کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نگرش کودکان درباره ی این جهان
نگرش کودکان درباره ی این جهان نگرش کودکان درباره ی جهان بر اساس عقل و منطق نیست. مثلا اگر از کودک زیر پنج سال خودتان درباره ی خورشید سوال کنید ، ممکن است به شما بگوید که : (( یه مرد هر روز یه کبریت روشن می کنه ، می اندازه توی آسمون و اون بالا خورشید خانوم رو روشن می کنه )). نگرش کودکان درباره ی این جهان

نگرش کودکان درباره ی این جهان
نگرش کودکان درباره ی جهان بر اساس عقل و منطق نیست. مثلا اگر از کودک زیر پنج سال خودتان درباره ی خورشید سوال کنید ، ممکن است به شما بگوید که : (( یه مرد هر روز یه کبریت روشن می کنه ، می اندازه توی آسمون و اون بالا خورشید خانوم رو روشن می کنه )).
بچه ها به دنبال آن هستند که ببینند چه کسی ماه ، خورشید ، کوه ، درخت و چیزهای دیگری که در این دنیا وجود دارند را آفریده است.
کودک از مادرش می پرسد چرا کوه ها اینقدر بلندند؟ چرا کشورهای دیگر اینقدر دورند؟ وقتی هم که طوفان می آید ، کودک می گوید : (( فکر می کنم مردم به خاطر برف و بارون فرار می کنن )).
کودک احساس می کند که اشیاء وسایلی که او آنها را دوست دارد ، مثل او فکر میکنند. روزی پسربچه ای که مشغول نگاه کردن به باران بود ، به مادرش گفت : فکر می کنی بارون به من چی داد؟ بارون به من آب داد.
کودک دیگری که چند ماه با دوچرخه اش بازی نکرده بود وقتی روی آن نشست ، گفت : (( ببین دوچرخه ام کوچیک شده )) گاهی اوقات بچه ها اشیاء مختلف را به خاطر کار بدی که آنها انجام داده اند ، سرزنش می کنند و مثلا می گویند : (( صندلی بد ، چرا به من خوردی ؟.
و یا زمانی که در بازی های کودکانه ، کودک نمیتواند توپش را بگیرد و از دست خودش عصبانی است ، می گوید : (( اون توپه یه دفعه از دست من فرار کرد)).

از نظر کودک بسیاری از اشیاء زنده هستند . مداد چون می نویسد و ابر چون حرکت می کند ، از نظر کودک موجودات زنده ای هستند. کودک مجذوب کتاب های قصه اش می شود.
چون عالم قصه ، عالم تخیل است و چیزهایی که کودک آن را باور دارد ، در آنجا می بیند. در عالم قصه درختان و حیوانات حرف می زنند و حرکت می کنند.
برای این که بفهمید نگرش کودکتان در مورد این دنیا و موجودات درون آن چگونه است ، وقتی او از چیزی برایتان حرف میزند ، به حرف هایش گوش دهید و از او بپرسید : (( فکر می کنی ستاره ها چطور توی آسمون رفتن ؟ قبل از پاسخ دادن به سوالش ، شما از او نظر خودش را درباره ی آن سوال بپرسید.
حتما از پاسخی که کودکتان به شما می دهد ، تعجب خواهید کرد . و مُدام از کودک سوال های مختلفی بپرسید و ببینید وقتی او بزرگتر می شود پاسخ هایی که به سوال های شما می دهد نیز متفاوت میشود.
وقتی کودک پاسخ سوال های شما را می دهد ، شاید دلتان بخواهد جواب های او را اصلاح کنید و پاسخ های واقعی به سوالات او بدهید. گاهی اوقات بهتر است حرف های فرزندتان را قبول کنید ، ولی گاهی نیز لازم است برای او توضیحات بیشتری بدهید تا مسائل مختلف را درک کند.
ولی اگر کودکتان کمی به حرف های شما گوش داد و بعد دوباره روی عقاید خودش پافشاری کرد تعجب نکنید. بچه های چهار تا پنج ساله نگرش خودشان را نسبت به این دنیا دارند و روی عقایدشان پافشاری می کنند.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
نگرش کودکان درباره ی این جهان
چهار شیوۀ تقویت نگرش مثبت به گوناگونی در کودکانچهار شیوۀ تقویت نگرش مثبت به گوناگونی در کودکان

چهار شیوۀ تقویت نگرش مثبت به گوناگونی در کودکان کودک آنلاین: هنگامی که کودک به مرحله‌ای می‌رسد که می‌تواند تفاوت‌ها را در انسان‌ها تشخیص دهد باید به او کمک کنیم تا به گوناگونی نگاه مثبتی پیدا کند. چهار شیوۀ تقویت نگرش مثبت به گوناگونی در کودکان


نگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکاننگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکان

نگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکان یک دیدگاه نسبتاً رایج این است که سال‌ها طول می‌کشد تا بچه‌ها بتوانند تصمیم‌گیرنده‌های مسئولی شوند. افرادی که این را باور دارند احتمالاً خواهند گفت که طی اولین سال‌های زندگی کودکان (ازنظر برخی، این دوره تا زمانی که بچه‌ها به 18 یا 21 سالگی می‌رسند، طول می‌کشد!) والدین باید در بیشتر موارد جای بچه‌ها تصمیم بگیرند. نگرش‌های خاصِ مرتبط با تشویق کودکان


سازگاری کودکان با خود و دنیای اطرافسازگاری کودکان با خود و دنیای اطراف

سازگاری کودکان با خود و دنیای اطراف سازگاری از جمله مباحث کلیدی در حوزه ی روانشناسی نوین تلقی می شود. سازگاری اساسا به معنی سلامت عاطفی و احساسی و مرتبط با نحوه ی کنار آمدن با خود و دنیای اطراف است. زمانی که صحبت از فرد سازگار یا ناسازگار به میان می آید ، در واقع وی را از نظر سلامتی و بیماری ارزیابی می کنیم. سازگاری کودکان با خود و دنیای اطراف


احترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکاناحترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکان

احترام گذاشتن به واقعیات دنیای کودکان هر کدام از ما می توانیم یک موضوع خاص را به شکل های مختلف تجربه کنیم. یک حادثه می تواند تاثیرات متفاوتی روی هر یک از ما داشته باشد و قرار نیست برداشت همه ما از آن یکسان باشد. بنابراین این حق را به فرزندتان بدهید که مسائل را متفاوت از شما ببیند یا تجربه کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران