کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سوم
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : کودکان زمانی که یک فعالیت جدید و جالب به‌آنها پیشنهاد می‌شود به‌آسانی حواس‌شان پرت می‌شود. اگر کودک‌تان نق زده و یا بهانه ‌گیری می‌کند، سعی کنید آن را فعالیتی که کودکتان در آن درگیر است ببینید.

نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سوم
- پرت کردن حواس کودک و مشارکت دادن او
کودکان زمانی که یک فعالیت جدید و جالب به‌آنها پیشنهاد می‌شود به‌آسانی حواس‌شان پرت می‌شود. اگر کودک‌تان نق زده و یا بهانه ‌گیری می‌کند، سعی کنید آن را فعالیتی که کودکتان در آن درگیر است ببینید.
از آنجایی که کودکان چندکاربر خوبی نیستند (آنها معمولاً در یک زمان بر یک چیز تمرکز می‌کنند) می‌توانید با پیشنهاد کار متفاوت دیگری برای انجام دادن، به‌آن فعالیت ناخوشایند پایان دهید. لحظه‌ای بهانه‌گیری را نادیده گرفته و فعالیت جدیدی را پیشنهاد کنید.
برای مثال، اگر داخل سوپرمارکت هستید و کودکتان بهانه گیری می‌کند، توجه او را جلب نموده و بپرسید: می‌تونی سه سیب سبز خوب برای من انتخاب کنی؟ اگر چیزی که پیشنهاد می‌کنید جالب‌تر از بهانه گیری باشد، احتمال دارد کودکتان پیشنهاد شما را بپذیرد.
- تخیل او را تحریک کنید
اگر کودکتان از اینکه چیزی مطابق میل او پیش نمی‌رود ناراحت است، به‌زبان آوردن خیال‌پردازی او از چیزی که دوست دارد اتفاق بیفتد میتواند کمک کننده باشد:
"من مطمئنم تو دوست داری ما می‌تونستیم همۀ اسباب بازیهای این مغازه رو بخریم"؛ "اگه سبزیجات مثل کلوچه بودند جالب نبود؟ اون موقع من می‌گفتم بروکلی شکلاتیت رو بخور"؛ "کاش امروز می‌تونستیم همۀ روز رو خونه بمونیم و بزرگترین لگوی قلعه‌مون رو بسازیم".
کودکانِ دارای قوۀ تخیل قوی، ممکن‌است پیشنهاد را پذیرفته و آن را ادامه دهند – بدین معنی که داستان شما را بسط داده و بهترین نتیجۀ تخیلی را ایجاد کنند. این مسئله، اغلب میتواند مسیر کامل طغیان عاطفی کودکتان را تغییر دهد.



- از رویکرد پیشگیرانه استفاده کنید.
با کودک خود رفتارهای مطلوب قبل از ترک خانه، موقع ورود به‌اماکن عمومی و یا قبل از شروع قرار ملاقات بازی را مرور کنید. این مسئله، اغلب میتواند حتی از شروع نق زدن و یا کج خلقی نیز پیشگیری کند.
اظهارات خود را به‌شیوۀ مثبت (آنچه را که می‌خواهید بگویید، نه آنچه که نمی‌خواهید) به‌کار بسته و آنها را به‌صورت دقیق و واضح بیان کنید. قبل از ورود به‌مغازه میتوانید بگویید:
اریک، ما الآن وارد مغازۀ اسباب بازی فروشی می‌شیم. ما قراره یک اسباب بازی برای جشن تولد تروی بخریم. ما قرار نیست امروز برای خودمون چیزی بخریم. اگر چیزی دیدی که خوشت اومد، بهم اطلاع بده تا اون رو توی لیست آرزوهات بزارم. دوست دارم یادت نره که کنار من راه بری، با صدای آروم حرف زده و به‌چیزی دست نزنی.
- اعلام کنید.
زمانی که کودکتان با صدای نق‌نقو و بهانه‌گیرانه با شما صحبت می‌کند به‌او بگویید: وقتی که با صدای معمولی حرف بزنی من به‌حرفت گوش خواهم کرد.
سپس به‌کودک در حال نق‌زدن خود پشت کرده و با انجام کاری یا خواندن کتابی که جلوی صورت خود گرفته‌اید، برای او آشکار سازید که توجهی به‌او ندارید. اگر کودکتان به‌نق زدن ادامه داد، همین روند را بدون درگیر کردن کودک ادامه دهید.
- شوخ باشید
کودکان خردسال، ممکن‌است بر سرِ موضوعات جزئی مانند اشتباه بریدن نان تست یا شکستن مداد شمعی، به‌شدت کنترل خود را از دست بدهند. با این وجود، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما چنین موضوعاتی را جدی بگیرید. البته، این را باید بدانید که در آن لحظه، کودکتان واقعاً احساس می‌کند که آن موضوع مهم‌ترین مسئلۀ دنیاست.
اما خبر نوید بخشی وجود دارد – آن مهم‌ترین مسئله است تا مهم‌ترین مسئلۀ بعدی سروکله‌اش پیدا شود و والدین سرگرم کننده، به‌آسانی مهم‌ترین چیز بعدی خواهند بود. بنابراین سخت نگرفته و سعی کنید با چیزهایی مانند شکلک درآوردن، آواز احمقانه و یا عمل مضحک حواس کودک خود را پرت کنید. به‌جای اینکه جادۀ نق زنی و کج خلقی را به‌سرعت طی کنید، در همان وهلۀ اول هر دو احساس لذت و خوشحالی خواهید کرد.
منبع: انضباط بدون گریه
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اولنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اول

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : صرف‌نظر از سعی و تلاش شما در تشخیص نیازها و عواطف کودک خود، باز هم مواقعی خواهد بود که او کنترل خود را برای لحظاتی و حتی چند روز از دست خواهد داد. نکات زیر به‌شما کمک می‌کند تا موانع اجتناب ناپذیر پیش رو را اداره کنید.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دومنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دوم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : زمانی که کودکان عصبانی می‌شوند، اغلب تنفس آنها سریع و سطحی شده و بدن‌شان سفت می‌شود. این علائم فیزیولوژیک، میتواند کودک را در وضعیت خشمگین نگه داشته و مانع آرمیدگی شود.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارمنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : برخی اوقات دلیل بهانه‌گیری کودک‌تان این است که او از کاری که از او خواسته‌اید انجام دهد و یا آن را متوقف کند ناراحت است.


کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکانکج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان کج خلقی: نمایشی کنترل نشده از عواطف منفی یا بدخلقی بهانه گیری : گریۀ افراطی و بی‌مورد، شکایت و اعتراض نق زدن : رفتار کردن با صدای غم‌انگیز و جیغ مانند (شدیداً آزاردهنده)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران