کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

1
تغذیه کودک دوم با شیر مادر
تغذیه کودک دوم با شیر مادر کودک آنلاین: اگر به بچۀ اول خود شیر داده و از این تجربه لذت برده‌اید شاید بخواهید به بچۀ دوم نیز شیر بدهید. هنگام شیر دادن به نوزاد خوب است بدانید چگونه از بچۀ اول خود مراقبت نمایید تا مزاحمتی برای شما به وجود نیاورد. تغذیه کودک دوم با شیر مادر

تغذیه کودک دوم با شیر مادر
کودک آنلاین: اگر به بچۀ اول خود شیر داده و از این تجربه لذت برده‌اید شاید بخواهید به بچۀ دوم نیز شیر بدهید. هنگام شیر دادن به نوزاد خوب است بدانید چگونه از بچۀ اول خود مراقبت نمایید تا مزاحمتی برای شما به وجود نیاورد. شاید به یاد بیاورید که چندین بار در روز به بچۀ اول شیر می‌دادید و بسیاری از اوقات را به خاطر بیاورید که به خاطر گریه و گرسنگی نوزاد مجبور شده‌اید از کاری که به آن مشغول بوده‌اید دست بکشید. برای شیر دادن به بچه دوم نیز باید انتظار این مشکلات را داشته باشید.
بیشتر مادران، شیر دادن به بچه دوم را کاری مشکل، شبیه شعبده‌بازی می‌دانند. ولی این مشکل را به خاطر منافعی که تغذیه با شیر مادر دارد، از جان‌ودل می‌پذیرند. هنگامی‌که به بچه شیر می‌دهید می‌توانید برای سرگرم کردن و جلوگیری از بهانه گرفتن کودک برای او قصه بگویید، کتاب بخوانید یا حتی با او بازی کنید.
در تغذیه طبیعی کار مادر آسان‌تر است و مجبور نیست مثل تغذیه با شیر خشک، شیر را گرم کند و شیشه پستانک را تمیز نماید. بسیاری از بچه‌ها پس از سیر شدن تا مدتی به مکیدن پستان ادامه می‌دهند. نوزاد این کار را برای سرگرمی انجام می‌دهد و این فرصتی برای آرام گرفتن و استراحت مادر نیز می‌باشد.
هنگام شیر خوردن نوزاد، معمولاً بچه اول رفتاری انفعالی و گاهی توأم با حسادت از خود نشان می‌دهد. برای از بین بردن این حساسیت، عکس‌های بچگی کودک را هنگام شیر خوردن به او نشان دهید و اگر عکسی از آن زمان ندارید، دربارۀ شیر خوردن او با وی صحبت کنید. برای او توضیح دهید که چون نوزاد نمی‌تواند غذا بخورد باید چندین بار در روز شیر بخورد تا مثل او بزرگ و سالم شود و بتواند با او بازی کند.  
وقتی کودک شیر خوردن نوزاد را تماشا می‌کند ممکن است خود را در بغل شما بیندازد و بخواهد که او را ناز و نوازش کنید. برای جلب رضایت کودک می‌توانید روی یک مبل بزرگ بنشینید، کودک را در یک‌طرف خود بنشانید و او را نوازش کنید. کودک ممکن است با تماشای نوزاد به هوس بیفتد و بخواهد از پستان مادر شیر بخورد. این کار ممکن است باعث تعجب و ناراحتی شما شود.
برای راضی کردن کودک قدری از شیر خود را در یک قاشق بدوشید و به او بدهید. شیر مادر رقیق‌تر و شیرین‌تر از شیر گاو است ولی بسیاری از کودکان چون به طعم شیر سرد گاو عادت کرده‌اند، دیگر آن را دوست ندارند. کودک معمولاً پس از چشیدن شیر مادر تمایل بیشتری به خوردن آن نشان نمی‌دهد. ولی اگر بخواهد بازهم آن را امتحان کند باید با توجه به روحیۀ خود و اخلاق کودک تصمیم بگیرید.اگر دوست ندارید از پستان خود به کودک شیر بدهید با صراحت و روشنی به او بگویید که شیر مادر فقط برای نوزاد کوچولو است ولی اگر در شیر دادن به کودک اکراهی ندارید، او را بغل کنید و بگذارید از سینه‌تان شیر بخورد. معمولاً کودک قادر به شیر خوردن از پستان مادر نخواهد بود، زیرا حرکات عضلات صورت و زبان کودک با نوزاد شیرخوار تفاوت دارد. درهرحال بگذارید او شیر خوردن را امتحان کند. سپس درحالی‌که او را بغل کرده‌اید و نوازش می‌کنید به او بگویید وقت شیر خوردن او به پایان رسیده است. بسیاری از کودکان کنجکاو و با یک‌بار آزمایش، راضی و قانع می‌شوند و دیگر هوس شیر خوردن نمی‌کنند.
مشکل مهم دیگر هنگام شیر دادن به نوزاد، سرگرم کردن و راضی نگه‌داشتن کودک است. اگر کودک زیر سه سال باشد شاید بخواهید او را پیش خود بنشانید تا خاطرتان آسوده باشد. اگر در منزل یا آپارتمان، پرتگاه یا جای خطرناکی ندارید، او را آزاد بگذارید تا به میل خود به بازی موردعلاقه‌اش بپردازد.
بعضی از بچه‌ها یک سبد مخصوص اسباب‌بازی دارند که مادرشان آن را هنگام شیر دادن به نوزاد برایشان از کمد بیرون می‌آورد. برای اینکه اسباب‌بازی‌های کودک برایش یکنواخت و خسته‌کننده نشود گاهی بعضی از آن‌ها را کنار بگذارید و پس از مدتی دوباره آن‌ها را به سبد برگردانید تا برای کودک تازگی پیدا کند.
اسباب‌بازی‌های موردعلاقه کودک شامل انواع الگوها و قطعات پلاستیکی یا چوبی، سر هم کردنی است. مادر هم می‌تواند هنگام شیر دادن نوزاد در این بازی‌ها با کودک همراهی کند. بعضی از مادران نیز زمان شیر دادن را فرصت خوبی برای کتاب خواندن یا قصه گفتن برای کودک می‌دانند. همیشه تعدادی کتاب عکس‌دار مخصوص بچه‌ها درجایی که نوزاد را شیر می‌دهید، داشته باشید تا به این وسیله کودک را سرگرم کنید.
اگر کودک بزرگ‌تر از 3 سال است، می‌تواند هنگام شیر خوردن نوزاد، به‌تنهایی بازی کند یا به تماشای تلویزیون و نوار ویدئو بنشیند. کودک بزرگ‌تر می‌تواند دور از چشم مادر هم با اطمینان و بی‌خطر بازی کند، ولی گاهی که در اتاقی که بازی می‌کند از روی عمد و شیطنت سروصدا یا مشکلی به وجود می‌آورد که مزاحم شیر خوردن نوزاد شود.
اگر کودک شما نیز هنگام تغذیه نوزاد مشکلی درست می‌کند و از شما کمک می‌خواهد بهتر است او را پیش خود نگه‌دارید تا مراقب او باشید و مزاحمتی به وجود نیاورد. بچه‌ها برای هر امر یا پیشامد کوچک و برای جلب‌توجه مادر مثل چوپان دروغ‌گو با صدای بلند کمک می‌خواهند و نمی‌دانند که فریاد زدن و کمک طلبیدن را باید برای خطر واقعی بگذارند.
بعضی از مادران حضور کودک و بازی کردن با او را هنگام شیر دادن به نوزاد، مزاحم کار خود می‌دانند و از اینکه ممکن است وجود کودک، رابطه صمیمی نوزاد و مادر را مختل نماید نگران می‌شوند. این مادران ترجیح می‌دهند که نوزاد را در طول شب که کودک خواب است و مزاحمتی به وجود نمی‌آورد شیر بدهند. باید دانست که نوزاد حضور برادر یا خواهر خود را احساس نمی‌کند و آن را مزاحمتی برای خود به‌حساب نمی‌آورد.
یکی از مزایای شیر مادر آن است که وقتی نوزاد در آغوش گرم مادر پستان او را می‌گیرد، چنان سرگرم شیر خوردن می‌شود که اطرافیان خود را فراموش می‌کند. شایان‌ذکر است که خستگی و ضعف مادر می‌تواند بر شیر او تأثیر بگذارد. اگر نمی‌توانید فرصت استراحت یا یک خواب کوتاه را در طول روز پیدا کنید بهتر است قدری از فعالیت و کارهای خود کم کنید تا وقت تجدید نیرو را پیدا نمایید.
اگر نوزاد طبق برنامه رشد نمی‌کند و اگر اشکالی در شیر دادن دارید باید کار و مشغله زیاد را در علت احتمالی آن بدانید. تولید شیر و تغذیه سالم نوزاد به نیروی زیادی نیاز دارد. ازاین‌رو اگر می‌خواهید فرزند خود را خوب تغذیه کنید و رشد و سلامت او را تأمین نمایید باید به فکر استراحت و سلامت خود نیز باشید. باید خوب غذا بخورید و از رژیم غذایی متعادل و متناسب با وضعیت و فعالیت خود استفاده نمایید و در صورت لزوم قرص‌های ویتامین و آهن نیز مصرف کنید.
منبع: فرزند دوم پیامدها و راه‌حل‌ها
تغذیه کودک دوم با شیر مادر
تغذیه فرزند دوم با شیر خشکتغذیه فرزند دوم با شیر خشک

تغذیه فرزند دوم با شیر خشک اگر میخواهید برای تغذیه نوزاد از شیر خشک استفاده کنید میتوانید مقداری از مسئولیت تغذیه نوزاد را به عهده شخص دیگری بگذارید و زحمت خود را کم کنید. بعضی از مادران علاوه بر شیر خشک شیر خود را نیز به نوزاد می دهند و گاهی برای دادن آن شیشه پستانک استفاده میکنند. برخی دیگر نیز ترجیح می دهند به نوزاد فقط شیر خشک بدهند. تغذیه فرزند دوم با شیر خشک


پرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارسپرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارس

پرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارس تولد نوزاد نارس یا بیمار زندگی خانواده را دچار اختلال می کند. با تولد این نوزاد و تا مدتی که نوزاد بیمار یا نارس در بیمارستان بستری است و مشکل پزشکی دارد بسیاری از برنامه های خانواده متوقف میشود. پرستاری از فرزند دوم بیمار یا نارس


تغذیه با شیر مادر به روش صحیحتغذیه با شیر مادر به روش صحیح

تغذیه با شیر مادر به روش صحیح یکی از تحولات مهم در تغذیه نوزادان در چند دهه اخیر ، بازگشت به تغذیه و با شیر مادر است. مادران جوان ضمن مراجعه به پزشک و مشورت با آشنایان با تجربه ، میتوانند روش صحیح شیر دادن به نوزاد را بیاموزند. نکات مهمی که رعایت آنها تغذیه با شیر مادر را برای نوزاد و مادر عملی و لذت بخش می سازد ، عبارتند از : تغذیه با شیر مادر به روش صحیح


تغذیه کودکان دوقلو با شیر مادرتغذیه کودکان دوقلو با شیر مادر

تغذیه کودکان دوقلو با شیر مادر :طبیعت بدن شما را به گونه‌ای طراحی کرده است که بتوانید تمام کودکانی را که ثمره بارداری‌هایتان هستند شیر دهید. سخن کسانی را که می‌گویند «امکان ندارد به اندازه دو تا بچه شیر داشته باشی» یا «اگر سعی کنی به دو نوزاد شیر بدهی به خودت و خانواده‌ات فشار می‌آید» نشنیده بگیرید. شرایط هرچه باشد، می‌توانید خودتان به فرزندانتان شیر دهید. تغذیه کودکان دوقلو با شیر مادر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران