کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

0
خاصیت درمانی خرما
خاصیت درمانی خرما : خرما درختی است از تیره گرمسیری جزو تیره نخل‌ها که میوه‌اش جزو میوه‌های سته می‌باشد. یعنی تمام قسمت بریکاری آن گوشتی و محتوی مواد غذایی است.

خاصیت درمانی خرما
خرما درختی است از تیره گرمسیری جزو تیره نخل‌ها که میوه‌اش جزو میوه‌های سته می‌باشد. یعنی تمام قسمت بریکاری آن گوشتی و محتوی مواد غذایی است. دارای هسته‌ای سخت و پوست نازک و شیرین که به‌شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردد و برگهای آن بزرگ است. ارتفاع نخل به 10 تا 20 متر و شاید هم بیشتر برسد.
به‌میوه نرسیده خرما، خارک یا خرک و در زبان عربی حبابوک گفته می‌شود. از چوب و برگ نخل‌ها در صنعت استفاده زیادی می‌شود. از شیره عده‌ای از نخل‌ها مانند رافیا در تهیه نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. در آمریکای گرمسیری از آلبومن دانه‌های گونه‌ای نخل به‌نام فیت الفاس ماکروکارپا به‌عنوان عاج گیاهی استفاده می‌کنند.
از خرما به‌عنوان یک میوه انرژی‌زا نام برده می‌شود، به‌طوری که 100 گرم آن، حاوی حداقل 160 کالری و یا گاهاً بیشتر انرژی می‌باشد. در حالی‌که هیچ‌کدام از میوه‌ها در این حجم، این میزان انرژی را تولید نمی‌کنند، علاوه بر اینکه ممکن‌است از خرما هم گران‌تر باشند.
از طرفی خرما منبع خوبی از آهن می‌باشد، در 100 گرم خرمای تازه حدود 3/1 میلی‌گرم آهن وجود دارد که با میزان آهن موجود در مرغ و ماهی قابل مقایسه است. البته در بین میوه‌ها: انگور، توت، خربزه، زالزالک و همچنین نارگیل هم از نظر داشتن آهن، غنی و خوب می‌باشند.
خرما همچنین مانند سایر میوه‌ها، فیبر نسبتاً بالایی دارد که در رفع یبوست میتواند مفید واقع شود و از نظر انواع ویتامین‌ها مشابه سایر میوه‌ها می‌باشد و فرق چندانی ندارد.
خرما می‌تواند با مهار رادیکال‌های آزاد، از تخریب مولکولی ناشی از این رادیکال‌ها جلوگیری کند. عده‌ای از محققان معتقدند که علت ابتلای بسیار کم ساکنان شبه جزیره عربستان در زمانهای قبل به‌بیماریهایی نظیر: تصلب شرایین، مرض قند و سرطان که تصور می‌شود ناشی از رادیکال‌های آزاد هستند، مصرف فراوان خرما است.
ترکیبات موجود در خرما، قادر به‌نابودی کامل رادیکال‌های آزاد در بیشتر سیستم‌های زیستی هستند، می‌توانند در بدن به‌گونه‌های فعالی، نظیر رادیکال هیدروکسل، پروکسیل و الکوکسیل تبدیل شوند. شیره خرما حتی رادیکال‌های هیدروکسل را نیز نابود می‌کند.
خوردن ده عدد خرمای بدون هسته به‌وزن 80 گرم، ده درصد از نیاز بدن به‌ویتامین نیاسین (ویتامین ب3) و پنج درصد از نیاز روزانه بدن به‌ویتامین‌های ب1 و ب2 را تامین می‌کند.
نیاسین برطرف کنندۀ مشکلات گوارشی، روانی و پوستی است. ویتامین ب1 و ب2 نیز در حفظ سلامت اعصاب و دستگاه گوارش نقش دارند. مصرف خرما در حفظ سلامت دستگاه عصبی، جلوگیری از شب‌کوری و تنش‌های عصبی مؤثر است.
مطالعات جدید پزشکی نشان میدهد، خرما همچنین در ایجاد اشتها، سلامت دهان و لب‌ها نقش دارد و به‌عنوان تمیز کننده کبد و کلیه‌ها به‌شمار می‌رود. خرما علاوه بر داشتن خاصیت ضد سرفه و ضد التهاب مجاری تنفسی، خلط‌آور نیز می‌باشد.
محققان توصیه می‌کنند: زنان بعد از زایمان خرما بخورند. خرما همچنین دستگاه گوارش را تقویت می‌کند. جوشاندۀ هسته خرما برای دفع سنگ کلیه و بیماریهای مثانه مفید است.
خرما دارای چند ترکیب دارویی است که یکی از آنها شبیه کورتن است که برای درمان کلیه، التهاب و امراض عفونی مؤثر است. مالیدن کوبیده گل خرما به‌دندان، باعث تقویت لثه می‌شود و از چرک خون جلوگیری می‌کند و برای تقویت معده مفید است و آب مقطر آن پیچش معده را تسکین میدهد.
خرما و کشمش، قند خون را به‌سرعت تامین می‌کنند. بدن مواد قندی را زودتر از پروتئین می‌سوزاند، بنابراین از انرژی حاصل از قند خرما و کشمش، نسبت به‌سایر مواد غذایی وارد شده به‌بدن، میتوان زودتر بهره‌مند شد.
زیاده‌روی در خوردن خرما باعث امراض سودایی، گرفتگی کبد و طحال، افزایش فشارخون، جوش دهان و پوسیدگی دندان می‌شود. آرد هسته خرما اسهال مزمن را درمان و سبب خشک شدن زخم‌های چرکی می‌شود.
منبع: خواص میوه‌ها و سبزی‌ها
خاصیت درمانی خرما

خاصیت درمانی فندقخاصیت درمانی فندق

خاصیت درمانی فندق : فندق دارای دو نوع گل نر و ماده است که به‌صورت سنبله آویخته در پاییز ظاهر می‌شود. فندق گرد 1.5 تا 2.5 سانتیمتر است. دارای پوششی سبز رنگ بوده که پس از خشک شدن تدریجاً از آن جدا می‌گردد.


خاصیت درمانی سنجدخاصیت درمانی سنجد

خاصیت درمانی سنجد : میوه سنجد از زمان‌های گذشته در سبد غذایی ایرانیان جا داشته و در اعیاد سنتی به‌آن توجهی خاص مبذول شده است. امروزه از درخت سنجد و میوه آن در صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی، عطرسازی و صنایع چوب استفاده می‌شود.


خاصیت درمانی عنابخاصیت درمانی عناب

خاصیت درمانی عناب از تیره عناب و از گونه (Ziziphus) درختهای بلند به‌ارتفاع 10 متر یا بیشتر که در نواحی معتدل و حتی کوهستانی و حدود نواحی استوایی می‌روید ساقه‌اش راست و شاخه‌هایش ناهموار است. خاصیت درمانی عناب


خاصیت درمانی ذرتخاصیت درمانی ذرت

خاصیت درمانی ذرت ذرت گیاهی است یکساله که ارتفاع آن تا 4 متر هم میرسد.این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و از آنجا به نقاط دیگر دنیا نیز راه یافته است. خاصیت درمانی ذرت

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران