کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
فشار روانی کودکان - قسمت دوم
فشار روانی کودکان تنش و فشار روانی بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی هر کودک است. به طور کلی، فرایند رشد و تحول همواره با استرس و تنش ناشی از آن همراه است. کودکان خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کنید، تنش‌ها و استرس‌های گوناگون در زندگی را تجربه می‌کنند.

فشار روانی کودکان - قسمت دوم
•    نقش خانواده در کاهش استرس‌های کودکان
تنش و فشار روانی بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی هر کودک است. به طور کلی، فرایند رشد و تحول همواره با استرس و تنش ناشی از آن همراه است. کودکان خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کنید، تنش‌ها و استرس‌های گوناگون در زندگی را تجربه می‌کنند. آنان بسیار آسیب‌پذیرتر از بزرگسالان هستند، زیرا روش‌های موثر مقابله با استرس را نمی‌دانند.
بنابراین، باید والدین و اعضای خانواده به تدریج سعی کنند تا مهارت‌های لازم برای رویارویی با شرایط استرس‌آور را به فرزندان خود بیاموزند.
اگر پدر و مادر متوجه شوند که فرزندشان هنگام خوابیدن مشکل دارد، انگیزه و توان خود را برای فعالیت و بازی از دست داده است یا نگران انجام دادن تکالیف مدرسۀ خود است، باید بدانند که او در حال تجربه کردن استرس و فشار روانی است و باید نسبت به وضعیت او حساسیت و هوشیاری بیشتری به خرج دهند.
یادگیری مهارت‌های کاهش استرس برای کودکان نه فقط در دوران کودکی مفید و ارزشمند است، بلکه می‌تواند در بزرگسالی نیز از آنها استفاده کرد.
- روش‌های کاهش تنش‌های روزانۀ کودکان
چرا برخی از کودکان بهتر می‌توانند با شرایط استرس‌آور مقابله کنند و برخی دیگر شدیدا در این‌گونه شرایط ناتوان و درمانده می‌شوند؟ طبق پژوهش‌های مختلف، تفاوت‌های زیادی بین کودکانی که قادر به رویارویی با دشواری‌های زندگی هستند با کودکانی که تاب و تحمل کمتری دارند، وجود دارد. کودکانی که استرس و فشار روانی را بهتر تحمل می‌کنند غالبا:
•    عزت نفس بالایی دارند.
•    شوخ‌طبع‌ترند.
•    مفهوم مدیریت رفتاری را آموخته‌اند.
•    از قوانین و مقررات پیروی می‌کنند.
•    همبستگی و انسجام خانوادگی عمیق‌تری دارند.
•    روابط مشخص و شفافی با اعضای خانواده‌شان برقرار کرده‌اند.
•    از سوی پدر و مادرشان همواره مورد محبت و توجه بوده‌اند.
•    با دوستان، همکلاسی‌ها و آموزگارانشان روابط صمیمانه‌ای دارند.
•    باورها و اعتقادهای مستحکم‌تری دارند.
•    به هدف‌ها و موفقیت‌های بیشتری در زندگی‌شان رسیده‌اند.•    آگاهی کودکان را نسبت به شناخت نشانگان و علایم استرس‌زا بالا ببرید.
علایم استرس و فشار روانی در کودکان بسیار متنوع و گوناگون است. این علایم به سن، صفات شخصیتی و تکامل کودک بستگی دارد. زمانی که کودکان تحت فشار عصبی قرار می‌گیرند، رفتارها و واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند که دلالت بر نگرانی و تشویش درونی آنها دارد.
مثلا کودک ممکن است دچار ناراحتی‌های جسمانی مانند سردرد، دل‌درد، اسهال، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، یا مشکلات رفتاری مانند انزواطلبی، بدرفتاری، خشونت، افسردگی، کابوس دیدن یا افزایش حساسیت به محرک‌‌ها شود. کودکانی که یاد می‌گیرند چگونه علایم استرس را در خود تشخیص دهند، در حقیقت، اولین گام برای رویارو شدن و مقابله با فشارهای روانی را آموخته‌اند.
•    آمادگی ذهنی کودکان را برای شناخت موقعیت‌های استرس‌آور تقویت کنید.
پدر و مادر می‌توانند با تشریح موقعیت‌های استرس‌آور برای کودکان، آمادگی ذهنی لازم را از قبل در آنها به وجود آورند. آنان می‌توانند شیوۀ مقابله با این گونه شرایط را با فرزندان خود تمرین و بازآفرینی کنند.
 مثلا، اگر کودکی به دلیل اینکه روز قبل با دوستش اختلاف نظر پیدا کرده است، برای مدرسه رفتن احساس تنش و اضطراب دارد، پدر و مادر باید در ابتدا هیجان کودک را تایید کنند و بگویند:« احتمالا خیلی عصبانی شدی!» و سپس می‌توانند روش حل تعارض و مشکل را به فرزندشان بیاموزند و به او کمک کنند تا با شیوه‌ای آرام و مسالمت‌آمیز اختلاف موردنظر را با دوستش حل کند.
•    از کودکانتان حمایت افراطی نکنید.
گاهی برای پدر و مادر مشکل است که فرزندشان را در شرایط اضطراب‌آور ببینند. آنها سعی می‌کنند به سرعت و با حمایت‌های همه‌جانبۀ خود به او کمک کنند. در حالی که وجود استرس و فشار روانی در زندگی هر فردی اجتناب‌ناپذیر است.
اگر والدین بخواهند همیشه کودکانشان را از تنش‌ها و فشارهای روانی روزمره، محفوظ و دور نگه دارند، باید همیشه در دسترس فرزندشان باشند. در حالی که کودکان فقط از طریق تجربه کردن استرس‌های سادۀ روزانه می‌توانند روش‌های رویارویی با استرس‌های دشوار زندگی آینده‌شان را یاد بگیرند.
•    عزت نفس کودکانتان را افزایش دهید.
پدر و مادر باید به فرزندشان کمک کنند تا اعتمادبه‌نفس وی رشد کند. ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودک یک فرایند است. به عبارتی دیگر، وقتی به کودک در طی زمان احترام گذاشته شود و به احساساتش اهمیت داده شود، اعتمادبه‌نفس در کودک شکل می‌گیرد.
همچنین می‌توان از ابتدای دوران کودکی با دادن مسئولیت‌های شخصی و آموزش روش‌های درست تصمیم‌گیری، اعتمادبه‌نفس لازم برای مقابله با مشکلات زندگی را در وی ایجاد کرد.
باید با توجه به استعدادها و علایق کودک، به وی کمک کرد تا با کمی تلاش و پشتکار در آن زمینه‌ها به موفقیت برسد. تحسین و حمایت والدین در زمینۀ موفقیت‌های فرزند و نظرخواهی از وی نیز می‌تواند در رشد اعتمادبه‌نفس او کمک‌کننده باشد.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
فشار روانی کودکان
فشار روانی کودکان - قسمت اولفشار روانی کودکان - قسمت اول

فشار روانی کودکان غالباً فشارهای روانی ناشی از عوامل خارجی است، ولی عوامل داخلی نیز در این میان تاثیر دارند. در مورد کودکان پیش دبستانی می‌توان گفت که جدایی از والدین، بزرگترین علت اضطراب آنان شمرده می‌شود.


مقابله با استرس کودکانمقابله با استرس کودکان

مقابله با استرس کودکان مدرسه برای بسیاری از دانش آموزان استرس زا است . منابع استرس شامل عملکرد تحصیلی ، واکنش های منفی معلم ، واکنش های منفی همسالان و خودپنداره ی تحصیلی معیوب می شود. مواردی که در کودکان استرس ایجاد می کند شامل نمونه های زیر میشود : مقابله با استرس کودکان


چگونگی رشد اضطراب در کودکانچگونگی رشد اضطراب در کودکان

چگونگی رشد اضطراب در کودکان کودک آنلاین: حدود 10 درصد اشخاص، به طور غیر عادی به هر نشانۀ خطری، حساس هستند. این ویژگی در کودکان، از 21 ماهگی قابل تشخیص است و در نتیجه به نظر می رسد که بخشی از خلق و خوی مادرزادی کودک باشد. چگونگی رشد اضطراب در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران