کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
خواب مناسب برای کودک
خواب مناسب برای کودک برای آنکه کودک به خوبی و بی دردسر بخوابد ، زمان مشخصی را برای خوابیدن او در نظر بگیرید. در اکثر موارد کودکان صبح زود و گاهی به محض روشن شدن هوا از خواب بیدار میشوند و حتی اگر شب دیرهنگام به خواب رفته باشند ، این عادت آنان ترک نمیشود. خواب مناسب برای کودک

خواب مناسب برای کودک
برای آنکه کودک به خوبی و بی دردسر بخوابد ، زمان مشخصی را برای خوابیدن او در نظر بگیرید. در اکثر موارد کودکان صبح زود و گاهی به محض روشن شدن هوا از خواب بیدار میشوند و حتی اگر شب دیرهنگام به خواب رفته باشند ، این عادت آنان ترک نمیشود.
به عبارت دیگر وقتی کودک شب دیر وقت بخوابد و صبح طبق عادت همیشگی زود از خواب بیدار شود ، خستگی اش برطف نخواهد شد و بدون شک زمانی که این موضوع تبدیل به برنامه ی روزانه ی او گردد بر خلق و خو ، یادگیری و فعالیتش تاثیر منفی خواهد داشت.
این مشکلی است که در کودکان کمتر از پنج سال شیوع فراوان دارد.
وقتی خواب ، روال و وقت مشخصی داشته باشد ، بسیاری از والدین از اینکه کودکشان با خوشحالی و حتی زودتر از وقت تعیین شده ، میخوابد و میزان خوابش افزایش یافته تعجب می کنند.
اغلب کودکان دو تا چهار ساله به تدریج به خواب بعد از ظهر عادت خواهند کرد. بنابراین از این فرصت گران بها استفاده ی مناسب کرده و از کارهایی از قبیل استحمام ، نوشیدن یک فنجان چای در آرامش ، تماس تلفنی با دوستان و یا حتی لذت بردن از سکوت خانه ؛ دریغ نکنید.
به یاد داشته باشید ؛ این فرصت طلایی همیشگی نیست و اگر پس از مدتی کودک از خواب بعد از ظهر امتناع می کند ، دیگر دوره ی خواب او گذشته است و باید موضوع را به فراموشی بسپارید.
اگر خواب بعد از ظهر سبب می شود کودک شب خوب نخوابد آن را حذف کنید و اگر حذف خواب بعد از ظهر موجب بداخلاقی و بدعنقی او میشود در رعایت آن کوشا باشید.
در صورتی که به کودک فرصت دهید تا با روال تازه خو بگیرد ، به تدریج خواهید دید که شب ها خیلی بد عنق نیست و به موقع می خوابد.

وقتی بچه های کوچک به خواب می روند ، فرصتی فراهم میشود که همه ی اعضای خانواده ، به آن نیاز دارند.
در این فرصت بچه های بزرگتر می توانند با شما صحبت کنند و به کارهایی بپردازند که هنگام بیدار بودن خواهر یا برادر کوچکشان قادر به انجام نبوده اند. بدون تردید برای شما نیز فرصتی فراهم میشود تا زمانی را به خود و همسرتان اختصاص دهید.
چگونه متوجه شوید که کودک خوابش می آید؟
اگر برای خوابیدن با کودک کلنجار می روید به احتمال زیاد علامت هایی را که نشانگر خواب آلودگی و خستگی او هستند ، نادیده می گیرید . غیر از خمیازه ، نق نق و بدخلقی ، ماساژ چشم ها ، مکیدن انگشت ، دراز کشیدن روی زمین و اشک ریختن ( اغلب این نمایش هر شب پیش از خواب اجرا می شود ) نشان دهنده ی خواب آلودگی کودک هستند.
در صورتی که این نشانه ها پیش از زمان تعیین شده برای خواب کودک بروز می کند ، ساعت خواب وی را اندکی جلوتر از بکشید و اگر این نشانه ها بعد از زمان تعیین شده ، ظاهر میشوند ؛ ساعت خواب او را عقب ببرید. البته در هر دو صورت بهتر است ، به تدریج ساعت خواب او را تغییر دهید.
چگونه کودک را در زمان تعیین شده بخوابانید ؟
خواباندن کودک را با فشار و عجله انجام ندهید زیرا احساس می کند ، به او هجوم آورده اید و در نهایت مقاومت خواهد کرد. در ضمن اگر برای اجرای برنامه سهل انگار بوده یا دقت عمل نداشته باشید کودک تصور می کند توانایی تغییر آن را دارد.
بنابراین یک ساعت پیش از فرارسیدن زمان خواب و در فواصل مشخص ، نزدیک شدن آن را به فرزندتان یادآوری نمایید. آنان درک مشخصی از زمان ندارند پس شما باید نقش ساعت گویا را بازی کنید و برای بچه های کوچک تر از جمله هایی مانند : (( وقتی ساعت زنگ بزنه ...)) ، (( وقتی این برنامه ی تلویزیونی تموم شه...)) ، (( بعد از اذان ...)) و (( بعد از شام... )) و برای کودکان بزرگتر ، از محل عقربه های ساعت ، برای مثال (( عقربه بزرگه که بیاد روی هفت ... )) استفاده نمایید.
بهتر است تا چند دقیقه پیش از وقت خواب این کار را ادامه دهید. با این کار به وی فرصت داده اید تا آماده ی خواب شود و به طرز نامحسوسی یادآور شده اید که توقع چه رفتاری را از او دارید.
منبع : کتاب مادر کافی
خواب مناسب برای کودک
خواب کودکان دبستانیخواب کودکان دبستانی

خواب کودکان دبستانی کودکان دبستانی معمولاً به 10 الی 11 ساعت خواب در طول شبانه‌روز نیازمند هستند. البته این موضوع از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. اما پدر و مادر بایستی برای بازده بهتر فرزندشان خواب کودک خود را برنامه‌ریزی کنند. خواب کودکان دبستانی


میزان خواب مناسب برای کودک شما چقدر است ؟میزان خواب مناسب برای کودک شما چقدر است ؟

میزان خواب مناسب برای کودک شما چقدر است ؟ گاهی اوقات بهتر است ندانید یک کودک به طور متوسط چقدر باید بخوابد تا با مقایسه فرزند خود با چنین برنامه‌ای کلافه و خسته نشوید.محققان میانگین خواب مورد نیاز برای سنین مختلف را تعیین کرده‌اند اما باید در نظر داشت که نیاز بچه‌های مختلف بسیار با یکدیگر تفاوت دارد. میزان خواب مناسب برای کودک شما چقدر است ؟


خواب کودکخواب کودک

خواب کودک خواب نیز مانند تغذیه و بهداشت کودک اهمیت ویژه دارد. خواب یکی از نیازهای طبیعی موجودات زنده است. در خواب ، بدن ، انرژی خود را بازآوری میکند و سیستم ایمنی تقویت میشود. ذهن نیز استراحت میکند و پس از بیدار شدن بهتر می تواند فعالیت و تمرکز کند. خواب کودک


نکات مهم خواب کودکنکات مهم خواب کودک

نکات مهم خواب کودک اگر کودک شما شبها راحت نمیخوابد نصف شب شما را بیدار می کند یا صبح ها زود از خواب بیدار می شود خیلی راه ها هست که در مورد بعضی از پدر و مادها دست کم گاهی اوقات جواب داده است و شما هم میتوانید آنها را امتحان کنید. نکات مهم خواب کودک


ده فرمان درباره ی خواب کودکده فرمان درباره ی خواب کودک

ده فرمان درباره ی خواب کودک از هر اقدام مثبت کودک تعریف و از مشارکت و همکاری وی در کارها ، تمجید نمایید. علاوه بر آن پیش از خواب از کارهای مثبت کودک در طول روز تعریف کنید. ده فرمان درباره ی خواب کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران