کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

1
آب دادن به نوزاد
آب دادن به نوزاد نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند اگر در محیط گرم نباشند، احتیاج به آب اضافی ندارند و آب کافی از طریق شیر مادر به آنها می رسد. آب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد
پرسش: آیا نوزاد به غیر از شیر مادر به آب نیز احتیاج دارد؟
پاسخ:
نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند اگر در محیط گرم نباشند، احتیاج به آب اضافی ندارند و آب کافی از طریق شیر مادر به آنها می رسد.
 ولی اگر فصل تابستان باشد یا نوزاد و شیرخوار در محیط گرم مانند مناطق گرمسیر یا در اتاق گرم قرار گیرد، باید روزی چند نوبت آب سادۀ جوشیدۀ سرد شده بدون اضافه کردن مواد قندی با قاشق به مقدار 20 تا 30 سانتیمتر مکعب (8 تا 10 قاشق چایخوری) به او بدهید.
بهترین زمان برای دادن آب بین دو نوبت شیر می باشد. اگر کودک عطش داشته باشد با میل و ولع آب را می خورد، ولی اگر نخورد دلیل این است که بدن او احتیاج به اب ندارد و نباید با زور به او آب بدهید.
اگر پدر در زمانی که در خانه است آب دادن به نوزاد و شیرخوار را به عهده بگیرد و او هم مانند مادر، نوزاد و شیرخوار خود را در بغل بگیرد و به او آب بدهد، نه فقط لذت می برد، بلکه رابطۀ عاطفی خوبی با نوزاد خود برقرار می کند.
بعضی از مادران میان دو نوبت شیر دادن، با بطری شیر خوری به کودک آب قند یا آب نبات می دهند. این عمل صحیح نیست، زیرا آبی که شیرین است جای شیر را می گیرد و کودک کمتر تمایل پیدا می کند که به پستان مادر مک بزند و درنتیجه شیر مادر کم می شود و کودک دچار کمبود مواد غذایی و اختلال رشد می گردد.
در مواقعی که نوزاد، شیرخوار یا کودک دچار تب می شود، چون در نتیجۀ تب، بدن کودک اب خود را از دست می دهد، احتیاج به آب پیدا می کند، از این رو در موقع تب، مادر باید آب کافی در اختیار او قرار دهد تا هرچه میل دارد بنوشد.
گرچه در بیشتر شهرها اب کاملاً تصفیه و معمولاً عاری از میکروب می باشد، ولی برای اطمینان باید آب را مخصوصاً برای کودکان تا سن 8 ماهگی جوشاند و پس از سرد شدن به کودک داد.
مدت زمان جوشاندن معمولاً باید بین 5 تا 10 دقیقه باشد. تمیز بودن بطری، فنجان یا لیوانی که با آن اب به کودک داده می شود نیز از نظر پیشگیری از بیماری ها مؤثر است. در مورد آب معدنی هایی که به صورت بطری نیز وجود دارد نیز باید آن را بجوشانید و به کودک بدهید.
منبع: من و کودک من
آب دادن به نوزاد

شروع آب دادن به نوزادشروع آب دادن به نوزاد

شروع آب دادن به نوزاد اغلب توصیه میشود که در فاصله غذاها ، روزی یکی دو بار به کودک آب داده شود. این کار ضرورت چندانی ندارد ، چون شیر و مایعاتی که به کودک داده میشود ، آنقدر مایع در خود دارد که نیازهای عادی بدن کودک را برآورده سازد. شروع آب دادن به نوزاد


دادن آب و مایعات به نوزاد و شیرخواردادن آب و مایعات به نوزاد و شیرخوار

دادن آب و مایعات به نوزاد و شیرخوار بهترین ماده ی غذایی که میتوان در شش ماه اول تولد به کودک داد شیرمادر است . کودکان تا شش ماه اول تولد خود نیاز به آب یا مایعات دیگر مانند آب گلوکز ، آب قند و نبات یا آب میوه ندارند زیرا 88 درصد شیر مادر آب است و نیاز آب بدن کودک با شیرمادر تامین می گردد. دادن آب و مایعات به نوزاد و شیرخوار

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران