کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

3
تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد
تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد زمانی که شیر در معدۀ کودک می ماند تا به طرف روده ها برود و معده از شیر خالی شود و دوباره نوزاد احساس گرسنگی کند، برحسب سن و جثۀ نوزاد و شیرخوار متفاوت است. تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد

تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد
پرسش: در 24 ساعت چند نوبت باید به نوزاد خود شیر بدهم و زمان بین دو نوبت شیر دادن چه مدتی باید باشد؟
پاسخ:
زمانی که شیر در معدۀ کودک می ماند تا به طرف روده ها برود و معده از شیر خالی شود و دوباره نوزاد احساس گرسنگی کند، برحسب سن و جثۀ نوزاد و شیرخوار متفاوت است. معدۀ بعضی از نوزادان پس از یک ساعت از شیر خالی و کودک گرسنه می شود، کودک دیگری پس از سه تا چهار ساعت شیری که خورده است هنوز در معده اش وجود دارد و گرسنه نیست.
بدین جهت تمایل به شیر خوردن در نوزادان و شیرخواران متفاوت است، بنابراین شیر دادن به نوزاد و شیرخوار باید برحسب میل و رغبت او باشد یعنی هر موقع کودک خواست باید به او شیر بدهید.
طبیعی ترین برنامۀ شیر دادن به نوزاد در چند هفتۀ اول تولد این است که هر موقع نوزاد میل داشت و احساس کردید گرسنه است به او شیر دهید، ولی منظور این نیست که اگر شیرخوار هر لحظه از شب و روز گریه کرد مادر همۀ کارهای خود را رها کند یا از خواب بیدار شود و به او شیر بدهد.
از طرف دیگر شیر دادن به نوزاد و شیرخوار هم نباید تحت برنامۀ زمانبندی شده و سر ساعت باشد، اگر نوزاد در ساعت 5.15 صبح بیدار شد و گرسنه بود، نباید بگذارید تا ساعت 6 گریه کند و آن موقع به او شیر بدهید.
بیشتر نوزادان به طور معمول در حدود 6 تا 9 مرتبه در طول 24 ساعت شیر می خواهند که باید به آنها بدهید. به نوزادان نارس در هر نوبت مقدار کم و به دفعات زیادتر باید شیر بدهید. نوزادانی که جثۀ بزرگتر دارند چون در هر نوبت شیر کافی می خورند، ممکن است هر 4 تا 5 ساعت میل داشته باشند که شیر بخورند.
بیشتر نوزادان در پایان ماه اول تولد، زمان و فاصلۀ بین دو شیر خوردنشان را خود تعیین می کنند. اگر مادر در چند هفتۀ اول تولد نوزاد در ساعت سه صبح نیز یک نوبت به نوزاد شیر بدهد تا پستانش تخلیه شود، به جریان شیر و ازدیاد آن کمک خواهد کرد.

طول مدت شیر دادن به نوزاد و شیرخوار
زمانی که لازم است مادر، نوزاد و شیرخوار خود را به پستان خود بگذارد بستگی به سرعت و شدت مک زدن نوزاد و چگونگی نوک پستان و خود پستان هر مادر دارد، ولی هیچ شیر خواری بیش از 10 تا 15 دقیقه زمان مکیدن برای هر پستان لازم ندارد.
زمانی که مادر، نوزاد را به پستان خود می گذارد، باید به طور دائم او را تحریک کند (با دست خود سر او را نوازش دهد و بخاراند) تا به خواب نرود.
شیر یک پستان بعضی از مادران بیشتر و راحت تر از پستان دیگر ترشح می شود، چنین مادرانی باید سعی کنند در هر نوبت، نخست پستان کم شیر خود را در دهان کودک بگذارند تا میزان تراوش آن نیز به حد پستان پر شیر برسد.
اگر مادر، نوزاد را بیش از 10 تا 15 دقیقه به پستان خود بگذارد تا کودک مک بزند، نه فقط نوک پستان زخم می شود، بلکه نوزاد نیز مقداری هوا با شیر می بلعد که موجب دردهای شکمی کودک می گردد.
اگر مادری اجازه دهد که کودکش مدت زیادی به یک پستان مک بزند، موقعی که او را به پستان دیگر خود می گذارید کودک خسته شده، به خواب می رود.
بنابراین توصیه می شود ابتدا کودک را به یک پستان بگذارید و موقعی که مک زدن او کند شود، او را به پستان دیگر بگذارید و اجازه دهید به مک زدن خود ادامه دهد تا مک زدن به پستان دوم نیز کند شود و به خواب برود.
منبع: من و کودک من
تعداد نوبت و طول مدت شیر دادن به نوزاد
شیردهی پستانی شیردهی پستانی

شیردهی پستانی شاید پیش از بارداری نمی دانستید ، هنگامی که فرزندتان درون رحم شما در حال رشد است ، پاهای شما پر موتر و نوک پستان های تان تیره تر خواهد شد ، اما هنگامی که دوران بارداری را می گذرانید ، متوجه مسائل و جزئیات عجیب و غریب دیگری نیز می شوید. اکنون نیز ممکن است ، کنجکاو باشید که چه رازهایی در ارتباط با شیردهی پستانی پیش روی شما خواهد بود! شیردهی پستانی


اصول شیردهیاصول شیردهی

اصول شیردهی کودک آنلاین: شیردادن را بلافاصله بعد از زایمان شروع کنید. نوزاد را در حالی که یک دستتان پشت اوست بغل بگیرید و سر او روی دستتان خم شود. با دست دیگر انگشت شصت را بالای نوک سینه و انگشت دیگر را زیر آن قرار دهید. اصول شیردهی


شیردهی و قطع آنشیردهی و قطع آن

شیردهی و قطع آن کودک آنلاین : آکادمی طب اطفال در آمریکا برای ارتقا رشد و سلامت کودکان به مادران پیشنهاد میدهدکه یک سال تمام به فرزندان شیر مادر بدهند.اما در اروپا و امریکا در78 درصد موارد مادران تا شش ماهگی به شیردهی پستانی نمی‌پردازد. شیردهی و قطع آن


قطع شیردهی به نوزادقطع شیردهی به نوزاد

قطع شیردهی به نوزاد از شیرگرفتن به معنای قطع کامل تغذیه با شیر مادر و شروع تغذیه با شیرهای دیگر است. در این روش ، از شیرهای خشک ، شیرگاو و یا سایر مواد غذایی استفاده میشود. از شیر گرفتن ارتباط زیادی با سطح اجتماعی و اقتصادی جوامع مختلف دارد. قطع شیردهی به نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران