کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

1
کنترل مشکلات شایع شیردهی - بخش اول
مشکلات شایع شیردهی یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد شیر دادن این است که برای هرکس به‌راحتی و به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد. شیر دادن به‌تمرین نیاز دارد. دامنۀ مشکلات می‌تواند از زخم جزئی نوک سینه‌ها تا در مواردی نادر، عفونت‌هایی در مجاری شیری باشد. مشکلات شایع شیردهی

کنترل مشکلات شایع شیردهی
یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد شیر دادن این است که برای هرکس به‌راحتی و به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد. شیر دادن به‌تمرین نیاز دارد. دامنۀ مشکلات می‌تواند از زخم جزئی نوک سینه‌ها تا در مواردی نادر، عفونت‌هایی در مجاری شیری باشد.
•    زخم نوک سینه‌ها
بسیاری از خانم‌ها در روزهای اول شیردهی با زخم موقتی نوک سینه‌ها مواجه می‌شوند. برای اکثر خانم‌ها، معمولاً درد خفیف است و خود به‌خود از بین می‌رود. برای عده‌ای دیگر، به‌هر حال، زخم بدتر می‌شود و به‌ترک خوردن یا شقاق نوک سینه‌ها منجر می‌شود و درد متوسط تا شدیدی دارد.
درصورتی که سینه‌های شما به‌این سمت پیش رفت، قبل از آنکه ناراحتی از کنترل‌تان خارج شود، اقدام کنید. فهرست زیر برخی از راههای علاج را مطرح می‌کند:
- روش خود را مجدداً کنترل کنید تا از وضعیت صحیح نوزاد خود مطمئن شوید. اگر نوزاد تمام نوک سینه و آرئول را در دهان خود نگیرد، احتمالاً زخم ادامه می‌یابد. سعی کنید تقریباً با هر بار شیردادن وضعیت نوزاد را تغییر بدهید.
- تعداد دفعات شیر دادن را افزایش و هر بار مقدار کمتری شیر دهید. بدین طریق نوزاد آنقدر گرسنه نیست که با شدت مک بزند.
- حتماً با سینه‌ای که زخم شده شیر بدهید، حتی برای چند دقیقه، تا نوک سینه نسبت به شیردادن شرطی شود. اگر اجازه دهید کاملاً بهبود یابد، هنگامی که مجدداً با آن سینه شیر بدهید، نوک آن زخم خواهد شد. توصیۀ ما این است که ابتدا با سینه‌ای که کمتر زخم شده شیر بدهید، زیرا در این زمان نکیدن نوزاد قوی‌تر است.- قبل از آنکه نوزاد را زیر سینه بگذارید، کمی شیر با دست خارج کنید. این اقدام به رفلکس جاری شدن شیر کمک می‌کند و بنابراین نوزاد مجبور نیست برای جاری شدن شیر به‌مدت زیاد و شدید مک بزند.
- از مصرف مواد شیمیایی محرک یا صابون‌ها بر روی نوک سینه‌ها خودداری کنید.
- بعد از آنکه شیر خوردن تمام شد، نوک سینه‌های خود را پاک نکنید. تا جایی که میشود اجازه دهید با جریان هوا خشک شود. پاک کردن با پارچه به تحریک غیرضروری منجر می‌شود.
- نوک سینه‌ها را در معرض هوا گذاشته تا به‌سفت شدن پوست کمک کند. بنابراین سعی کنید در خانه تا حد امکان سینه‌های خود را در معرض هوا قرار دهید. اگر از سوتین‌های شیردهی استفاده می‌کنید، لبه‌های آن را در خانه پایین قرار دهید. نوک سینه‌های شما بر اثر مالیده شدن به‌بافت لباستان سفت می‌شود.
- در صورت استفاده از لایی‌ها برای جذب شیر چکه شده از سینه‌هایتان، به‌محض آنکه مرطوب می‌شود آنها را عوض کنید؛ در غیر اینصورت باعث زخم شدن نوک سینه‌هایتان می‌شود.
- سعی کنید روی نوک‌های زخم شده را با روغن ویتامین ای، روغن زیتون یا لانولین (روغن پشم) ماساژ داده و سپس در معرض هوا گذاشته تا خشک شود. کرم Udeer  و Bag Balm ، محصولاتی هستند که برای درمان شقاق‌های نوک پستان گاوهای شیرده تولید شده و عمومیت زیادی در بین زنان شیرده یافته‌اند. در حال حاضر بسیاری از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم آرایشی این کرم‌ها را می‌فروشند.
- چندین بار در روز نوک سینه‌ها را کمپرس گرم (نه داغ) و خشک (نه مرطوب) کنید. می‌توانید این کار را با یک بطری حاوی آب ولرم انجام دهید.
•    درد ناشی از پر شدن سینه‌ها
هنگامی‌که سینه‌ها از شیر پر می‌شود، می‌تواند آزاردهنده باشد. یک راه برای جلوگیری از پر شدن دردناک، شروع شیردهی بلافاصله بعد از تولد نوزاد است.
راهکارهای مؤثر دیگر، پوشیدن سوتین محکم نه تنگ و ماساژ دادن سینه‌ها قبل از شیر دادن است. ماساژ جاری شدن شیر را تسهیل می‌کند و مقداری از پری سینه خالی می‌شود. همچنین می‌توانید بر روی سینه‌های خود کمپرس گرم بگذارید. (برخی از خانم‌ها احساس می‌کنند گذاشتن کیسۀ یخ بهتر است؛ هر دو را امتحان کرده تا ببینید کدام‌یک اثر بهتری برایتان دارد)
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
مشکلات شایع شیردهی
اصول شیردهیاصول شیردهی

اصول شیردهی کودک آنلاین: شیردادن را بلافاصله بعد از زایمان شروع کنید. نوزاد را در حالی که یک دستتان پشت اوست بغل بگیرید و سر او روی دستتان خم شود. با دست دیگر انگشت شصت را بالای نوک سینه و انگشت دیگر را زیر آن قرار دهید. اصول شیردهی


مقدار و دفعات شیردهی در شش ماه اولمقدار و دفعات شیردهی در شش ماه اول

مقدار و دفعات شیردهی در شش ماه اول اشتها و تمایل ‌به شیر خوردن در شیرخواران در شش ماه اول تولد متفاوت می باشد. خود کودک در یک ماهگی دفعات شیرخوردن خود را تنظیم میکند.بیشتر کودکان در هفته های اول تولد بین ۶ تا ۹ بار در ۲۴ ساعت شیر میخورند. مقدار و دفعات شیردهی در شش ماه اول


مشکلات پستان در زمان شیردهیمشکلات پستان در زمان شیردهی

مشکلات پستان در زمان شیردهی مسدود شدن مجاری شیر کاملا واضح و مشخص است. توده کوچکی که ممکن است دردناک باشد احساس می شود ( محل این توده در مسیر مجاری شیر در هر نقطه ای میتواند باشد). به منظور درمان به مدت پنج دقیقه حوله گرمی روی سینه بگذارید و سپس به آرامی ماساژ دهید و شیر را به سمت پایین به طرف نوک سینه برانید. مشکلات پستان در زمان شیردهی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران