کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
خواب کودکان – قسمت دوم
خواب کودکان – قسمت دوم به ندرت پیش می آید که یک کودک نیمه شب با حالت مضطرب از خواب بیدار شود. اگر کودک در این حالت تب یا آبریزش بینی داشته باشد یا دکمه های لباسش باز شده باشد ، احتمالا از دیدن یک خواب بد وحشت کرده است. کودکان نمیتوانند مانند بزرگسالان میان خواب و واقعیت تمایز قائل شوند ؛ پس آنها بیشتر تحت تاثیر این گونه خواب ها قرار می گیرند. خواب کودکان – قسمت دوم

خواب کودکان – قسمت دوم
3 . به ندرت پیش می آید که یک کودک نیمه شب با حالت مضطرب از خواب بیدار شود. اگر کودک در این حالت تب یا آبریزش بینی داشته باشد یا دکمه های لباسش باز شده باشد ، احتمالا از دیدن یک خواب بد وحشت کرده است. کودکان نمیتوانند مانند بزرگسالان میان خواب و واقعیت تمایز قائل شوند ؛ پس آنها بیشتر تحت تاثیر این گونه خواب ها قرار می گیرند.
البته گاهی خودمان نیز اشکال گوناگون و عجیبی در خواب مشاهده می کنیم. در این گونه موارد باید کودک را کاملا از خواب بیدار و چراغ ها را روشن کنیم او را به بیرون از اتاق ببریم و پس از آرام شدن گریه ها اندکی با او بازی کنیم و سپس دوباره به اتاق برگردانیم . این کارها میتواند در کاهش یا از میان بردن ترس کودک از این گونه خواب ها موثر باشد.
4 . کودکی که به سن یک سال و شش ماهگی تا دو سالگی می رسد درک بیشتری از خواب خواهد داشت. او میتواند معنای شب به خیر را درک کند. پس باید کاملا مراقب حرف های خود باشیم و به گفته هایمان عمل کنیم. زمانی که به او شب به خیر می گوییم ، باید تنهایش بگذاریم . این کار در ابتدا موجب گریه ی او خواهد شد. پس روند کار باید به شکل زیر طی شود :
الف ) برای خواباندن کودک باید سلسله ای از اقدامات منظم و تشریفات تکراری را آغاز کنید. این کارها باعث می شود حس انتظار خواب در کودک رشد کند و او با گذشت زمان به تدریج بتواند با این پدیده ی ناخوشایند ( از نظر خود) کنار بیاید. مثلا باز کردن پنجره ، جمع کردن پرده ، دادن یک فنجان نوشیدنی ، ضربه زدن به پشت و کارهای دیگری که توجه او را جلب می کند از جمله اقداماتی است که میتوان انجام داد.
ب ) پیش از ترک اتاق جایگزینی برای حضور خود پیدا کنید. یک حیوان اسباب بازی یا عروسک میتواند جایگزین مناسبی برای شما باشد. همچنین میتوانید اسمی برای این عروسک ها انتخاب کنید و به کودک خود بگویید که او را بیدار نکند یا عروسک خود را بخواباند.
پ ) اگر پس از ترک اتاق شروع به گریه کرد ، فورا نزد او بازگردید و اطمینان دهید که هر بار صدای او را بشنوید فورا کنارش خواهید بود. خیلی زود خواهید دید که او به این شرایط عادت می کند و طولی نمی کشد که شب های بسیار آرامی را خواهد گذراند.
ت ) اگر او گریه های خود را ادامه داد به مدت بیست دقیقه به اتاقش برنگردید . پس از آن کاملا عادی ( نه با عصبانیت ) به اتاق برگردید ، تر و خشکش کنید و به او مقداری نوشیدنی دهید ، شب به خیر بگویید و دوباره اتاق را ترک کنید. در صورت لزوم باز هم این کار را تکرار کنید.
دیدن کودکمان در حالی که گریه می کند همیشه سخت است اما توجه داشته باشید که برای درست انجام دادن کارها باید آرامش خود را حفظ کنید.
ث ) شاید جا افتادن این روند به چندین هفته زمان نیاز داشته باشد. از کارهای اضافه خودداری کنید و با تشخیص خود بخشی از روند کار را حذف نکنید.5 . اگر کودکتان از تاریکی می ترسد ، میتوانید دو کار انجام دهید :
الف ) از چراغ خواب استفاده کنید.
ب ) بعضی عصرها بازی هایی را در تاریکی انجام دهید. در ابتدا میتوانید هر دو در تاریکی باشید و سپس هر یک به طور جدا لحظاتی را در تاریکی بگذرانید . کم کم میتوانید زمان تنها ماندن در تاریکی را افزایش دهید.
6 . کودکتان هر سن و سالی که داشته باشد باید به نیازهای شبانه ی او رسیدگی کنید.
7 . بدون در نظر گرفتن سن و سال او شرایطی را فراهم کنید که انرژی خود را طی روز تخلیه کند. مثلا میتوانید خواب ظهر را از برنامه ی روزانه اش حذف کنید. امتحانش مجانی است.
8 . گرچه به شدت توصیه می شود که کودک باید در ساعتی معین بخوابد اما خیلی هم سخت گیر نباشد. سی دقیقه بالا و پایین شدن ساعت خواب توفیری ندارد. اما مزایای به موقع خوابیدن بسیار است.
9 . وقتی فرزندمان به سه تا چهار سالگی رسید میتوانیم از قوه ی استدلال او استفاده کنیم. اگر از رفتن به رختخواب شکایت داشت ، باید کارهای زیر را انجام دهید :
الف ) توضیح دهید که همه ی دوستانش ( تک تک آنها را نام ببرید) در حال خوابیدن یا هم اکنون خواب هستند.
ب ) توضیح دهید که او نیز مثل دوستانش باید به فکر خوابیدن باشد.
پ ) به او اطمینان دهید که هر وقت به چیزی نیاز داشت ، سریعا خود را به او می رسانید .
ت ) کمی محکم همراه با مهربانی توضیح دهید که همه ی بچه های دنیا خوابیده اند.
ج ) موضوع خوشایندی را برایش تعریف کنید تا با فکر کردن به آنها بخوابد.
10 . بازی های پیش از خواب لزوما نباید کاملا آرام باشند. پدر میتواند کودکش را کول کند و به رختخواب ببرد ، روی تخت رهایش کند و با بالشی نرم به گونه ای که عادات خوابیدن کودک تغییر نکند با او بازی کن.
در واقع بازی های خنده دار و حتی نسبتا پر سر و صدا پیشنهاد خوبی است. بازی را پیش از ترک اتاق و شب به خیر گفتن تمام کنید . نکته ی مهم درباره ی این گونه بازی ها آن است که وقتی کودک تمایلی به پایان بازی ندارد ، بهتر است بازی های دیگری را امتحان کنید.
11 . در نهایت انتظار نداشته باشید که پیش از رسیدن کودک به پنج سالگی ، موفقیت های مداومی در این زمینه به دست آورید.
زمانی که کودکمان با رغبت و بی دردسر به رختخوابش می رود ، ما نیز باید شکیبایی و رفتار مناسبی از خود نشان  دهیم. در این صورت آن ها آموخته اند که چگونه بدون نق زدن به اتاق خود بروند و پذیرفته اند که کاری را به رغم میلشان و بدون اتفاقات جانبی انجام دهند. این کار می تواند شروع یک رابطه ی عاطفی خوب میان ما و آنها باشد.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
خواب کودکان – قسمت دوم
خواب کودکان – قسمت اولخواب کودکان – قسمت اول

خواب کودکان – قسمت اول تقریبا همه ی والدین گاهی با خوابیدن فرزندانشان به مشکل برمی خورند. علت آن است که آن ها رغبتی برای خوابیدن ندارند یعنی زمانی که آن ها را به خوابیدن وادار می کنیم در واقع می خواهیم کاری را انجام دهند که ما می خواهیم نه کاری که آن ها تمایل به آن دارند. خواب کودکان – قسمت اول


پرسش و پاسخ درباره خواب کودکانپرسش و پاسخ درباره خواب کودکان

خواب کودکان بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند. خواب کودکان


نکاتی در مورد خواب کودکاننکاتی در مورد خواب کودکان

نکاتی در مورد خواب کودکان مادران اغلب این سوال را می پرسند . تردیدی نیست که خود کودک تنها کسی است که میتواند جواب این سوال را بدهد بعضی از کودکان زیاد و بعضی ها به طرز حیرت انگیزی کم می خوابند. نکاتی در مورد خواب کودکان


بی خوابی کودکان بی خوابی کودکان

بی خوابی کودکان خواب برای کودکان مثل تغذیه لازم و ضروری است . کودکان زیادی برای خوابیدن مشکل دارند و به موقع نمیخوابند. بی خوابی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران