کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

1
شیر دادن به نوزاد
شیر دادن به نوزاد کودک آنلاین: همان طور که شیر حیوانات برای بچه های شان عالی ترین و بی نظیرترین غذا محسوب می شود، این موضوع در رابطه با انسان ها نیز صادق است. شیر مادر یک وعده غذای مغذی و متعادل را برای کودک فراهم می آورد.

شیر دادن به نوزاد
کودک آنلاین: همان طور که شیر حیوانات برای بچه های شان عالی ترین و بی نظیرترین غذا محسوب می شود، این موضوع در رابطه با انسان ها نیز صادق است.
شیر مادر یک وعده غذای مغذی و متعادل را برای کودک فراهم می آورد. در واقع شیر مادر با تغییر جزئی در میزان چربی و افزایش آن، باعث ایجاد یک نوع احساس سیری در کودک می شود. انواع مختلف ویتامین ها و مواد معدنی به وفور در شیر مادر وجود دارد.
بنابراین کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، نیازی به مکمل های غذایی ندارند؛ اما کودکانی که در مناطق کم بهره از آفتاب زندگی می کنند، همچنین به مکمل های ویتامین D نیاز دارند.
شیر مادر به طرز عالی و مؤثر جذب مواد هضم نشده در مدفوع کودک می شود. به علاوه نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع شان بوی کمتری نسبت به سایر نوزادان دارد. نوزادان تغذیه شده با شیر مادر همچنین با جذب پادتن های خاصی می توانند در برابر بسیاری از بیماری های عفونی مقاوم گردند.
فواید شیر دادن برای مادران
مکیدن سینۀ مادر و تحریک آن به وسیلۀ نوزاد، باعث ترشح هورمونی به نام اکسی توسین در سینۀ مادر شده و به کوچک شدن حجم رحم مادر به اندازۀ قبل از حاملگی، کمک می کند. به علاوه، این ترشحات هورمونی، آغاز عمل تخمک گذاری را در بدن مادر به تعویق می اندازد. محققان عقیده دارند مادرانی که به کودکان شان شیر می دهند، زودتر به وزن قبل از حاملگی خواهند رسید.
همبستگی عاطفی
شیر دادن به کودک نوعی احساس نزدیکی، صمیمیت و رضایت متقابل را هم برای مادر و هم برای نوزاد به وجود می آورد. بر طبق مطالعات انجام شده، تماس پوست به پوست ایجاد شده در حین شیر دادن و احساسات فزاینده ای که کودک از خود بروز می دهد و این حس رضایت در مادر که می تواند اساسی ترین نیازهای کودکش را فراهم نماید، باعث ایجاد یک وابستگی و همبستگی عمیق عاطفی میان آن دو می گردد.
به مادران توصیه می شود تا از این مدت زیمان در حین غذا دادن به کودک شان لذت ببرند و آن را ناچیز نشمارند. در این مرحله کودک واقعاً به شما وابسته می گردد، چه از شیر خشک برای غذا دادن استفاده می کنید و چه از شیر خودتان او را تغذیه نمایید.
این دوره بسیار کوتاه بوده و در عین حال می تواند برای شما و کودک تان بسیار مفید باشد به شرطی که شما با آرامش بنشینید و تا جایی که می توانید از غذا دادن به او لذت ببرید.
عدم سلامت مادر
مادران مبتلا به بیماری هایی مثل HIV ، هپاتیت B و یا سل نباید به کودک شان شیر دهند. همچنین مادرانی که مجبور به خوردن داروی به خصوصی در دوران شیردهی هستند، حتماً باید زیر نظر پزشک و طبق دستور او اقدام به شیر دادن نمایند، چرا که داروی استفاده شده توسط مادر، در شیر او ظاهر می شود.
اگر مادر از قبل، عمل جراحی بر روی سینه اش انجام داده باشد، این عمل بر روی فرآیند شیر دادن تاثیر گذاشته و ممکن است باعث بسته شدن مجاری شیر دهی در سینه مادر گردد.عدم سلامت کودک
گاهی اوقات وجود بیماری خاصی در نوزاد، شیر دادن را سخت و یا غیرممکن می سازد. برای مثال، کودکان به دنیا آمده با بیماری هایی که در آنها بدن نوزاد قادر به جذب قند شیر نمی باشد، مثل گالاکتوسمی که ناشی از اختلالات متابولیکی است، نیازمند یک برنامۀ خاص و دقیق غذایی با فرمولی مخصوص هستند.
دیگر بیماری های مادرزادی در نوزادان مثل شکاف لب یا کام و یا نارسایی های قلبی، باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی در شیر دادن به آنها می گردد. در این گونه موارد مادران حتماً باید با مشورت پزشک، به حل مشکل شیر دادن به نوزادشان بپردازند.
بسیاری از مادران نیز صرفاً به خاطر دلایل شخصی تصمیم به شیر ندادن به کودک شان می گیرند، در این موارد، کارشناسان به این مادران توصیه می کنند که در مورد دلایل شان مبنی بر عدم شیر دادن فکر کرده و جایگزین های مناسب و ساده ای را برای شیر مادر در نظر بگیرند.
برخی دیگر از مادران به خاطر روش زندگی و برنامۀ روزانه شان قادر به شیر دادن به کودک شان نیستند، چرا که اغلب آنها سر کار می روند و یا اینکه احساس می کنند با این کار توجه دیگران را به خود جلب می کنند. این مادران نیز می توانند شیرشان را در یخچال نگه داشته و در زمان مورد نیاز آن را به کودک خود بدهند.
تجربه های مفید
اگر تصمیم گرفته اید که از شیردوش استفاده کنید، تعجب نکنید اگر مدت زمانی طول بکشد تا به آن عادت کنید. خیلی از مادرها با این موضوع که باید از پمپ برای دسترسی به شیرشان استفاده کنند، احساس ناراحتی کرده و آن را تجربه ای ناخوشایند و آزاردهنده می دانند.
اما بعد از مدتی به آن عادت می کنید و دیگر این کار به تلخی روزهای اول نخواهد بود. در اینجا به یک سری نکات مفید برای استفاده از این وسیله اشاره می گردد:
- اگر می بینید که بعد از چند دقیقه پمپاژ کردن شیری خارج نشد، نگران نشوید، چند پمپ اول، عمل مکش را انجام می دهند و بعد از آن شیر به جریان می افتد.
- اگر عمل پمپاژ همراه با درد است، آن را آرام و نرم انجام دهید یا اینکه از شیردوش های دیگر استفاده نمایید.
- عمل دوشیدن را بر روی هر دو سینه انجام دهید. این کار باعث تحریک سینه شده و منجر به جریان یافتن شیر بیشتری می گردد.
- مطمئن شوید که از شیردوشی با سایز مناسب استفاده می کنید.

منبع: نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
شیر دادن به نوزاد
تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزادتعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد

تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد زمانی که شیر در معدۀ کودک می ماند تا به طرف روده ها برود و معده از شیر خالی شود و دوباره نوزاد احساس گرسنگی کند، برحسب سن و جثۀ نوزاد و شیرخوار متفاوت است. تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد


راهنمای کلی برای شیر دادن به نوزادراهنمای کلی برای شیر دادن به نوزاد

راهنمای کلی برای شیر دادن به نوزاد کودک آنلاین: مهمترین نکته آن است که اولاً نوزاد نباید به علت گرسنگی مدت زیادی گریه کند. ثانیاً برایش چندان مهم نیست که در فواصل سه ساعته برای شیرخوردن بیدارش کنند. هر نوزادی عادت می کند به فواصل معینی احساس گرسنگی نماید و اگر مادری فقط کمی کودکش را حمایت و راهنمایی کند، این عادت زودتر به وجود خواهد آمد.


اصول شیردهیاصول شیردهی

اصول شیردهی کودک آنلاین: شیردادن را بلافاصله بعد از زایمان شروع کنید. نوزاد را در حالی که یک دستتان پشت اوست بغل بگیرید و سر او روی دستتان خم شود. با دست دیگر انگشت شصت را بالای نوک سینه و انگشت دیگر را زیر آن قرار دهید. اصول شیردهی


قطع شیردهی به نوزادقطع شیردهی به نوزاد

قطع شیردهی به نوزاد از شیرگرفتن به معنای قطع کامل تغذیه با شیر مادر و شروع تغذیه با شیرهای دیگر است. در این روش ، از شیرهای خشک ، شیرگاو و یا سایر مواد غذایی استفاده میشود. از شیر گرفتن ارتباط زیادی با سطح اجتماعی و اقتصادی جوامع مختلف دارد. قطع شیردهی به نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران