کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرورش خلاقیت کودکان – قسمت اول
پرورش خلاقیت کودکان کودکان امروز لازم است بزرگسالانی خلاق و مبتکر باشند، زیرا جهان به‌سرعت در حال تغییر و دگرگونی است و آنان نیاز دارند برای رویارویی حل مشکلات و فایق آمدن بر آنها، تفکر و عمل خلاقانه را بیاموزند.

پرورش خلاقیت کودکان – قسمت اول
کودکان امروز لازم است بزرگسالانی خلاق و مبتکر باشند، زیرا جهان به‌سرعت در حال تغییر و دگرگونی است و آنان نیاز دارند برای رویارویی حل مشکلات و فایق آمدن بر آنها، تفکر و عمل خلاقانه را بیاموزند.
بیشتر بزرگسالان نمی‌دانند که چگونه می‌توانند خلاق و مبتکر شوند، زیرا سعی نمی‌کنند بین دانسته‌ها و پدیه‌های محیطی‌شان ارتباطی جدید برقرار کنند. درصورتی که خلاقیت، ابتکار و نوآوری مرحله‌ای از رشد عقلی است که می‌تواند منجر به‌ساخت و ایجاد موقعیتی برای راحت‌تر زیستن شود.
همۀ ما از حاصل فکر افراد خلاقی بهره می‌بریم که در گذشته به‌نحوی از قدرت تخیل، تفکر و برقراری روابط بین آنها استفاده کرده‌اند، آنها آن چیزی را ساخته‌اند که نبوده، ولی قابلیت بودن را داشته است. برای خلاق بودن نیاز به‌داشتن هوش و ذکاوت بالا نیست.
به‌عبارت دیگر، یک فرد خلاق الزاماً فردی باهوش نیست، بلکه فردی است که با استفاده از تجربه، آزمایش و البته کنجکاوی و بررسی پیرامون پدیده‌های محیطی‌اش، قوۀ خلاقیت و ابتکار خود را متجلی می‌سازد. خلاق بودن به‌معنای ایجاد تغییراتی در محیط به‌منظور کشف ناشناخته‌ها و روابط جدید است.
کودکان ذاتاً خلاق هستند، به‌شرط آنکه بتوانیم شرایط و موقعیتی برایشان فراهم آوریم که سرشار از ایده‌ها و ابتکارات جالب باشد و آنها بتوانند به‌کمک آن شرایط، استعدادها و مهارتهای ناشکفتۀ خود را شکوفا سازند و فرصتی برای رشد و پرورش پیدا کنند.کودکان برای ارائۀ کارهای خلاق نیازمند ایده‌ها و اطلاعات خامی هستند که با ترکیب کردن آنها بتوانند قوۀ ابتکار و نوآوری‌شان را نمایش دهند. کتاب، بازیهای گوناگون، لوازم و مواد خام اولیه، نوارهای موسیقی، عروسکهای نمایشی و ... همگی می‌توانند انگیزه و عاملی برای احیا و بروز خلاقیتهای هنری – علمی در بچه‌ها باشند.
تجاربی که کودکان در سالهای اولیۀ رشد از محیط کسب می‌کنند، اندوخته‌ای برای تفکر خلاق به‌حساب می‌آید. هرقدر این دانسته‌ها و اطلاعات بیشتر و متنوع‌تر باشد، آنها پیش زمینۀ بهتری برای پرورش و بروز خلاقیت در خود خواهند داشت.
مطالعه به‌افزایش خلاقیت می‌انجامد. یادداشت برداری حین خواندن، مطالعه را غنی‌تر می‌کند و خواننده را وامیدارد تا با هربار خواندن کتاب، مطالب تازه‌تری استخراج کند.
در کنار امکانات، وسایل و محرک‌هایی که برای رشد قوۀ خلاق در بچه‌ها فراهم می‌آورید، حمایت‌های عاطفی – معنوی خود را از ایده‌های خلاق و مبتکرانۀ بچه‌ها نیز دریغ نکنید. والدین و مربیانی که با کودکان (در هر گروه سنی) سروکار دارند، باید سعی کنند با ایجاد محیطی راحت، امن و اعتماد برانگیز از تلاش‌های آنان حمایت و پشتیبانی کنند.
زمانی که کودک احساس کند مورد بی‌مهری و بی‌توجهی دیگران قرار گرفته است و فکر و ایدۀ او را مسخره می‌کنند، دچار احساس ناامیدی و یاس خواهد شد و به‌تدریج به‌دلیل ترس از مشخره شدن، دست به‌هیچ کار و فعالیتی – هرچند ساده و ابتدایی – نخواهد زد.
اما اگر کودک احساس امنیت، ارزشمندی و عزت نفس کند و اطمینان داشته باشد که اگر طرح‌ها و ایده‌هایش عملی نشوند، انتقاد و سرزنش نخواهد شد، بدیهی است که به‌استعدادها و توانایی‌های درونی خود پی خواهد برد و تلاش بیشتری برای یافتن راه‌حل‌های جدید و حل مسائل پیچیده‌تر می‌کند.
اعتماد به نفس بالا و خودپندارۀ مثبت، از عواملی هستند که به‌وسیلۀ حمایتهای عاطفی – روانی اطرافیان در کودک یا نوجوان به‌وجود می‌آیند.
هیچ‌گاه ایده‌ها و روش مار بچه‌ها را با کار افراد هنرمند و حرفه‌ای مقایسه نکنید. لزومی ندارد که کاردستی مبتکرانۀ کودکان زیبا، کامل و بدون نقص باشد. تاکید شما باید بیشتر بر فرآیند انجام دادن کار باشد تا نتیجۀ آن. مهم آن است که کودک دست به‌کار شود و اثری از خود به‌جا گذارد. کودکان و نوجوانان برای حل خلاق مشکلات‌شان نیاز به‌بررسی جوانب مختلف موضوع و راه‌حل‌های احتمالی آن دارند.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
پرورش خلاقیت کودکان
رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آنرشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن

رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن وقت: کودکان براي خلاق شدن وقت زيادي لازم دارند تا با افکار و مفاهيم درگير شوند و با آنها بازي کنند و آنها را به اشکال نو و ابتکاري در آورند.


 کودک و خلاقیت کودک و خلاقیت

کودک و خلاقیت خلاقیت یعنی تلاش برای،ایجادیک تغییر هدفدار خلاقیت یعنی بکار گیری توانایی های ذهنی،برای ایجادیک فکر یایک مفهوم جدید . کودک و خلاقیت خلاقیت یعنی توانایی پرورش یاخلق یک،ایده و اندیشه جدید. خلاقیت یعنیایجاد راروشی تازه یاپیمودن،یک راه قبلی,به شیوه ای نوین.


تاثیرات فرهنگ و محیط بر خلاقیت کودکتاثیرات فرهنگ و محیط بر خلاقیت کودک

تاثیرات فرهنگ و محیط بر خلاقیت کودک وراثت فرآیندی است که به وسیله آن مشخصات جسمانی معینی مثل رنگ پوست به شیوه بیولوژیکی از والدین به کودک منتقل میشود بر این اساس خیلی از ما شبیه پدر و مادر خود هستیم. تاثیرات فرهنگ و محیط بر خلاقیت کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران