کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دوم
ناآرامی کودکان : کسب احساس خودمختاری و ظرفیت تحمل جدایی از والد، به‌کودک کمک می‌کند که تغییرات را تحمل کند. از این رو، لازم است اشیایی فراهم شود که به‌کودک کمک می‌کند خودش را سازماندهی کند و از فعالیتی به‌فعالیت دیگر برود، اما در عین حال ارتباط بین شما و کودکتان را نیز نشان دهد.

پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دوم
•    به‌کودک‌تان بیاموزید چگونه تغییر را تحمل کند.
برای اینکه به‌کودکان کمک کنید که تغییر دادن فعالیت‌ها را یاد بگیرند، چند روش وجود دارد. تغییر دادن فعالیت‌ها مستلزم این است که کودک توجه خود را از فعالیت فعلی به‌فعالیت دیگر انتقال دهد، فعالیت بعدی را پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کند و سپس فعالیت فعلی را تغییر دهد و درنهایت باید بتواند بدون کمک والد، این روند را انجام دهد.
کسب احساس خودمختاری و ظرفیت تحمل جدایی از والد، به‌کودک کمک می‌کند که تغییرات را تحمل کند. از این رو، لازم است اشیایی فراهم شود که به‌کودک کمک می‌کند خودش را سازماندهی کند و از فعالیتی به‌فعالیت دیگر برود، اما در عین حال ارتباط بین شما و کودکتان را نیز نشان دهد.
شما می‌توانید عکسی از خودتان و کودک‌تان یا یک پتو، حیوان اسباب بازی یا نماد دیگری که نشان دهندۀ ارتباط بین شما و کودک است، همیشه در دسترس داشته باشید. در هنگام ایجاد تغییر، می‌توانید به‌کودکتان اشاره کنید که یکی از این اشیاء را همراه خود داشته باشد؛ حیوان اسباب بازیت را فراموش نکن.
اگر کودک‌تان بزرگتر است و اجازه ندارد اسباب بازیهای شخصی را به‌مدرسه بیاورد، می‌توانید یک چیز کوچک توجیبی مثل مچ‌بند یا دستبند خاص پیدا کنید که به‌همان اندازه مؤثر است.
بسیار مفید است که از قبل در مورد تغییری که به‌زودی رخ میدهد به‌کودک هشدار دهید. والد باید به‌کودک کمک کند تا فعالیت فعلی خود را تمام کند و سپس چیزی به‌دست او میدهد که نشان دهندۀ فعالیت بعدی است.
برای مثال می‌خواهید به‌خرید بروید و به‌کودک می‌گویید: می‌خواهیم به‌مغازه برویم. میتوانی فهرست خرید خودت را هم بیاوری؟ سپس به‌کودک یک ورق کاغذ و یک مدادرنگی می‌دهید تا در حالیکه با ماشین به‌سمت مغازه می‌روید، روی آن تصاویری از لیست خریدش بکشد یا اسم آنها را بنویسد.
•    سعی کنید بفهمید که رفتار کودک‌تان برای شما چه مفهومی دارد.
وقتی سعی می‌کنید علت ناآرامی و گریۀ کودکتان را درک کنید، بهتر است به‌نگرانی‌ها و اضطراب‌های درونی خودتان نیز توجه کنید. برای مثال در یک مورد والدین یک کودک ناآرام اعتقاد داشتند که نوزادشان به‌این علت گریه می‌کند که احساس می‌کند پدر و مادرش او را تنها گذاشته‌اند، حال آنکه در واقع اکثر مواقع در کنار کودک‌شان بودند.
در جریان درمان این کودک، درمانگران متوجه شدند که خود والدین در دوران کودکی تجربیاتی در زمینۀ ترک شدن و طرد هیجانی از طرف والدین خودشان داشته‌اند. زمانی که این والدین روش‌هایی را برای ارتباط سالم‌تر با کودک‌شان یاد گرفتند و راحت‌تر توانستند از کودک‌شان جدا شوند، هم کودک و هم والدین اضطراب کمتری را در کنار هم و جدا از یکدیگر احساس می‌کردند.
ممکن‌است شما در گذشته با والدین خودتان تجربه‌هایی داشته باشید که باعث می‌شود احساسات خاصی در رابطه با کودکتان داشته باشید. ممکن‌است برخی از این احساس‌ها منطقی و برخی دیگر غیرمنطقی باشد. ریشۀ این مشکلات هرچه که باشد، دانستن اینکه شما این‌گونه واکنش نشان می‌دهید، بسیار سودمند است.
جالب است که بدانید کودکان بر اضطراب‌های والدین‌شان سوار می‌شوند. آنها یاد می‌گیرند که رفتارهایشان برای والدین فشارآور است. این مسئله باعث می‌شود آنها بفهمند که می‌توانند با رفتارشان والدین‌شان را کنترل کنند و یاد می‌گیرند که سهواً از آن استفاده کنند.
از این رو بسیار مهم است که والدین به‌واکنش‌هایشان در هنگام ناآرامی کودکشان توجه کنند. امکان دارد که شما هیجان کودک‌تان را تشدید کنید و تقریباً توسط همان هیجان گرفتار شوید.
واکنش‌های شما ممکن‌است به‌جای سازمان‌دهی و آرام کردن کودک، به‌بدتر کردن هیجان‌های کودکتان منجر شود. گاهی ضبط کردن تعاملات خانوادگی، چه خوب و چه بد، کمک کننده است. نگاهی به‌این فیلم‌ها بیندازید و ببینید آیا مسئله‌ای در رابطه بین شما و کودکتان وجود دارد که باعث تحریک شما می‌شود؟
یک متخصص سلامت روان هم میتواند به‌شما کمک کند که نسبت به‌سهمی که در تشدید هیجانات خانواده‌تان دارید، آگاه‌تر شوید. این امر که فرد رفتار خود را با دید انتقادی بررسی کند، بسیار دشوارتر از این است که با کمک فرد دیگری این کار را انجام دهد تا تعاملات بین اعضای خانواده و آنچه برای سلامت هیجانی خوب یا بد هستند، معلوم شود.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌اولپیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌اول

ناآرامی کودکان : قبل از شروع یک برنامه درمانی برای مشکل ناآرامی کودک‌تان، بسیار مفید است که در مورد زمان و مکانی که ناآرامی در آن رخ میدهد و طول مدت ناآرامی کودک، فکر کنید تا بتوانید دلایل ناآرامی او را تشخیص دهید.


چرا کودک ناآرامی میکند؟چرا کودک ناآرامی میکند؟

چرا کودک ناآرامی میکند؟ اگر میخواهید بدانید به چه دلیل کودکان در حالتی که در آغوش بسته شده اند آرام می گیرند ابتدا باید بدانید که اصولا چرا کودکان بیقراری میکنند. چرا کودک ناآرامی میکند؟


دلایل بی قراری کودکان – بخش دوم دلایل بی قراری کودکان – بخش دوم

دلایل بی قراری کودکان گاهی اوقات کودک درنتیجۀ فقدان سازمان‌دهی یا ساختار محیطی یا سبک فرزندپروری والدین دچار ناآرامی می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما از آن دسته والدینی هستید که علاقه‌ای به‌اعمال محدودیت ندارید و کودک‌تان آزاد است تا هروقت و هرکجا که خواست، هرکاری را انجام دهد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران