنیت و آرامش کند.
همچنین والدین می‌توانند هنگامی که وارد محیطی جدید می‌شوند، به‌کودک این اطمینان را بدهند که به‌هیچ عنوان او را تنها نخواهند گذاشت.
مثلاً اگر کودک را به‌پارک یا زمین بازی می‌برند، او را به‌یکباره تنها رها نکنند، بلکه مدتی کنار او بمانند و چنانچه احساس کردند کودک مشغول بازی شده است، قدری از او فاصله بگیرند.
شایان ذکر است که هیچگاه نباید کودک را بدون اطلاع او ترک کرد. در کودکان زیر دو و نیم سال، پدیدۀ ثبات شیء شکل نگرفته است. پدیدۀ ثبات شیء مرحله‌ای از رشد شناختی است که فرد میتواند از اشیایی که نمی‌بیند هم تصویری در ذهن داشته باشد.
کودکان زیر دو و نیم سال غالباً بر این باورند که تا وقتی چیزی را می‌بینند، آن چیز وجود دارد. ترک ناگهانی و بدون اطلاع کودک این حس را در او وجود می‌آورد که خطر از دست دادن مراقبان در هر لحظه وجود دارد.•    مشکل را با دوستان، اشنایان و افراد خانواده در میان بگذارید.
هنگامی که فردی غریبه به‌کودک نزدیک می‌شود، اگر به‌طور ناگهانی صورتش را به‌صورت او نزدیک کند، موجب ترس و دستپاچگی کودک می‌شود. به‌همین دلیل، بهتر است‌پدر، مادر یا مراقب کودک از افراد ناآشنا بخواهند که اگر قصد دارند با کودک بازی کنند، به‌آرامی و تدریجاً به‌او نزدیک شوند.
پدر و مادر می‌توانند از قبل مشکل کودک خردسال‌شان را با آشنایان در میان گذارند و از آنها بخواهند برای کاهش اضطراب کودک خردسال‌شان به‌آنها کمک کنند تا کودک کمتر احساس ناراحتی کند.
برای مثال، هنگامی که برای دیدن شما می‌آیند، به‌کودک فرصت دهند تا از بودن و نشستن در کنار آنها احساس امنیت و آرامش کند. آنها می‌توانند با دادن یک عروسک، یک اسباب بازی کوچک و ... بکوشند باب دوستی را با کودک بگشایند و ارتباط نزدیک‌تری با او برقرار کنند.
کودکان نیاز به‌زمان و فرصت دارند تا به‌تدریج به‌چهره و حرکات افراد غریبه عادت کنند و آنها را بپذیرند. روش دیگر آن است که از دور با لحنی ملایم و آرام با او حرف بزنند و یا حتی فقط با برقرار کردن تماس چشمی، با کودک ارتباط برقرار کنند.
•    کودک را به‌تدریج با پرستار یا مهد آشنا کنید
چنانچه والدین قصد دارند برای کودک‌شان پرستار بگیرند، بهتر است‌قبل از انکه کودک را با پرستارش تنها بگذارند، چند روزی همزمان خود نیز نزد کودک بمانند تا کودک به‌تدریج به‌وجود پرستار عادت کند و بعد از انکه پرستار به‌عنوان عضوی از خانواده پذیرفته شد، آنها را باهم تنها بگذارید.
یا اگر قصد دارند کودک را به‌مهد بفرستند، بهتر است‌چند روزی خودشان نیز با کودک باشند و با محیط، کارکنان و بچه‌های آنجا آشنا شوند تا کودک به‌آن محیط عادت کند و کمتر دچار اضطراب شود.
البته بهتر است زمان استفاده از مهدکودک و پرستار قبل از هشت ماهگی یا بعد از سه سالگی باشد تا کودک کمترین آسیب عاطفی ممکن را ببیند.
•    سعی کنید اعتماد کودک را به‌خود جلب کنید
تمامی کودکان نیاز دارند که به‌والدین و مراقبان خود اعتماد کنند. به‌همین دلیل بهتر است پدر و مادر سعی کنند با استفاده از روش‌های سادۀ اعتمادسازی، حس امنیت اولیه را در کودک پرورش دهند. برای مثال، به‌کودک دروغ نگویند و یا اگر قول و قراری با کودک می‌گذارند به‌آن عمل کنند.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
ترس کودکان
ترس کودکان از افراد غریبه - بخش اولترس کودکان از افراد غریبه - بخش اول

ترس کودکان اولین ترسی که بسیاری از کودکان در نخستین سال زندگی خود با آن روبه‌رو می‌شوند، ترس از غریبه‌هاست. به‌طور معمول، کودکان‌از شش ماهگی به‌بعد علایمی از این ترس و اضطراب را نشان می‌دهند که در حدود هشت – نه ماهگی میزان این نگرانی به‌اوج خود می‌رسد. ترس کودکان


خطر افراد غریبه برای کودکانخطر افراد غریبه برای کودکان

خطر افراد غریبه کودکان جالب توجه اند. هرگاه وارد مغازه ای میشوید یا به همراه کالسکه کودک در خیابان حرکت می کنید ، شخصی را می بینید که به کودک شما چشم دوخته است یا چیزی درباره او می گوید و علی رغم اینکه این امر نوعی ابراز محبت است ، در عین حال زیان آور نیست. خطر افراد غریبه


اضطراب نوزاد در برابر غریبه و جداییاضطراب نوزاد در برابر غریبه و جدایی

اضطراب نوزاد در برابر غریبه و جدایی زمانی در حدود شش ماهگی و گاهی در حدود چهار ماهگی یا حتی تا هشت ماهگیِ کودکتان، وقتی می خواهید او را به غریبه ای بسپارید عصبانی می شود. اضطراب در برابر غریبه تا مدتی زندگی را برای شما مشکل می سازد، اما قدم مهمی در رشد کودک است؛ زیرا نشان می دهد که فرزندتان مادر، پدر و سایر افرادی را که هر روز می بیند با دیگران متفاوت می داند.


برخورد با ترس کودکان برخورد با ترس کودکان

ترس کودکان این کارها نه فقط کمکی به‌حل مشکل نخواهد کرد ، بلکه موجب تشدید ترس و وحشت کودک خواهد شد و رهای کودک از ترس و ترسیدن را مشکل تر خواهد کرد. پدر و مادر نباید کودک را به‌چیزی که‌از آن میترسد ، نزدیک کنند. کودک بدون این عمل ، دیر یا زود بر ترس خود مسلط خواهد شد. ترس کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران