کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

0
خواص درمانی ادویه ها – بخش اول
خواص درمانی ادویه آویشن گیاهی معطر است و از آن به‌عنوان ادویه برای طعم دار کردن انواع غذاها مانند پیتزا، ماکارانی، لازانیا و ... استفاده می‌کنند. این گیاه در ایران معمولاً به صورت خشک شده و پودر مورد استفاده قرار می‌گیرد ادویه درمانی

خواص درمانی ادویه ها – بخش اول
•    آویشن
آویشن گیاهی معطر است و از آن به‌عنوان ادویه برای طعم دار کردن انواع غذاها مانند پیتزا، ماکارانی، لازانیا و ... استفاده می‌کنند. این گیاه در ایران معمولاً به صورت خشک شده و پودر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی علاوه بر پودر آن، نوع تازه‌اش را هم میتوان در غذا مصرف کنند زیرا آویشن تازه عطر و بوی بیشتری نسبت به خشک آن دارد.
آویشن برای تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی‌خوابی مفید بوده و همچنین نشاط‌آور است. آویشن خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد انگلی دارد و این به جهت وجود ماده تیمون در آن است ولی با توجه به اینکه تیمون خاصیت سمی نیز دارد، در مصرف آویشن زیاده‌روی نکنید.
مصرف آویشن به صورت جوشانده برای رفع تنگی‌نفس، برونشیت، سرفه، نفخ شکم، سوءهاضمه، آسم، سیاه سرفه، سرگیجه، سردرد، زکام، درد مفاصل، نقرس، ورم مفاصل و درد سیاتیک توصیه‌ می‌شود. برای این منظور 10 گرم آویشن را در یک لیتر آب ریخته و جوشانده آن را در طول روز میل کنید.
آویشن ضد تشنج و ضد صرع و برای تقویت بینایی مفید و ضد گرفتگی عضلات است.
•    تخم گشنیز
- تخم گشنیز را پودر کرده و به نسبت مساوی با شکر یا عسل مخلوط کنید که برای تقویت بدن بسیار مفید است.
- خوردن تخم گشنیز معده را تقویت می‌کند و به همراه غذا به‌هضم آن کمک می‌کند. معده و روده را ضد عفونی می‌کند و کرم‌کش است. برای این منظور 2 تا 5 گرم تخم بو داده آن مصرف شود.
- تخم گشنیز ادرار آور است.
- برای نرم کردن سینه از جوشانده تخم گشنیز استفاده می‌کنند، بدین صورت که 10 تا 30 گرم از آن را در یک لیتر آب دم کرده و مانند چای با شکر بنوشید.
- برای برطرف کردن تب و سرماخوردگی مفید است. برای این منظور یک سوپ رقیق از آب مرغ و گشنیز تازه تهیه کنید و پس از چند مرتبه مصرف، اثر معجزه‌آسای آن را ببینید.
- تخم گشنیز شیر مادران را زیاد می‌کند، برای این منظور باید 2 تا 5 گرم از آنرا با کمی عسل تناول کنند.- تخم گشنیز قاعده‌آور است.
- جوشاندۀ تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بو داده، اسهال خونی و بیماریهای عفونی روده مثل تب تیفوئید را بهبود می‌بخشد، چون شدیداً میکروب کش است.
- برای تسکین درد دندان تخم گشنیز بجوید.
•    خردل
- جهت تسکین دردهای عصبی سیاتیک خردل سیاه را خیس نموده به‌صورت ضماد بگذارند.
- جهت تسکین کمردرد و درد پهلو از ضماد دانه‌های خردل سیاه استفاده می‌شود.
- ضماد خردل سیاه برای بیماری نقرس و رماتیسم مفید می‌باشد.
- جهت رفع یبوست یک قاشق غذاخوری دانه خردل سفید را چند روز در اب خیسانده سپس صبح ناشتا میل شود، از مصرف زیاد این دانه خودداری شود.
- جهت تسکین درد ضرب‌خوردگی از ضماد برگ این گیاه استفاده شود.
- خردل دفع کننده اخلاط از اعماق بدن است و برای تقویت ذهن و حافظه مفید می‌باشد.
- جهت درمان سردرد با عسل مخلوط نموده بر پیشانی بمالند.
- برای بیدار کردن و به‌حال آوردن بیمار، در حال غش و صرع کمی از گرد آنرا و یا چند قطره از دم کردۀ آن‌را داخل بینی بیمار بچکانند.
- جهت تنگی نفس و سرفه، خردل را با عسل مخلوط نموده میل شود.
- اگر جوشاندۀ تخم خردل را در سوراخ لانه مار بریزند مار را هلاک می‌کند.
- خردل برای بیماران ورم پروستات، تصلب شرایین، ورم کلیه، سکته مغزی، یبوست، سرطان، اسید اوریک و نقرس مضر می‌باشد.
- جهت درمان چرک گلو با جوشاندۀ آن غرغره شود.
منبع: ادویه درمانی
خواص درمانی ادویه
خواص درمانی ادویه
خاصیت درمانی فلفلخاصیت درمانی فلفل

خاصیت درمانی فلفل گیاهان زیادی تحت نام فلفل وجود دارند که برخی علفی و برخی درختی می باشند و مربوط به تیره هیا متفاوت گیاهان هستند و به دلیل تشابه اسمی با هم بررسی می نماییم. مثل : 1 . فلفل سبز ( قرمز ) ، 2 . فلفل سیاه و سفید خاصیت درمانی فلفل


خاصیت درمانی زیره خاصیت درمانی زیره

خاصیت درمانی زیره زیره گیاهی است که به شکل وحشی در مناطق مدیترانه می روید و یکی از انواع دانه های معطر و مفیدی است که در اغلب کشورها مانند هلند و برخی از کشورهای خاورمیانه برای معطر ساختن پنیر از آن استفاده میکنند. خاصیت درمانی زیره


خاصیت درمانی زردچوبهخاصیت درمانی زردچوبه

خاصیت درمانی زردچوبه زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است و بومی نواحی جنوبی آسیا است. در هند به آن زعفران هندی میگویند و در چین از آن به عنوان زنجبیل زرد یاد می کنند. خاصیت درمانی زردچوبه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران