کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

1
مشکلات شیردهی از پستان مادر
مشکلات شیردهی از پستان مادر در هفته های اولیه ی شیردهی ، نشت کردن شایع ترین عارضه است که وقوع آن در هر موقعیتی امکان پذیر است ؛ به ویژه هنگامی که به تغذیه ی نوزاد در فواصل مشخص عادت دارید و در این بین وقفه ای ایجاد شده است. مشکلات شیردهی از پستان مادر

مشکلات شیردهی از پستان مادر
نشت کردن
در هفته های اولیه ی شیردهی ، نشت کردن شایع ترین عارضه است که وقوع آن در هر موقعیتی امکان پذیر است ؛ به ویژه هنگامی که به تغذیه ی نوزاد در فواصل مشخص عادت دارید و در این بین وقفه ای ایجاد شده است.
نشت کردن ممکن است با دیدن یک کودک یا شنیدن صدای او – هر کودکی نه فقط فرزند شما- یا هنگام ارتباط جنسی شروع شود. اگر چه ترشح و نشت شیر به خودی خود مشکلی نیست ولی لکه های خیس گرد روی لباس ناخوشایند است .
به منظور اجتناب یا به حداقل رساندن این امر لباس های نقشدار و گلدار و سوتین نخی ضخیم بپوشید یا برای جذب رطوبت پدهای مخصوص سینه در سوتین خود قرار دهید و هنگامی که شروع ترشح شیر را احساس می کنید با کف دست سینه ها را فشار دهید.
آخ! ( نوک سینه دردناک)
دردناک بودن نوک پستان عموما به علت سینه گیری نادرست نوزاد به هنگام شیردهی است. برای غلبه بر یکی از علل دردناک پستان ابتدا مشکل وضعیت نوزاد را برطرف کنید سپس می توانید :
بعد از هر بار شیردهی نوک پستانها را با دمیدن هوا به آنها خشک کنید . یکی از راه های ساده ی این کار بریدن دسته ی دو عدد چای صاف کن ( ترجیحا پلاستیک) و قرار دادن آنها بر روی نوک سینه در داخل سوتین است.
قدری آفتاب بگیرید. گوشه ای امن در معرض تابش آفتاب بیابید یا از لامپ ماورای بنفش چندین بار در روز و هر بار به مدت سه دقیقه استفاده کنید.
کمی شیر بدوشید و به نوک پستان ها بمالید. شیر پستان مادر دارای خواص شفابخش فراوانی است ، از آن استفاده کنید.
یک فنجان چای تهیه کنید. کیسه چای ( تی بگ) را دور نیندازید زیرا خواص شفابخشی است. آن را در دمای اتاق برای مدت چند دقیقه روی نوک دردناک پستان قرار دهید.
کمی استراحت کنید. یک روز کامل فقط از یک سینه به کودک شیر بدهید تا سینه ی دیگر استراحت کند. به روش دستی یا به وسیله ی شیردوش سینه ی در حال استراحت را به دفعات لازم بدوشید.
به عنوان آخرین راه چاره محافظت نوک سینه به کار ببرید. محافظ هایی از جنس سیلیکون برای حفاظت از نوک سینه ساخته شده است. این محافظ روی نوک سینه قرار داده شده و نوزاد از این طریق شیر را می مکد. در صورت استفاده از این لایه در نیمه راه شیردهی آنها را از سینه جدا کنید.خصلت های ویژه فردی کودک
علاقه به یک پستان
اغلب نوزادان یک پستان را بر پستان دیگر ترجیح می دهند. شاید دلیل آن نگه  داشتن آنان با بازوی قوی تر ، تولید شیر بیشتر در یک پستان یا فقط ترجیح کودک به خوابیدن بر یک پهلو باشد.
برای اجتناب از ترجیح یک سینه بر سینه ی دیگر توسط نوزاد در جای خلوت و گوشه ای بنشینید ( و در ضمن مدت شیردهی به یک وری بودن تظاهر کنید) هر بار شیردادن را با پستانی شروع کنید که مورد علاقه ی کودک نیست.
کودک هنگامی که واقعا گرسنه است کمتر ایراد می گیرد و بدقلقی می کند. نوزاد سارا به علت صاف بودن نوک سینه چپ مادرش پستان راست را ترجیح می داد و از مکیدن پستان چپ کاملا خودداری می کرد: (( برای من یک وری بودن اهمیت زیادی نداشت ولی با زخم شدن نوک پستانم آرزو می کردم ای کاش سینه ی دیگری داشتم تا این یکی کمی استراحت کند. چنانچه دوباره مجبور به انجام این کار باشم ، سعی خواهم کرد هر دو سینه را به کار بگیرم)).
پس زدن
زمانی که نوزادتان پس از چند دقیقه مکیدن خود را پس می کشد و شروع به گریه می کند ممکن است ناراحت شوید یا احساس بدی به شما دست بدهد . راه جلوگیری از پس زدن یافتن دلیل آن است.
رایج ترین دلیل ريال بیشتر بودن جریان شیر خارج از توان کنترل کودک است. چنانچه چنین احتمالی می دهید پیش از شروع شیردادن قدری از شیر را با دست یا شیردوش بدوشید.
در صورتی که این روش موفقیت آمیز نبود احتمال سرماخوردگی و گوش درد و دندان درآوردن کودک ، دوست نداشتن عطر و اسپری جدیدتان یا تغییر طعم شیرتان به علت غذایی که خورده اید ، وجود دارد یا فقط دمای هوا ممکن است علت آن باشد ؛ یعنی در یک روز گرم شاید کودک نخواهد در آغوش و بدن گرم شما جای بگیرد یا یک جهش رشدی اتفاق افتاده و توجه کودک ناگهان به دنیای اطراف معطوف شده باشد. از یافتن دلیل ناامید نشوید و جستجو کنید. جوینده عاقبت یابنده است.
گاز گرفتن
بسیاری از مادران شیرده هنگام دندان درآوردن فرزندشان حداقل یک بار گاز گرفته شده اند. آنان معمولا چنان فریادی بر می آورند که کودکشان را وحشت زده به گریه می اندازد و سپس خود از ترساندن نوزادشان دچار عذاب و ناراحتی میشوند. در هر صورت کودک برای مدتی دیگر این کار را تکرار نمی کند.
اگر کودکتان مرتب گاز می گیرد برای جدا کردن کودک از سینه با اشاره ی انگشت به آرامی و به وضوح او را از این کار منع کنید و بگویید (( نه )) و او را چند ثانیه از پستان جدا نگه دارید. سپس به او اجازه ی مکیدن بدهید. بعد از چند بار گاز گرفتن این روش معمولا موثر واقع می شود.
منبع : کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی
مشکلات شیردهی از پستان مادر
مشکلات پستان در زمان شیردهیمشکلات پستان در زمان شیردهی

مشکلات پستان در زمان شیردهی مسدود شدن مجاری شیر کاملا واضح و مشخص است. توده کوچکی که ممکن است دردناک باشد احساس می شود ( محل این توده در مسیر مجاری شیر در هر نقطه ای میتواند باشد). به منظور درمان به مدت پنج دقیقه حوله گرمی روی سینه بگذارید و سپس به آرامی ماساژ دهید و شیر را به سمت پایین به طرف نوک سینه برانید. مشکلات پستان در زمان شیردهی


تشخیص و علل کم بودن شیر مادر تشخیص و علل کم بودن شیر مادر

تشخیص و علل کم بودن شیر مادر اگر نوزاد در پایان شیردادن سیر شده باشد 2 تا 4 ساعت میخوابد و وزن اون هم به طور طبیعی اضافه میشود.اگر نوزادی پس از خوردن شیر از دو پستان به خواب رفت و پس از 1 تا 2 ساعت بیدار شد و وزن او هم زیاد نشد امکان دارد مقدار شیر مادر کم باشد. تشخیص و علل کم بودن شیر مادر


اصول شیردهیاصول شیردهی

اصول شیردهی کودک آنلاین: شیردادن را بلافاصله بعد از زایمان شروع کنید. نوزاد را در حالی که یک دستتان پشت اوست بغل بگیرید و سر او روی دستتان خم شود. با دست دیگر انگشت شصت را بالای نوک سینه و انگشت دیگر را زیر آن قرار دهید. اصول شیردهی


مشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمانمشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمان

مشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمان کودک آنلاین: بعد از زایمان، از هر دو مادری که به نوزاد خود شیر می دهند، ممکن است یک نفر آنها در شیر دادن به نوزاد خود مشکل داشته باشند. این مشکلات عبارتند از: مشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران