کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

0
خاصیت درمانی شاهی
خاصیت درمانی شاهی : این گیاه برای روش هیدروپونیک (رشد و نمو گیاه در آب) نیز مناسب است. قسمت‌های قابل استفاده شاهی شامل ریشه‌ها، برگ‌ها و تخم شاهی می‌باشد.

خاصیت درمانی شاهی
شاهی (تره تیزک) از خانواده چلیپاییان با نام علمی Lepidium sativum می‌باشد. شاهی گیاهی بومی مدیترانه شرقی است. شاهی به‌عنوان غذا و دارو مصرف می‌شود. سبزی شاهی را خیلی راحت می‌توان کاشت و خیلی راحت و سریع آماده برداشت می‌شود.
این گیاه برای روش هیدروپونیک (رشد و نمو گیاه در آب) نیز مناسب است. قسمت‌های قابل استفاده شاهی شامل ریشه‌ها، برگ‌ها و تخم شاهی می‌باشد.
ریشه شاهی نیز مزه تند و تلخی دارد. این ریشه برای درمان سیفلیس و ناتوانی در ادرار کردن مفید است. برگ‌های شاهی، محرک، ادرارآور و ضد باکتری می‌باشند. این برگ‌ها برای درمان بیماری اسکوربوت و بیماریهای کبدی مفید می‌باشند.
شاهی به‌عنوان یک پماد بر روی جاهایی که درد می‌کند و یا آسیب دیده است، نیز به‌کار می‌رود. تخم شاهی مزۀ تند و تلخی دارد. این ماده خاصیت چربی سوزی، تصفیه‌کنندگی خون، شیرافزایی، قاعدگی‌آور، مقوی (نیروبخش) و ادرارآور دارد.
دارویی برای چشم درد است. تخم شاهی قوای جنسی را تقویت می‌کند. تخم شاهی برای مرض جذام، بیماریهای پوستی، اسهال خونی، اسهال، سوءهاضمه، بیماریهای چشمی، آسم و سرفه مفید است. تخم شاهی خاصیت سقط‌کنندگی جنین دارد. در ضمن تخم شاهی خاصیت ملینی نیز دارد.
شاهی به‌دلیل داشتن ویتامین ای و ث، خاصیت آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده در جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد دارد. درنتیجه یک مادۀ ضد سرطانی می‌باشد.
شاهی مانع از رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. شاهی علاوه بر ویتامین ث، حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای آهن و اسیدفولیک نیز می‌باشد، از این رو برای اشخاص کم خون مفید است.
شاهی حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای ویتامین A و روغن‌های فرار است. به‌همین دلیل برای مخاط دستگاه تنفسی و درنتیجه مبتلایان به‌آسم فوق‌العاده مفید است. کسانی که برونشیت دارند یا سرفه‌های سختی می‌کنند، هر روز 60 تا 150 گرم عصاره شاهی را مصرف نمایند.
شاهی مانند خیلی از سبزیجات گروه چلیپاییان مانند کلم، کلم بروکلی و کلم پیچ دارای گلوکوزیدها و روغن تلخ می‌باشد. این مواد، محرک فعالیت کلیه‌ها هستند و موجب تقویت معده و کیسه صفرا می‌شوند.
از این رو مصرف شاهی به‌کسانی که سنگ کلیه و مثانه دارند، توصیه شده است. شاهی حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای کلسیم، آرسنیک، منگنز، مس، روی و گوگرد است. به‌همین دلیل اشتهاآور نیز می‌باشد. شاهی لکه‌های سفید پوست را برطرف می‌کند.

نام
مقدار
برحسب
در هر
پتاسیم
 2.87 گرم 1000 گرم
 کلسیم 1.87 گرم  1000 گرم
 فسفر 0.05 گرم  1000 گرم
 آهن 0.16 گرم  1000 گرم
 منیزیم 0.34 گرم  1000 گرم
 ویتامین ب1 0.01 میلی‌گرم 100 گرم
 ویتامین ب2 0.27 میلی‌گرم  100 گرم
 ویتامین ث 75 میلی‌گرم  100 گرم
 ویتامین کا 14 میلی‌گرم  100 گرم

منبع: خواص میوه‌ها و سبزی‌ها
خاصیت درمانی شاهی
خاصیت درمانی شاهی
خاصیت درمانی شاهی
خاصیت درمانی سنجدخاصیت درمانی سنجد

خاصیت درمانی سنجد : میوه سنجد از زمان‌های گذشته در سبد غذایی ایرانیان جا داشته و در اعیاد سنتی به‌آن توجهی خاص مبذول شده است. امروزه از درخت سنجد و میوه آن در صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی، عطرسازی و صنایع چوب استفاده می‌شود.


خاصیت درمانی ترخونخاصیت درمانی ترخون

خاصیت درمانی ترخون ترخون در اکثر شهرهای کشورمان می‌رویَد و طعم تند، گس و نسبتاً شیرینی دارد که اگر به‌طور ناشتا میل شود دهان را بی‌حس می‌کند. از ترخون به‌صورت خام در سالادها استفاده می‌شود


خاصیت درمانی کنجدخاصیت درمانی کنجد

خاصیت درمانی کنجد از تیره کنجد (تیره نزدیک به میمونیان)، گیاهی است یک ساله و طول ساقه‌اش به یک متر میرسد. قاعدۀ ساقه بی کرک و انتهایش کرک‌دار. برگ‌هایش در قسمت قاعده ساقه به صورت متناوب ولی در بخش انتهایی متقابل است. خاصیت درمانی کنجد


خاصیت درمانی گوجه فرنگیخاصیت درمانی گوجه فرنگی

خاصیت درمانی گوجه فرنگی گوجه فرنگی از هزاران سال پیش مورد توجه بوده و برای برخی از درمان های طبیعی از آن استفاده می شده است. خاصیت درمانی گوجه فرنگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران