کودک آنلاین

موضوع مقاله : خواب

دسته بندی : خواب

0
بهداشت خواب کودکان – قسمت دوم
بهداشت خواب کودکان یکی از اساسی‌ترین نیازهای کودک در کنار نیازهایی همچون غذا و ایمنی، نیاز به خواب خوب و راحت است. توانایی‌هایی نظیر یادگیری، تخیل، خلاقیت و اجتماعی شدن در کودک با خواب وی در ارتباط هستند.

بهداشت خواب کودکان – قسمت دوم
•    چگونه به بهداشت خواب کودک کمک کنیم؟
یکی از اساسی‌ترین نیازهای کودک در کنار نیازهایی همچون غذا و ایمنی، نیاز به خواب خوب و راحت است. توانایی‌هایی نظیر یادگیری، تخیل، خلاقیت و اجتماعی شدن در کودک با خواب وی در ارتباط هستند. خواب، به‌مغز کودک در حال رشد فرصت میدهد تا تجاربی را که در طول روز اندوخته است، نظم دهد و آنها را مرور و پردازش کند.
هرچند نیاز به‌خواب، بسیار ساده به‌نظر می‌رسد، چگونگی برآورده ساختن آن نیز مشکلات و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. برای برخی کودکان خواب به‌منزلۀ از دست دادن کنترل خود بر اوضاع و اطراف تلقی می‌شود، زیرا قوانین وضع شده برای به‌خواب رفتن، کاملاً مطابق با ساعتهای‌به خواب رفن بزرگسالان و والدین است و برای آنها نوعی اجبار محسوب می‌شود.
به‌خاطر داشته باشید که خواب شبانه منبع مهمی است که کودک را در اکتشافات و یادگیریهای آینده و پستی و بلندیهایی که در پیش دارد، یاری می‌کند.
همانطور که روش واحد و معینی برای پرورش کودک وجود ندارد، نمی‌توان قانون خاص و معینی هم برای ایجاد عادتهای صحیح خواب در کودک معرفی کرد. با این حال، چون الگوهای مخرب و نادرست به‌خواب رفتن، برای کل خانواده دردسر ایجاد می‌کند، اینکه بتوان شرایط و محیطی را برای خوابیدن کودک فراهم کرد تا کلیۀ اعضای خانواده احساس آرامش و راحتی کنند، بسیار اهمیت دارد.
بدیهی است که هر خانواده‌ای باید شیوۀ خاص خود را پیدا کند. توجه به نکات زیر در بهداشت خواب کودکان اهمیت دارد.
- والدین باید باهم به توافق برسند
در این خصوص، موارد گوناگونی وجود دارد. مثلاً تحقیقات نشان میدهند که کودکان به‌طور متوسط سه تا شش بار در طول شب بیدار می‌شوند و گاهی هم گریه می‌کنند. والدین باید در این باره تصمیم بگیرند که چگونه و کدام یک به گریه‌های شبانه کودک پاسخ میدهند. گاهی فقط یک والد تمایل دارد که پاسخگوی نیازهای کودک باشد و گاهی والدین این وظیفه را باهم تقسیم می‌کنند.
- والدین باید بر اعصابشان مسلط باشند
والدین باید همیشه در برخورد با موضوع خواب کودک، با ملایمت رفتار کنند. هرگز برای بیدار کردن یا خوابانیدن کودک از شیوه‌های تنبیهی استفاده نکنید، حتی اگر بیدار کردن یا خواباندن او دو ساعت طول بکشد.
- والدین باید سطح رشدی کودک را در نظر داشته باشند
به‌خاطر داشته باشید که برخی راهبردهای خوابانیدن و بیدار کردن، ممکن‌است در شش هفتگی کودک قابل اجرا باشد، در حالی که در شش ماهگی اصلاً به‌کار نیایند. رشد و توانایی‌های کودک باعث می‌شود که در سنین گوناگون عادات خواب مختلفی داشته باشد.•    مشکلات خواب کودکان
متغیرهای بسیاری در مشکلات خواب کودکان دخیل هستند، از جمله:
- مشکلات ناشی از جدایی پدر و مادر
برای کودکان خردسال‌تر، خوابیدن به‌منزلۀ جدا شدن از والدین تلقی می‌شود. بهترین راه‌حل در این مورد، آن است که جدایی را برای کودک آسان‌تر سازید. در این راه می‌توانید از اسباب بازیها، عروسک یا سایر وسایل ایمنی‌دهنده مانند چراغ خواب و جعبه‌های موسیقی استفاده کنید.
از مهم‌تر اینکه به‌فرزندتان اطمینان بخشید که حضور دارید و مراقب او هستید. باید به او بگویید که به‌او نزدیکید و هنگام نیازش در دسترس هستید و از او حمایت می‌کنید.
احساس جدایی در حین خواب ممکن‌است گاهی ناشی از مشکلات خود والدین باشد، به‌ویژه آن دسته از پدر و مادرهایی که در طول روز سر کار هستند و عصر به‌بعد زمانی است که دوست دارند کنار فرزندشان باشند.
سعی کنید عادت‌های به‌خواب رفتن فرزندتان را چندان پیچیده نکنید. برخی والدین صحبت‌های خصوصی با کودک را به‌زمان خواب او محول می‌کنند. سعی کنید چنین کارهایی را در زمان دیگری انجام دهید. تنها کاری که کودک پس از قرار گرفتن در تختخواب باید انجام دهد، تلاش برای خوابیدن است.
بنابراین، هنگام خواب فقط مهارتهای به‌خواب رفتن کودک را افزایش دهید. در صورتی که کودک برای زودتر خوابیدن و راحت‌تر به‌ خواب‌رفتن تلاش کرد، صبح روز بعد می‌توانید با پاداشی که برایش در نظر گرفته‌اید (بدون اینکه شب قبل و هنگام خواب به‌او گفته باشید) او را تشویق و این رفتار را تقویت کنید.
- شرایط محیطی
هرچه بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، جذابیت‌های محیط اطراف بیشتر برایشان آشکار می‌گردد. این جذابیت‌ها باعث می‌شود که چشم‌های خسته و سرخ آنها باز نگه داشته شوند. آنها از خود می‌پرسند: چه دلیلی داره من بخوابم؛ وقتی مامان و بابام دارن فیلم نگاه می‌کنن؟ چرا باید بخوابم در حالی که داداش بزرگترم اجازه داره بیدار بمونه و با رایانه بازی کنه؟
سعی کنید در ساعات خواب چنین محرک‌هایی را به‌حداقل برسانید و در عوض، فضای خواب آرام و راحتی برای کودک خود فراهم آورید. صرف نظر از اینکه کودک اتاق مخصوص به‌خود داشته باشد یا اتاقش با دیگری مشترک باشد، اتاق خواب پناهگاه و استراحتگاه اوست، بنابراین، رایانه، تلویزیون، ضبط صوت و ... را از فضای خواب کودک دور کنید.
محیط خواب کودک را به‌محیطی خوش‌آیند تبدیل کنید که حداقل کمی از جاذبه‌های محیط بیرون را در خود داشته باشد. می‌توانید از عکس‌ها و پوسترهای آرام‌بخش یا از بالش‌ها و عروسک‌های دلخواهش استفاده کنید.
- هیولایی که دور و بر تخت خوابیده است
کودکانی که در سنین پیش دبستانی هستند، قدرت تخیل و تصور فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این تخیل فعال و قوی موجب می‌شود تا نتوانند به‌راحتی واقعیت را از خیال متمرکز سازند. خیلی سخت است که به‌آنها بقبولانید هیولای اطراف تخت، واقعی نیستند و ساخته و پرداختۀ ذهن و تصورات خودشان هستند.
این بچه‌ها واقعاً دیوهایی را می‌بینند یا تصور می‌کنند که زیر تخت خوابیده‌اند و شب هنگام به‌سراغشان خواهند آمد و از چنین اتفاقی وحشت می‌کنند. چنین ترسهایی به‌شدت، توجه و همدلی دقیق و حساس شما را می‌طلبد.
به‌جای اینکه به کودک بگویید، زیر تخت چیزی نیست، دست فرزند خود را بگیرید یا او را بغل کنید و کنار تخت بنشینید و بگویید: آره می‌دونم ترسیدی. اما بزار یک نگاه زیر تخت بندازیم. اگه چیزی اونجا بود حسابش رو می‌رسیم. چنین رفتاری به کودک می‌رساند که هم هیجان او را درک کرده‌اید و هم به‌او اطمینان بخشیده‌اید.
بهداشت خواب کودکان
بهداشت خواب کودکان – قسمت اولبهداشت خواب کودکان – قسمت اول

بهداشت خواب کودکان متاسفانه کودکان دوست دارند که بیشتر وقتشان را به‌انجام دادن فعالیتهای فوق‌العاده بپردازند. باید توجه داشت که بچه‌های هفت تا ده ساله حداقل به 9 ساعت خواب در طی شبانه‌روز نیاز دارند، ولی سی درصد از آنها به‌میزان کافی نمی‌خوابند. بهداشت خواب کودکان


پرسش و پاسخ درباره خواب کودکانپرسش و پاسخ درباره خواب کودکان

خواب کودکان بعضی از کودکان هنگام خوابیدن به شیئی وابسته می‌گردند، مانند پتو، پارچه، اسباب بازی نرم و حتی لباس مادر یا کهنه‌ای که به‌پای او میگذارند. خواب کودکان


نکاتی در مورد خواب کودکاننکاتی در مورد خواب کودکان

نکاتی در مورد خواب کودکان مادران اغلب این سوال را می پرسند . تردیدی نیست که خود کودک تنها کسی است که میتواند جواب این سوال را بدهد بعضی از کودکان زیاد و بعضی ها به طرز حیرت انگیزی کم می خوابند. نکاتی در مورد خواب کودکان


کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکانکمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان

کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان گاهی مشکل خواب می تواند نتیجه درد باشد. کودکان درد خود را به شیوه های مختلف از جمله بدخلقی ، مکیدن شدید و جیغ زدن در هنگامی که آنها را پشت روی تخت قرار می دهید ، نشان می دهند ( اگر کودک درد داشته باشد ترجیح می دهد در حالت نیمه نشسته بخوابد). کمک هایی برای رفع مشکلات خواب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران