کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

0
خاصیت درمانی زغال اخته
خاصیت درمانی زغال اخته گیاه زغال اخته به صورت درخت یا درختچه در کنار جریان آب یا در بیشه ها می روید و از گروه گیاهان گل دار گلبرگ جدا محسوب میشود. زغال اخته میوه ای حاوی بیش از 10 درصد تانن و مقادیر زیادی آهن ، کلسیم ، اسید فولیک ، ویتامین های ب1 و ب2 و ث و اسیدهای آلی ، پکیتن و رنگدانه هایی از جمله آنتوسیانین است. خاصیت درمانی زغال اخته

خاصیت درمانی زغال اخته
یک آنتی بیوتیک کامل
گیاه زغال اخته به صورت درخت یا درختچه در کنار جریان آب یا در بیشه ها می روید و از گروه گیاهان گل دار گلبرگ جدا محسوب میشود. زغال اخته میوه ای حاوی بیش از 10 درصد تانن و مقادیر زیادی آهن ، کلسیم ، اسید فولیک ، ویتامین های ب1 و ب2 و ث و اسیدهای آلی ، پکیتن و رنگدانه هایی از جمله آنتوسیانین است.
آنتی اکسیدان هایی چون فلانوئیدها ، ویتامین ث و ای ، ملاتونین ، آنتوسیانین ها ( عامل رنگ قرمز در زغال اخته ) ، باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد بدن میشوند در نتیجه از بدن در برابر رادیکال های آزاد که قادر به آسیب رسانی به بافت ها و به وجود آوردن بیماری هایی چون ناراحتی های قلبی ، سرطان ، دیابت ، تصلب شرائین ، آب مروارید ، آرتروز و آرتریت هستند جلوگیری میکند.
زغال اخته حاوی 17 نوع آنتی اکسیدان از جمله ویتامین ب1 ، ب2 ، ث ، ای و املاحی مانند آهن ، کلسیم و اسید فولیک است که ضمن یشگیری از تشکیل رادیکال های آزاد از انواع سرطان نیز پیشگیری میکند. همچنین مقدار فروکتوز و گلوکز زغال اخته کم است و مصرف آن برای افراد چاق و بیماران دیابتی مشکلی به وجود نمی آورد.
این میوه همچنین خاصیت ضدعفونی کننده دارد و یکی از مواد موثر در درمان عفونت های مجاری ادراری به شمار می آید. به گفته ی دانشمندان یکی از مهمترین راه هایی که زغال اخته از بروز عفونت های دستگاه ادراری پیشگیری میکند جلوگیری از چسبیدن میکروب ها به سطح مثانه است.
زغال اخته به عنوان ضد اتصال چند نوع باکتری در ادرار و مدفوع شناخته شده است به عبارت دیگر زغال اخته به خروج باکتری ها از بدن کمک میکند. باکتری اشرشیاکلی عامل 85 درصد عفونت های مجاری ادراری است. یکی از متداول ترین عفونت ها التهاب مثانه است که به ویژه در خانم ها شایع است که به نظر میرسد اسید بنزوئیک موجود در زغال اخته در ایجاد خواص درمانی و پیشگیری نقش داشته باشد.هرچند که تحقیقات اخیر نشان می دهند که این اثر احتمالا به دلیل وجود پلیمری در زغال اخته است که ماهیت آن هنوز شناخته نشده است. این ملکول ناشناخته از اتصال اشرشیاکلی به دیواره مثانه و مجاری ادراری جلوگیری کرده و به این ترتیب از رشد و تکثیر باکتری و ایجاد عفونت جلوگیری میکند.
لازم به ذکر است که زغال اخته نمیتواند جایگزین آنتی بیوتیک شود اما استفاده از این میوه و آب آن میتواند اثر داروهای مورد استفاده در این شرایط را تقویت کند. همچنین دریافت منظم آب زغال اخته برای اسیدی کردن ادرار در افراد مبتلا به ادرار بدبو و سنگ های ادراری موثر است. اگر سنگ کلیه از جنس کلسیم باشد آب زغال اخته در رفع آن اثر چشمگیری دارد.
گروهی از محققان آمریکایی به تازگی پی برده اند که نوشیدن آب زغال اخته تا حد قابل ملاحظه ای توان بدن را برای مبارزه با ویروس های عامل عفونت در روده و معده افزایش میدهد.
دانشمندان پس از انجام یک سری آزمایش های کامل دریافته اند که آب زغال اخته در شرایط آزمایشگاهی میتواند مانع از فعالیت ویروس هایی شود که در داخل بدن انسان باعث ایجاد عفونت دستگاه گوارش میشود. در صورتی که نوشیدن آب زغال اخته بتواند در بدن انسان نیز همانند شرایط آزمایشگاهی عمل کرده و فعالیت ویروس های عفونت کننده دستگاه گوارش را متوقف کند تحولی قابل توجه در علم پزشکی محسوب خواهد شد.
دانشمندان وجود دو ماده شیمیایی فلائونید و تانن را در میوه زغال اخته دلیل این خاصیت ضد باکتریایی ذکر میکنند. زغال اخته از پوسیدگی دندان ها هم پیشگیری میکند. دانشمندان ترکیبی را در این میوه یافته اند که از چسبیدن باکتری ها به دندان و در نتیجه تشکیل رسوبات جرم دندان جلوگیری میکند.
با این حال مصرف زغال اخته به وعده های غذایی محدود شود تا از بروز مشکلات بالقوه پیشگیری شود. هدف از این تحقیق استخراج خواص حفاظتی این میوه و افزودن آن به خمیردندان یا دهان شویه اعلام شده است.
زغال اخته در بند آمدن خون نیز موثر است . لذا خوردن میوه خام و سایر فرآورده های آن برای بیماران توصیه میشود. این میوه برای درمان شب ادراری بچه ها هم مفید است. بدن منظور 30 گرم برگ آن را در یک لیتر آب بریزید و بجوشانید تا یک سوم آن بخار شود پس از صاف کردن  با شکر شیرین مرده و قبل از خواب یک فنجان به کودک بدهید. شربت زغال اخته ضد عطش است و برای جلوگیری از گرمازدگی بسیار نافع است.
مصرف این میوه از تنگی عروق جلوگیری کرده و در افراد مبتلا به کلسترول بالا از سلامتی عروق محافظت خواهد کرد.
منبع : کتاب میوه درمانی
 خاصیت درمانی زغال اخته
خاصیت درمانی ریحانخاصیت درمانی ریحان

خاصیت درمانی ریحان ریحان گیاه معطری است که دارای انواع سبز و بفش است و از دسته سبزی های خوراکی است که از برگ های آن استفاده میشود. این گیاه را بومی ایران و افغانستان می دانند و مصارف زیاد خوراکی ، دارویی و صنعتی دارد و در سطوح بسیار وسیع کشت و برداشت میشود. خاصیت درمانی ریحان


خاصیت درمانی انجیرخاصیت درمانی انجیر

خاصیت درمانی انجیر انجیر میوه ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. درخت انجیر بومی آسیای غربی و کشور مدیترانه است و از آنجا به عربستان ، سوریه و اسرائیل برده شد.انجیر درختی است خاصیت درمانی انجیر


خاصیت درمانی عنابخاصیت درمانی عناب

خاصیت درمانی عناب از تیره عناب و از گونه (Ziziphus) درختهای بلند به‌ارتفاع 10 متر یا بیشتر که در نواحی معتدل و حتی کوهستانی و حدود نواحی استوایی می‌روید ساقه‌اش راست و شاخه‌هایش ناهموار است. خاصیت درمانی عناب


خاصیت درمانی دارچینخاصیت درمانی دارچین

خاصیت درمانی دارچین گیاه دارچین به علت داشتن اسانس و تانن ، محرک و قابض است و به عنوان تقویت کننده اعمال هضم و گردش خون به کار می رود. دارچین از دیرباز برای زیاد شد و بازیافتن نیروی جنسی کاربرد داشته است ، همچنین برای رفع دردهای عضلانی بسیار نافع است. خاصیت درمانی دارچین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران