کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
داشتن کودکان اهل ریسک – بخش دوم
کودکان اهل ریسک نکتۀ مهم در اینجا تفاوتی است که بین شکست در یک کار و انسان شکست‌خورده وجود دارد. هیچ فردی شکست خورده نیست. هر فردی به‌دلیل زنده بودنش دارای ارزش ذاتی و عزت و شرف است. کودکان اهل ریسک

داشتن کودکان اهل ریسک – بخشِ دوم
نکتۀ مهم در اینجا تفاوتی است که بین شکست در یک کار و انسان شکست‌خورده وجود دارد. هیچ فردی شکست خورده نیست. هر فردی به‌دلیل زنده بودنش دارای ارزش ذاتی و عزت و شرف است. هیچ تضمینی هم وجود ندارد که فرد خاصی هرگز شکست نخورد و هرچه بیشتر مایل باشید که در زندگی موفق باشید، بیشتر به‌استقبال شکست رفته‌اید.
باید کم‌کم به‌کودکانمان بیاموزیم که نه تنها باید شکست را بپذیریم، بلکه اگر می‌خواهیم افراد توانمندی باشیم، شکست یک امرضروری و بدیهی است. این دیدگاه در مورد شکست است که مخترعین بزرگ و افراد نوآور با یک نوع وسواسی کارشان را پیگیری می‌کنند.
ترس از شکست را دور بریزید و به‌کودکان کمک کنید تا فرق بین شکست در یک کار و انسان شکست‌خورده را متوجه شوند. برای این کار باید نگاهی داشته باشیم به‌برداشت غلطی که از موفقیت داریم.
کودکانی که از شکست می‌ترسند معمولاً از موفقیت برداشت غلطی دارند. آنها دوست دارند تا لیاقت و موفقیت خود را برحسب موفقیت ظاهری ارزیابی کنند. درنتیجه کودکان خیلی زود به‌این باور می‌رسند که باید در هر کاری که وارد می‌شوند ستارۀ طلایی شوند.
درنتیجه نمره، مهمتر از مطالبی می‌شود که یاد می‌گیرند و دانش‌آموزانی که به‌دنبال نمره هستند فقط تلاش می‌کنند که شاگرد ممتاز شوند و با چیز دیگری کار ندارند. انتخاب رشته یا دوره‌های آسان، تقلب در امتحان و انتخاب معلمین که سخت‌گیر نیستند.
این عناصر شعار بچه‌هایی است که به‌دنبال عوامل ظاهری موفقیت هستند. ممکن‌است این کودکان برای گرفتن نمره از یک معلم سختگیر آنقدر تلاش کنند که خسته شوند، اما این تلاش برای درک مطلب نیست بلکه هدف جلب رضایت معلم جهت دریافت نمره است.
این کودکان احساس می‌کنند در هرکاری که انجام دهند نباید شکست بخورند. پیروزی در بازی مهم‌تر از آن است که از نظر جسمانی سالم و متناسب باشند و مهارت ورزشی کسب کنند. جایزه و مدال مهمترین چیز اس، لذا هرکاری که باید انجام میدهند تا وارد تیم شوند، رقبا را ببرند و نفر اول یا تیم اول بشوند.
کودکانی که یاد گرفته‌اند ارزش خود را با معیارهای ظاهری ارزیابی کنند و در تمام زندگی از نشانه‌ها و علایم شکست اجتناب کرده‌اند، وقتی بزرگ شدند نمی‌توانند به‌خوبی با مقتضیات و شرایط دنیای واقعی کنار بیایند.
وقتی شما به‌کودکان خود بیاموزید که الگوهای ظاهری موفقیت مهمترین بخش زندگی است، در واقع به‌آنها می‌آموزید که برای موفقیت نگاهشان به‌بیرون از خودشان باشد. به‌جای اینکه به‌آنها بیاموزید خوشبختی را همراه خود داشته باشند و هرجا که می‌روند آن را با خود ببرند، به‌آنها یاد می‌دهید که خوشبختی را در داشتن وسایل و امکانات جستجو کنند.
کودک توانمند می‌تواند از تمیز کردن و کَندن علفهای هرز باغچه، خواندن کتاب، ورزش با لباس‌های ساده و بازی با یک توپ پلاستیکی کوچک لذت ببرد.
کودک فوق‌العاده ضعیف که به‌او یاد داده‌اند به‌دنبال الگوهای موفقیت باشد، به‌عنوان دخیره بازی تیم محله خود می‌نشیند تا امتیازات آنقدر جابه‌جا شود که اجازۀ بازی پیدا کند، زیرا معیارهای بازی از قبل تعیین شده است.
چیزی که برخی از مربیان و والدین فوق‌العاده ضعیف به‌کودکان خود می‌گویند این است که مراقب باش شکست نخوری و همیشه نیز فراموش می‌کنند همۀ کسانی که برنده می‌شوند تلاش کرده‌اند، بارها شکست خورده‌اند و یاد گرفته‌اند که از شکست درس بگیرند.
اگر به‌کودکان خود یاد بدهیم که به‌دنبال موفقیت باشند و رضایت درونی را فراموش کنند در این صورت به‌آنها یاد داده‌ایم که راه آسان را انتخاب کنند. یعنی به‌نظرات و پاداشهایی توجه داشته باشند که دیگران برای ما در نظر گرفته‌اند و درنتیجه از هر شکستی برحذر باشند.
واقعیت این است که شکست چیز بدی نیست، بلکه تنها راه یاد گرفتن هر چیزی است. آشنایی با شکست یعنی اینکه مشتاق باشیم تقریباً هر چیزی را که مطابق پیامهای درونی است آزمایش کنیم، که البته مستلزم این است که از ریسک، هم استقبال کنیم.
ریسک پذیری سومین عنصر برای استقبال از تغییر است. عنصر اول این است که به‌دنبال ناشناخته‌ها و مجهولات باشیم و عنصر دوم این‌است که ضرورت شکست را درک کنیم.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
کودکان اهل ریسک

داشتن کودکان اهل ریسک - بخش اولداشتن کودکان اهل ریسک - بخش اول

کودکان اهل ریسک هر چیزی که حس می‌کنید، فکر می‌کنید، می‌بینید و لمس می‌کنید، دایماً در حال تغییر است. سؤال مهمی که باید از خود بپرسید این نیست که آیا تغییررا دوست دارید یا خیر. چرا که تغییر بدون توجه به‌نظر شما ادامه خواهد یافت.


کودک جسور و بی پرواکودک جسور و بی پروا

کودک جسور و بی پروا کودک آنلاین: جسارت در کودکان بسته به شرایط کودک، هم یک ویژگی مثبت و هم یک ویژگی منفی در آنان است. بعضی از بچه های عصبانی و پرخاشگر، کودکان دیگر را کتک می زنند، ولی بعضی دیگر سعی می کنند از این انرژی در راه درستی استفاده کنند. کودک جسور و بی پروا


تربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت اولتربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت اول

تربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت اول برای داشتن کودکان بردبار و شکیبا والدین باید حس همدردی و انسان دوستی را کم کم به کودک القا کنند. باید به کودک بفهمانند که به همه احترام بگذارد. مسئولیت پذیر باشد و این نکته را بداند که هر انسانی روی کره خاکی گنج گرانبهایی محسوب میشود. تربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران