کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

2
خاصیت درمانی زردچوبه
خاصیت درمانی زردچوبه زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است و بومی نواحی جنوبی آسیا است. در هند به آن زعفران هندی میگویند و در چین از آن به عنوان زنجبیل زرد یاد می کنند. خاصیت درمانی زردچوبه

خاصیت درمانی زردچوبه
زعفران هندی
زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است و بومی نواحی جنوبی آسیا است. در هند به آن زعفران هندی میگویند و در چین از آن به عنوان زنجبیل زرد یاد می کنند. این گیاه در هندوستان و چین می روید و قسمت مورد استفاده آن ساقه زیرزمینی است که پس از خارج کردن از زمین آن را تمیز کرده ریشه های آن را جدا میکنند و در آب جوش قرار می دهند و پس از تمیز کردن به مدت چند روز آن را خشک میکنند.
از زردچوبه داروهای زیادی به شکل خوراکی و موضعی تهیه میکنند که محصولات موضعی مثل پماد , روغن , کرم و لوسیون برای ترمیم زخم ها و اگزما کاربرد دارد.همچنین اشکال خوراکی آن به شکل کپسول در بازار دارویی برخی کشورها وجود دارد.
این گیاه از نظر طب قدیمی ایران گرم و خشک است و از گذشته به عنوان هضم کننده غذا و صفرا آور استفاده میکردند. یکی از اثرات سودمند این ادویه محرک پانکراس است. زردچوبه همچنین به دفع سنگ مثانه کمک میکند و ضد عفونت است , ضدنفخ بوده , تب بر , محرک و انرژی زاست.
خانم هایی که عادت ماهانه نامنظم دارند میتوانند برای تنظیم آن از زردچوبه استفاده کنند.این ادویه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و کلسترول خون را کاهش می دهد.
تحقیقات محققان انگلیسی نشان می دهد که ادویه زردچوبه در پیشگیری از سرطان موثر است.این تحقیق پس از آزمایش های گوناگون به اثبات رسید و دانشمندان دلیل آن را وجود کورکومین در زردچوبه می دانند که دارای خواص ضدموتاژن است.در زردچوبه مواردی وجود دارد که سبب تولید ویتامین B,K در بدن میشود و وجود این ویتامین ها هم از پیشرفت و گسترش سرطان در بدن انسان جلوگیری میکند. این ادویه علاوه بر خواص درمانی باعث خوش طعم و خوش رنگ شدن غذاها میشود.
نکته دیگر این که پژوهشگران سنگاپوری دریافته اند که رژیم غذایی حاوی زردچوبه از مغز افراد مسن محافظت میکند و در پیشگیری آلزایمر نافع است.در این مطالعه مصرف بیشتر زردچوبه در افراد مسن با عملکرد بهتر قوای ادراکی در آزمون های استاندارد مرتبط شناخته شد.کورکومین که در زردچوبه و کاری وجود دارد علاوه بر خواص آنتی اکسیدان دارای خواص ضدالتهابی نیز هست.
مصرف طولانی داروهای ضدالتهابی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهند اما برروی معده , کبد و کلیه عوارض جانبی برجای میگذارند.ماده دیگری که در زردچوبه وجود دارد ar-turmerone است که دارای خاصیت ضد سم مار بوده و قادر به خنثی کردن بسیاری از سموم مارهاست.
این ادویه از زمان در طب آیورودا به عنوان ضد ورم و ضدآرتریت مصرف میشود همچنین در رابطه با بیماران مبتلا به ایدز نیز اثرات مثبتی دارد. تا کنون اثرات جانبی از مصرف زردچوبه گزارش نشده است ولی در مواردی در مصرف آن باید احتیاط کرد از جمله در زمان حاملگی مصرف متعادل آن توصیه میشود. همچنین کسانی که مجرای کیسه صفراوی آن ها بسته است و یا دارای اشکال است باید در مصرف زردچوبه احتیاط کنند.
منبع : کتاب میوه درمانی
خاصیت درمانی زردچوبه
خاصیت درمانی نعناخاصیت درمانی نعنا

خاصیت درمانی نعنا در تمدن های باستان نعنا برای افزایش نشاط ذهن و فکر به دلیل بوی مطبوع آن به کار می رفت و در حقیقت کلمه mint از اسم لاتین mente به معنی فکر است و در بین گیاهان ، سمبل نیروبخشی جاودان است. خاصیت درمانی نعنا


خاصیت درمانی دارچینخاصیت درمانی دارچین

خاصیت درمانی دارچین گیاه دارچین به علت داشتن اسانس و تانن ، محرک و قابض است و به عنوان تقویت کننده اعمال هضم و گردش خون به کار می رود. دارچین از دیرباز برای زیاد شد و بازیافتن نیروی جنسی کاربرد داشته است ، همچنین برای رفع دردهای عضلانی بسیار نافع است. خاصیت درمانی دارچین


خاصیت درمانی فلفلخاصیت درمانی فلفل

خاصیت درمانی فلفل گیاهان زیادی تحت نام فلفل وجود دارند که برخی علفی و برخی درختی می باشند و مربوط به تیره هیا متفاوت گیاهان هستند و به دلیل تشابه اسمی با هم بررسی می نماییم. مثل : 1 . فلفل سبز ( قرمز ) ، 2 . فلفل سیاه و سفید خاصیت درمانی فلفل


خاصیت درمانی سیرخاصیت درمانی سیر

خاصیت درمانی سیر گیاهانی پایا و پیاز دار دارای بُنه از تیره لاله دارای گل هایی مجتمع به‌صورت چتر انتهایی که‌در نوعی براکته ( انولوکر ) که‌از دو قسمت بزرگ تشکیل شده محصور می‌باشد. خاصیت درمانی سیر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران