کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

1
خواب کودکان – قسمت اول
خواب کودکان – قسمت اول تقریبا همه ی والدین گاهی با خوابیدن فرزندانشان به مشکل برمی خورند. علت آن است که آن ها رغبتی برای خوابیدن ندارند یعنی زمانی که آن ها را به خوابیدن وادار می کنیم در واقع می خواهیم کاری را انجام دهند که ما می خواهیم نه کاری که آن ها تمایل به آن دارند. خواب کودکان – قسمت اول

خواب کودکان – قسمت اول
تقریبا همه ی والدین گاهی با خوابیدن فرزندانشان به مشکل برمی خورند. علت آن است که آن ها رغبتی برای خوابیدن ندارند یعنی زمانی که آن ها را به خوابیدن وادار می کنیم  در واقع می خواهیم کاری را انجام دهند که ما می خواهیم نه کاری که آن ها تمایل به آن دارند.
ولی چرا کودکان از خوابیدن بیزارند؟ آنها خسته اند و گاهی نیز در این حالت چرت می زنند ، اما باز هم به رفتن به اتاق خود میل چندانی ندارند. آن ها بسیاری اوقات به رغم میلشان می خوابند. چرا این گونه است؟
دلایل متعددی وجود دارد که کودکان دوست ندارند به رختخواب بروند :
1 . خوابیدن بدین معناست که در آن لحظه باید کار دلخواه خود یا جمعی را که دوست دارند رها کنند.
2 . آن ها می دانند ما پس از خوابیدن آن ها نمی خوابیم ، پس نخوابیدن ما بهانه ای است برای نخوابیدن آنها.
3 . اغلب وقتی آماده ایم آنها را به سمت اتاقشان راهنمایی کنیم ، آنقدر احساس خستگی نمی کنند که به رختخواب بروند.
4 . گاهی از تاریکی می ترسند.
5 . گاهی خواب های ترسناکی دیده اند که ذهنیت بدی درباره ی خوابیدن ایجاد کرده است.
6 . شاید بعضی شب ها تجارب گوناگون و ناخوشایندی داشته اند. مثلا وقتی نیمه شب از خواب بیدار شده اند جای خود را خیس کرده بوده اند ، جایشان راحت نبوده ، سردشان بوده یا اندکی ترسیده بوده اند یا نیمه شب پدر و مادر خود را صدا زده اند و به دلیل تنهایی ، جدایی یا به دلیل تنبیه پاسخی از آنها دریافت نکرده اند. آنها عادت ندارند مدت زیادی والدین خود را صدا بزنند و واکنشی از آنها مشاهده نکنند.
7 . آنها ساعات خواب را غنیمتی برای ابراز وجود و سلطه بر والدین خود می دانند.
برای اینکه کودکانمان را عادت دهیم بدون نق زدن به رختخواب بروند ، باید به چند نکته توجه کنیم.
کودکان دوست ندارند به رختخواب بروند!حالا چگونه میتوانیم آنها را به خوابیدن علاقه مند کنیم؟ ما در آنها علاقه ایجاد نمی کنیم ، زیرا توانایی این کار را نداریم. پس چه کاری از دستمان برمی آید ؟ ما طی زمان آنها را وادار می کنیم که به رغم میلشان و در ساعاتی معین به رختخواب بروند.این کار کمی خشن به نظر می رسد در صورتی که چنین نیست. من تاکید کرده ام که آنها دوست ندارند به رختخواب بروند. این نکته به دلیل اهمیت زیادی دارد :
1 . انگیزش های رایج نظیر پاداش دادن و رشوه دادن بیهوده است. این موضوع به دلیل تداوم و نیاز به پاداش های جدید و متفاوت برای راضی نگه داشتن کودکان کاملا بی نتیجه خواهد ماند. معامله کردن با کودکان در روابط این چنینی بسیار اشتباه است.
شاید شب های زیادی باشد که ما یا فرزندمان سرحال نباشیم و حوصله ی معامله نداشته باشیم. در نهایت کودک به رغم پاداش های گوناگونی که می گیرد به خوابیدن علاقه مند نمی شود.
2 . درک ، همدردی و حوصله ی زیاد از جمله عوامل ضروری برای آموختن یک چیز به فردی است که علاقه ای به یادگیری ندارد. همه ی ما می دانیم که آموزش یک موضوع به فردی که به آن علاقه دارد ، بسیار ساده تر است. باید در نظر داشته باشیم که شاید فرزندمان هرگز به این موضوع علاقه ای نداشته باشد.
پس ما به عنوان یک معلم کار بسیار سختی خواهیم داشت. در این میان بی حوصلگی و تند خویی ، سختگیری ما را تحریک می کند. این کار بی نتیجه خواهد ماند ، زیرا : ( الف) سختگیری تضمینی برای رسیدن به موفقیت نیست و ( ب ) حتی اگر ظاهرا چنین باشد ، در واقع خودمان را گول می زنیم ؛ چرا که در واقع به فرزندمان یاد داده ایم که نه تنها با ساعت های خواب کنار بیاید ، بلکه ما را به عنوان والدینی پرتوقع تصور کند.
گاهی نیز آنها به این نتیجه می رسند که حتی والدین دوست داشتنی و دلسوز نیز با رسیدن وقت خواب ، بداخلاق و بدقلق می شوند.
اکنون باید چه کنیم؟ پیش از شروع هر کاری باید بدانیم برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنیم. این موضوع تنها به امشب و فرداشب ختم نمی شود . ما تلاش نمی کنیم علاقه به خواب در او ایجاد شود و سعی نمی کنیم ما را به عنوان والدینی سخت گیر بپذیرد ، بلکه می کوشیم آنها ساعت های خواب را برخلاف میلشان به عنوان امری اجتناب ناپذیر بپذیرند.
در واقع تلاش می کنیم انجم دادن کاری عادی را برحسب عادت آموزش دهیم. با این تفاسیر میتوان کارهای بسیاری انجام داد.
1 . هرگز کودکان زیر یکسال را مستقیما وادار نکنید ساعت های خواب منظم داشته باشند . نیازهای بدنی بهترین زمان خواب این دسته از کودکان را مشخص می کند.
2 . البته کودکان زیر یک سال را نیز میتوان به صورت غیرمستقیم آموزش داد :
الف ) بیدار نگه داشتن کودک در اوایل شب و بازی کردن مداوم با او تا زمانی که کاملا خسته شود که به موقع خوابیدن او را تضمین می کند.
ب ) برداشتن کودک از تختخواب یا کالسکه طی روز و نوازش او تا حدی که گریه نکند.
پ ) تا حد امکان ، عادت دادن کودک به اینکه در اتاقی جز اتاق شما بخوابد.
ت ) خاموش کردن چراغ از همان ابتدا
ث ) در زمان گریه یا صدا کردن فورا خود را به او برسانید ، در صورتی که خود را خیس کرده ، جایش را عوض کنید ، به او اندکی نوشیدنی دهید و در حالت خواب آلودگی یا در زمان خواب ، بسیار با حوصله و مهربان باشید. با راه رفتن او را نخوابانید یا یک بطری دیگر ( شیر ) به او ندهید. آرام به پشتش ضربه بزنید و صحبت کنید. حضور آرام و محبت آمیز خود را به او منتقل کنید.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
خواب کودکان – قسمت اول
خواب کودکان – قسمت دومخواب کودکان – قسمت دوم

خواب کودکان – قسمت دوم به ندرت پیش می آید که یک کودک نیمه شب با حالت مضطرب از خواب بیدار شود. اگر کودک در این حالت تب یا آبریزش بینی داشته باشد یا دکمه های لباسش باز شده باشد ، احتمالا از دیدن یک خواب بد وحشت کرده است. کودکان نمیتوانند مانند بزرگسالان میان خواب و واقعیت تمایز قائل شوند ؛ پس آنها بیشتر تحت تاثیر این گونه خواب ها قرار می گیرند. خواب کودکان – قسمت دوم


خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگیخواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی

خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی کودک 3 تا 5 ساله حدود دوازده ساعت می خوابد. برخی از بچه ها تا 3.5 سالگی ممکن است در روز یکبار آن هم بعد از ظهر ، خواب کوتاه نیم ساعته تا یک ساعته را داشته باشند ولی معمولا بعد از 3.5 سالگی بچه ها تمایلی به خوابیدن نخواهند داشت. خواب کودکان بین 3 تا 7 سالگی


مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسممشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم

مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: هر کودکی از نظر میزان خواب با دیگری تفاوت دارد. میزان خواب در هر سنی متفاوت است. بر اساس پژوهش های انجام شده میزان خواب تا 18 سالگی به شرح زیر است: مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم


الگوی خواب کودکانالگوی خواب کودکان

الگوی خواب کودکان الگوی خواب کودکان در دوره‌های مختلف با هم متفاوت است و نمی‌توان یک الگو را برای همۀ دوره‌ها استفاده کرد. خواب کودکان بستگی به میزان رشد آن‌ها دارد. کودکان تازه متولدشده حدود 80 درصد از وقتشان را می‌خوابند و همین مسئله به رشد آن‌ها کمک می‌کند. هرچه کودکان رشد بیشتری پیدا می‌کنند از زمان خوابشان کاسته می‌شود. الگوی خواب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران