کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

0
خاصیت درمانی کدو
خاصیت درمانی کدو از تیره خیاریان بوته علفی، ساقه خزنده یا بالارومنده، دارای پیچک زیاد برگ‌ها. بزرگ و پنجه‌ای تمام اندام‌های گیاه کرکدار میوه صاف کروی یا شکل‌های دیگر دارد که بیشتر میوه‌ها دارای نوار تیره است (ترک‌دار است) و گونه‌های مختلف دارد. خاصیت درمانی کدو

خاصیت درمانی کدو
•    مشخصات گیاه‌شناسی
از تیره خیاریان بوته علفی، ساقه خزنده یا بالارومنده، دارای پیچک زیاد برگ‌ها. بزرگ و پنجه‌ای تمام اندام‌های گیاه کرکدار میوه صاف کروی یا شکل‌های دیگر دارد که بیشتر میوه‌ها دارای نوار تیره است (ترک‌دار است) و گونه‌های مختلف دارد.
به نام‌های مسمایی(سبز)، کدوی تنبل، کدوی تخم، کدوی حلوایی که میان‌بر شیرین دارد. گل‌های به رنگ زرد یا کمی سفید که نر و ماده جدا بوده.
گلهای نر اغلب دسته‌جمعی و گل‌های ماده منفرد مثل تمام گیاهان تیره خیاریان به‌سهولت و سرعت دورگه‌هایی را تولید می‌کند. گرده‌افشانی توسط حشرات- بیشتر تخم کدو و میوۀ آن مصرف می‌گردد.
خواص دارویی
دانه (مغز تخم آن) دارای مقدار زیادی روغن 50 درصد و مواد دیگر مثل پروتئین‌ها، نوعی گلوکوزید (ماده قندی که برای بیماران دیابتی ضرر ندارد)، مادۀ مؤثر به‌نام کوکوربی‌تین که دفع کننده کرم کدو و سایر کرمهای انگل می‌باشد.
نوعی صمغ و املاح معدنی و ویتامین‌ها هم دارد. علاوه بر اینها دارای استرول‌ها، توکوفرولها و کاروتنوئیدها می‌باشد. مصرف دانه‌اش عارضۀ جانبی ایجاد نمی‌کند و به‌مقدار 50-25 گرم آن برحسب سن بچه‌ها تا بزرگسالان مصرف می‌شود.
در طب قدیم و سنتی ایران عصاره تخم کدو یا جوشاندۀ آن را به‌نسبت 2 و 1 با روغن کرچک مخلوط کرده به‌بیماران میدادند و انگل‌های آنان دفع میشد.
میوۀ آن هم به‌عنوان غذا (مخصوصاً ن.ع مسمایی و حلوایی) به‌صورت آب‌پز و یا همراه عدس و مواد دیگر و به‌صورت مربا و ترشی مصرف می‌گردد.آب تازه میوه کدو مدر است و برای ناراحتی کلیوی مصرف می‌شود. چون ملین و نرم کننده است برای رفع یبوست و ناراحتی‌های سینه مصرف دارد. در رفع پیچش شکم و جلوگیری از خونریزی‌های درونی (مخصوصاً در خانمها) مصرف میشود.
آب پختۀ کدو با تمر هندی و عسل یا شکر برای مبارزه با وسواس و جنون  و درد و چشم و ورم ملتحمه پلک پایین و درد سر مربوط به صفرا و ناراحتی کبدی و نیز برای رفع ناراحتی های کلیه و امعاء بسیار مفید و مؤثر است.
مربای کدو حلوایی بسیار مطبوع است (بخصوص اگر برشهای کدو را مدتی در آب آهک بخوابانند و سپس از آن مربا درست کنند) و برای تقویت مغز و اعصاب و ناراحتی‌های سوداوی مؤثر است.
ترشی کدو لطیف کنندۀ دستگاه گوارش و هضم کنندۀ غذاهاست. در ضمن کدو نفاخ است و موجب کاهش اشتها و ضعف معده می‌گردد که علاجش خوردن زیره می‌باشد. ساییدۀ خشک شدۀ میوه کدو برای سرفه و سینه درد و گلو درد مؤثر می‌افتد.
خاکستر پوست کدو همراه روغن برای سوختگی به‌آتش و همراه سرکه برای رفع سکسکه بسیار اثر خوبی دارد. نوعی کدو به نام تخمه پوست کاغذی برای درمان پروستات مؤثر است (هیپرپلازی) تومور خوش خیم.
تخم کدو و روغن آن برای لاغری کلیه و ورم مثانه و خشونت سینه و سرفه مفید است.
منبع: اعجاز گیاهان دارویی ایران
خاصیت درمانی کدو
خاصیت درمانی کدو
خاصیت درمانی سیرخاصیت درمانی سیر

خاصیت درمانی سیر گیاهانی پایا و پیاز دار دارای بُنه از تیره لاله دارای گل هایی مجتمع به‌صورت چتر انتهایی که‌در نوعی براکته ( انولوکر ) که‌از دو قسمت بزرگ تشکیل شده محصور می‌باشد. خاصیت درمانی سیر


خاصیت درمانی نعناخاصیت درمانی نعنا

خاصیت درمانی نعنا در تمدن های باستان نعنا برای افزایش نشاط ذهن و فکر به دلیل بوی مطبوع آن به کار می رفت و در حقیقت کلمه mint از اسم لاتین mente به معنی فکر است و در بین گیاهان ، سمبل نیروبخشی جاودان است. خاصیت درمانی نعنا


خاصیت درمانی پیاز خاصیت درمانی پیاز

خاصیت درمانی پیاز پیاز گیاهی است دوساله و دارای برگ های تو خالی و استوانه ای شکل . این گیاه دارای انواع مختلف سفید ، بنفش ، قرمز یا مخلوطی از قرمز و بنفش است . توصیه دانشمندان این است که از خوردن پیاز و سایر گیاهان خانواده سیر غفلت نکنید. پیاز از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک و دارای خواص بی شمار است. خاصیت درمانی پیاز


خاصیت درمانی خرمالوخاصیت درمانی خرمالو

خاصیت درمانی خرمالو نام خرمالو ترکیبی از دو واژه خرما و آلو است و دارای انواع گوناگون گس و غیر گس است. میوه های گس تا قبل از زمان پخته شدن گس هستند و هنگامی که می رسند شیرین و نرم می شوند. خاصیت درمانی خرمالو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران