کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
همیشه وقت گفتن
آیا شما طرفدار بازی بسه هستید؟ (زمانی که بچه‌ها باهم دعوا می‌کنند، باید مقصر به‌عنوان تنبیه روی یک صندلی یا گوشه‌ای از خانه که قبلاً مشخص شده نشسته و حق بازی کردن ندارد یا به‌والدینش در انجام امور منزل کمک کند).

همیشه وقت گفتن " بازی بسه " نیست
آیا شما طرفدار بازی بسه هستید؟ (زمانی که بچه‌ها باهم دعوا می‌کنند، باید مقصر به‌عنوان تنبیه روی یک صندلی یا گوشه‌ای از خانه که قبلاً مشخص شده نشسته و حق بازی کردن ندارد یا به‌والدینش در انجام امور منزل کمک کند).
با این روش می‌توانید فرزندان‌تان را راهنمایی کنید تا به‌خواسته‌های شما عمل کنند و اکثر والدین این کار را می‌کنند. اما تا به‌حال شده از خودتان سؤال کنید با این روش می‌توانید آموزش‌هایی به‌کودکان‌تان بدهید؟
اگر از شیوۀ بازی بسه برای ساکت کردن بچه‌ها استفاده می‌کنید، میتوان گفت این‌کار بسیار کمک‌کننده است و در همین حین می‌توان در مورد وقایع مختلف به‌راحتی صحبت کرد. اما در برخی موارد از این موقعیت‌ها سوء‌استفاده می‌شود.
لازم به‌ذکر است که، این مشکل می‌تواند در حضور دیگران ایجاد شود و احتمال دارد کودک احساس حقارت کند. مادر آستین 5 ساله متوجه شد در زمان بازی بسه پسرش از تمیز کردن میز شام خودداری می‌کند.
مادر تصور می‌کرد که او لجبازی می‌کند. یک روز قبل از اینکه مجدداً او را به‌بازی بسه بفرستد، از پسرش پرسید چرا در جمع کردن ظروف به‌من کمک نمی‌کنی؟ آستین گفت می‌ترسم ظرفها از دستم بیفته و بشکنه؛ با این جمله مادر متوجه شد که او لجبازی نمی‌کند، بلکه از انجام یک کار تقریباً مشکل خانه، سرباز می‌زند.
هنگامی که از آستین سؤال کرد که دوست دارد چه کاری انجام دهد، او گفت میتواند در جمع کردن لباس‌های شسته شده کمک کند. مادر متوجه شد که از زمانهای بازی بسه به‌شکل نامناسبی استفاده کرده و پیش از اینکه منبع اصلی مخالفت پسرش را بفهمد اقدام به‌استفاده از چنین روشی کرده است.
در برخی مواقع از زمان بازی بسه به‌طور غیرمؤثر و به‌جای تنبیه استفاده می‌شود. به‌طور مثال زمانی که دیوید و سم به‌خاطر اسباب بازی دعوا می‌کردند، مادر آنها را به‌طرف صندلی مخصوص بازی بسه فرستاد با این امید که آنها آرام بگیرند.
اما یکی از آنها جیغ می‌کشید و دیگری فریاد میزد که نمی‌خواهم روی این صندلی بشینم؛ می‌توان گفت در اینجا نه تنها این روش موجب دور کردن بچه‌ها از اسباب بازی‌شان می‌شود، بلکه فاصله میان دو برادر نیز بیشتر خواهد شد و این کار احساس درونی آنها را تغییر نخواهد داد. نتیجه حاصل از این روش، تشدید احساسات ناخوشایند آنهاست.
پس از اینکه مادر سم و دیوید متوجه شد میتواند از روش حل مسئله استفاده کند، مشکل مشابهی را مطرح کرد و از آنها خواست تا برای حل مشکل به‌راهی جدید فکر کنند.
دیوید پس از نگاه کردن به‌سم مکث کوتاهی کرد و گفت: تو میتونی اول با کامیون بازی کنی اما وقتی نوبت من شد بهت میگم و باید اونو به‌من پس بدی.
سک با این راه‌حل موافق بود. دیوید کامیون را به‌برادرش داد، هردوی انها لبخند زدند و مشکل خاتمه یافت. در این موقعیت هیچ نوع قدرتنمایی، جیغ و فریاد یا افکاری در مورد انتقام در درون بچه‌ها ایجاد نشد.
استفاده از چنین روشی باعث ارائه یک راه‌حل مؤثر شد. به‌خصوص اینکه دیوید یک راه‌حل خلاقانه ارائه کرد. توجه داشته باشید که بچه‌ها بسیار کم سن و سال هستند. دیوید پنج ساله و سم سه ساله.
روش بازی بسه مانند روش‌های دیگر کارساز است به‌شرطی که از آن استفاده صحیحی شود: یعنی به‌عنوان روشی برای آرام کردن کودکانی که دچار خشم و عصبانیت شده‌اند اما این روش را نمی‌توان به‌عنوان جانشینی برای روش برقراری ارتباطات یا روش حل مسئله در نظر گرفت.
به‌یاد داشته باشید درصورتی که کودکان خودشان به‌حل مشکل‌شان اقدام کنند، می‌توانند در مورد خود و دیگران چیزهای زیادی را بیاموزند و موقعیت‌ها را درک کنند.
منبع: والد متفکر، کودک متفکر

محرومیت زمانمند در مورد دو کودکمحرومیت زمانمند در مورد دو کودک

محرومیت زمانمند در مورد دو کودک کودک آنلاین: سارا ده‌ساله و سمیرا نه‌ساله، باهم دعوا کرده و به یکدیگر بدوبیراه می‌گفتند. ازآنجایی‌که پدر معتقد بود سارا آغازکنندۀ این دعوا بوده است، تنها او را با محرومیت زمانمند مواجه کرد. محرومیت زمانمند در مورد دو کودک


پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش دومپایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش دوم

پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش دوم برای کمک به بچه ها برای مذاکره و حل اختلاف، به عنوان یک والد، تا جایی که می توانید در اختلافات آنها دخالت نکنید؛ در عوض از آنها بخواهید که اختلافاتشان را حل کنند. به آنها بگویید که اگر می خواهند با هم بازی یا ماشین سواری کنند یا با هم به تماشای تلویزیون بنشینند، خودشان باید راهی پیدا کنند تا بتوانند در صلح و صفا کنار هم باشند.


چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت اولچگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت اول

چگونه با کودک خود حرف بزنیم یکی از آن روزهای وحشتناکی را در نظر بگیرید که ترفندهایتان بی‌اثر مانده و کودک نوپای شما هر آتشی که دلش خواسته سوزانده است. برای مثال اتاق نشیمن را زیر و رو کرده و هرچه می‌گویید: «بسه دیگه! نکن! دست نزن! مگه نگفتم نکن؟! مگه نمی‌شنوی؟! کر شدی؟! مگه نمیگم نکن؟!» گوشش بدهکار نیست. چگونه با کودک خود حرف بزنیم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران