کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

2
خاصیت درمانی اسطوخودوس
خاصیت درمانی اسطوخودوس بشر از زمانهای قدیم با این‌گیاه آشنا بوده و برگ‌ها و شاخه‌های گلدارش را درون کیسه‌هایی می‌ریخته و در لابه‌لای لباسها، ملافه‌ها و محفظه‌های نگهداری لباس منزل می‌آویخته و موجب معطر شدن هوا و نیز فرار حشرات موذی از آن میشده است. خاصیت درمانی اسطوخودوس

خاصیت درمانی اسطوخودوس
•    مشخصات گیاه شناسی
از تیره نعناع، ساقه اش راست و تکی، برگهایش شبیه به برگ رزماری ولی کمی پهن‌تر و پشت برگ‌ها خاکستری رنگ (کمی متمایل به سفید) متقابل انتهای ساقه که چهار گوش است برگ ندارد و گلهای بنفش یا آبی و گاهی سفیدرنگ به‌صورت خوشه‌ای که گل‌ها در هر نقطۀ شاخه سه عدد و دسته‌های گل با فاصله در طول انتهای شاخه قرار می‌گیرند. اگر برگهایش را در دست مالش دهند بوی مخصوص نزدیک به بوی کافور میدهد.
بشر از زمانهای قدیم با این‌گیاه آشنا بوده و برگ‌ها و شاخه‌های گلدارش را درون کیسه‌هایی می‌ریخته و در لابه‌لای لباسها، ملافه‌ها و محفظه‌های نگهداری لباس منزل می‌آویخته و موجب معطر شدن هوا و نیز فرار حشرات موذی از آن میشده است.
در طب قدیم هم مصرف زیاد داشته است. اگر چند شاخه گلدار آن در فضای اتاق خواب موجود باشد موجب فرار و دور شدن پشه‌ها میگردد.
•    خواص درمانی
مقوی تمام بدن و روح. برای امراض سینه و نزله بی‌اندازه مؤثر و ضماد پختۀ آن برای نقرس و درد مفاصل بسیار مفید می‌باشد. حالت مسکن و آرام بخش دارد. در رفع نگرانی‌های عصبی و اضطراب، افسردگی و سردرد، سرگیجه و فراموشی مفید است.
ضد عفونی کننده برونش‌ها می‌باشد به همین دلیل در کلیه امراض تنفسی (آسم، سیاه سرفه، سرماخوردگی) مصرف میشود.این‌گیاه مدر، مسکن، ضد درد و تشنج است. مهم‌ترین مواد مؤثر دراین گیاه اسانس آن است مثل فنکول و سینه‌ئول که اثری مثل GABA دارد.
بخش مهم آن که به‌صورت جوشانده مصرف میگردد،گلهای خشک شده آن است که به‌مقدار 50-30 گرم آن را در یک لیتر آب به‌کار میبرند جوشانده و یا دم کرده گل اسطوخودوس در امراضی که دفع ادرار زیاد برایش مفید می‌باشد مثل: آبله، سرخک، مخملک و مشکل دفع ادرار یا قطع آن که باید هر روز 4-3 فنجان آنرا مصرف کرد.
قطره اسطوخودوس (تنظور یا الکلاتوز آن) هم در مورد امراض فوق‌الذکر به‌مقدار 60-40 قطره در روز سه نوبت به‌کار میرود.
در تنظیم قاعدگی خانمها هم مصرف دم کرده 15 گرم گل در یک لیتر آب و به مقدار سه فنجان در هر روز بعد از هر نوبت غذا بسیار مؤثر و برطرف کنندۀ تاخیر در قاعدگی است.
برای معالجۀ اگزامای خشک از مخلوطی که شامل 500 گرم روغن زیتون و حدود 40 گرم گل خشک شده‌این گیاه است استفاده میکند، به شرح زیر:
این مخلوط را به‌مدت دو ساعت در بن‌ماری بسیار گرم قرار داده سپس مدت ده ساعت آن را به‌حالت خود میگذارند و پس از ده ساعت صاف میکنند و با قطعه ای پنبه یا پارچه تمیز بر روی محل اگزما می‌مالند.
گونه‌ای از آن در حال حاضر در اغلب پارکهای تهران به‌عنوان زینتی کاشته میشود و گونه دیگر آن به نام طبی یا شامی است که در عطاری‌ها بیشتر می‌فروشند، که اسطوخودوس نیست و نوعی گیاه مشابه آن به نام Nepata.catariatna و نیز نوعی نعناع چمنی به نام برونلا است.
منبع: اعجاز گیاهان دارویی ایران
خاصیت درمانی اسطوخودوس
خاصیت درمانی اسطوخودوس

خاصیت درمانی زنجبیلخاصیت درمانی زنجبیل

خاصیت درمانی زنجبیل کودک آنلاین: دانشمندان توصیه می‌کنند که برای کنترل میگرن از زنجبیل استفاده کنید. زیرا این گیاه دارویی مفید، برای پیشگیری و کنترل میگرن در حد داروهای شیمیایی مصنوعی مدرن که احتمالاً دارای عوارض جانبی نیز هستند، مؤثر است. خاصیت درمانی زنجبیل


خاصیت درمانی کرفسخاصیت درمانی کرفس

خاصیت درمانی کرفس کرفس سلطان سبزی ها است. این گیاه به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر است و ساقه ای منشعب دارد. کرفس گیاهی است که در تمام دنیا به راحتی می روید و تمام بخش های این گیاه مفید و شفابخش است. این گیاه در بسیاری از مناطق ایران از جمله سیستان ، خوی و بندرعباس می روید. خاصیت درمانی کرفس


خاصیت درمانی نارنگیخاصیت درمانی نارنگی

خاصیت درمانی نارنگی نارنگی از دسته مرکبات است و دارای انواع شیرین و ترش ، بزرگ و کوچک است دارای خواصی مشابه سایر مرکبات بوده و به دلیل عطر مطبوع و سهولت مصرف ( امکان کندن پوست با دست) طرفداران بی شماری دارد. خاصیت درمانی نارنگی


خاصیت درمانی کنجدخاصیت درمانی کنجد

خاصیت درمانی کنجد از تیره کنجد (تیره نزدیک به میمونیان)، گیاهی است یک ساله و طول ساقه‌اش به یک متر میرسد. قاعدۀ ساقه بی کرک و انتهایش کرک‌دار. برگ‌هایش در قسمت قاعده ساقه به صورت متناوب ولی در بخش انتهایی متقابل است. خاصیت درمانی کنجد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران