کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

1
تغذیه نوزاد با شیر خشک
تغذیه نوزاد با شیر خشک اگر جداً به‌تغذیه با شیر خشک تصمیم گرفته‌اید، باید فرآیند تولید شیر را در سینه‌های خود متوقف کنید. تولید شیر با گرما و تحریک سینه آغاز می‌شود. برای متوقف کردن تولید شیر، شرایط مخالف آن را فراهم کنید.

تغذیه نوزاد با شیر خشک
فکر کنید به‌نفع شیر خشک تصمیم گرفته‌اید از شیردادن صرف‌نظر کنید. یا برای مدتی شیر داده‌اید و مایل به‌تغییر آن هستید. در این مقاله به‌مطالب مورد نیاز شما برای شروع‌با شیر خشک می‌پردازیم.
متوقف کردن تولید شیر
اگر جداً به‌تغذیه با شیر خشک تصمیم گرفته‌اید، باید فرآیند تولید شیر را در سینه‌های خود متوقف کنید. تولید شیر با گرما و تحریک سینه آغاز می‌شود. برای متوقف کردن تولید شیر، شرایط مخالف آن را فراهم کنید. در اینجا چند توصیه ذکر شده است:
- یک سوتین تنگ بپوشید.
- هنگامی که سینه‌هایتان پر می‌شود، کیسۀ یخ بر روی آنها بگذارید (معمولاً سه یا چهار روز بعد از تولد نوزاد)
- داخل سوتین خود کیسۀ یخ با بسته‌های کوچک سبزیجات منجمد، مانند نخود سبز یا ذرت بگذارید که میتواند به‌راحتی تا شده و در داخل کرست جا بگیرد.
- برگ کلم سرد را داخل سوتین خود بگذارید. کلم از نظر شیمیایی برای کاهش تولید شیر عمل می‌کند.
- هنگام دوش گرفتن اجازه دهید آب سرد بر سینه‌هایتان ریخته شود.
اگر برای مدت کوتاهی می‌خواهید شیر بدهید (6 تا 12 هفته)، برای راحت‌تر شدن جایگزینی سعی کنید یک وعده در روز به‌نوزاد خود شیر خشک بدهید.
سینه‌های پر شده میتواند بسیار ناراحت کننده باشد. درصورتی که با ناراحتی شدید مواجه شدید، شاید مایل باشید در مورد دارویی مسکن با دکتر خود صحبت کنید. خوشبختانه، پرشدگی معمولاً فقط 36 تا 48 ساعت باقی می‌ماند.
انتخاب بهترین شیشه‌ها و سرشیشه‌ها
در انتخاب شیشه‌ها و سرپستانک‌های متنوع مشکلی نخواهید داشت. برخی از نوزادان علاقۀ خاصی به‌یک نوع شیشه یا سرپستانک نسبت به‌دیگری نشان می‌دهند. برای فهمیدن وسایلی که بهترین تاثیر را برای شما و نوزادتان دارد، باید آزمایش کنید.
شیشه‌های 4 اونسی برای هفته‌ها یا ماه‌های اول مناسب است. بعدها، زمانی که مقدار شیر نوزاد بیشتر می‌شود، می‌توانید آن را به‌شیشه‌های هشت اونسی تغییر دهید.- درواقع برخی از بطری‌ها کیسۀ پلاستیکی نگه میدارد. بدین ترتیب که کیسه‌های پلاستیکی کوچک و شفافی را داخل بطری قرار می‌دهید که شیر یا شیر خشک را نگه میدارد.
مزیت این نوع بطری آن است که می‌توانید کیسۀ خالی شیر را دور بیندازید و لازم نیست نگران استریل کردن محفظۀ پلاستیکی آن باشید. همچنین از آنجا که کیسه پلاستیکی طوری طراحی شده که جمع شود، هوای کمتری وارد کیسه و معدۀ نوزاد می‌شود.
- بعضی از بطری‌ها زاویه‌دار است، که امکان ورود هوای کمتری را با خوردن به‌نوزاد می‌دهد و به‌نفخ کمتری منجر می‌شود.
- سرپستانک‌ها با تنوع زیادی وجود دارد. سرپستانک‌های نوزادان سوراخ کوچکتری دارد و اندازۀ سوراخ با سن نوزاد افزایش می‌یابد. سرپستانکهای ارتودنسی، برای تناسب طبیعی‌تر طراحی شده است.
برخی از سر پستانک‌ها از شیرابه (لاتکس) و برخی دیگر از سیلیکن ساخته شده‌اند، که شفاف است و بوی کمتری دارد. شاید نوزاد شما به‌شدت یک نوع از آنها را بر دیگری ترجیح دهد یا زیاد متوجه تفاوت آنها نشود.
شیردادن به‌نوزاد با شیشۀ شیر
شاید مادر، مادربزرگ یا هریک از دوستان شما از روی خیرخواهی به‌شما بگویند با جوشاندن شیشه‌های شیر آنها را استریل کنید. ولی ما و اکثر متخصصلن اطفال – فکر می‌کنیم این اقدام غیرضروری است. مادری که خودش شیر میدهد، مجبور به‌جوشاندن نوک سینه‌هایش نیست.
بسیاری از والدین گرم کردن بطریهای شیر نوزاد خود را انتخاب می‌کنند، ولی حرارت دادن ضرورتی ندارد. می‌توانید گرم کردن شیشۀ شیر را به‌طریق مختلفی انجام بدهید. می‌توانید بطری را در یک ظرف آب داغ قرار داده یا از یک بطری گرم‌کن استفاده کنید.اگر برای گرم کردن شیشه شیر نوزاد خود از مایکروویو استفاده می‌کنید، مراقب باشید. ممکن‌است شیر به‌طور یکسان گرم نشود و بعضی از قسمتهای آن برای نوزاد بسیار داغ باشد. به‌هر حال، اگر بعد از گرم کردن شیشه را تکان دهید، شاید حرارت آن یکسان شود. حتماً برای اطمینان از دمای شیر، ابتدا مقداری از آن را روی مچ خود بپاشید.
به‌طور کلی نگه داشتن ته ماندۀ شیر روش درستی نیست. با وجود این، برخی از متخصصان اطفال می‌گویند استفادۀ مجدد از شیر برای یک بار مانعی ندارد. هرگز شیشه پرشده از شیر را به‌مدتی طولانی خارج از یخچال نگذارید، زیرا گرما موجب رشد باکتری‌ای می‌شود که میتواند معدۀ نوزاد شما را به‌هم بریزد.
بسیاری از انواع شیر خشک‌ها به‌صورت مخلوط به‌بازار آمده است، ولی برخی به‌صورت پودر یا به‌شکل مایع غلیظ عرضه می‌شود، که لازم است به‌هردو آب افزوده شود. اشکال پودری یا کنسانتره (غلیظ) از قیمت کمتری برخوردار است، ولی ممکن‌است مانند انواع دیگر شیر خشک در همه جا قابل دسترس نباشد.
بعضی از نوزادان نسبت به‌شیرخشک خود واکنش آلرژی‌زا نشان میدهند؛ ممکن‌است دچار به‌هم ریختگی معده یا بثورات پوستی بشوند. اگر نوزاد شما دچار حساسیت شد، با متخصص اطفال خود صحبت کنید. ممکن‌است مایل به‌تغییر شیر نوزاد بر مبنای سویا یا شیرخشک‌های ضد آلرژی باشد.
به‌طور کلی متخصصان اطفال توصیه می‌کنند هرگز شیشۀ شیر را نباید با اتکا به‌بالش در دهان نوزاد راست نگه داشت، زیرا راست نگه داشتن شیشه دال بر تنها گذاشتن نوزاد است.
همچنین به‌پشت خواباندن نوزاد به‌همراه شیشه‌ای که راست در دهان نگه داشته شده، امکان خفگی را بیشتر می‌کند. راست نگه داشتن‌شیشه همچنین میتواند باعث پوسیدگی دندان شود.
- نوزاد را در حین شیردادن زیاد نپوشانید یا زیاد گرمش نگه دارید. ممکن‌است کودک آنقدر احساس راحتی کند که به‌جای شیرخوردن بخوابد.
- اگر نوزاد برای پیدا کردن سرپستانک برای گذاشتن در دهانش دچار مشکل شده، ضربه ملایمی به‌گونۀ او بزنید، تا او به‌آن سمت بچرخد.
- برای امتحان از گرسنه بودن نوزاد، نوک انگشت خود را داخل دهان او برده و ببینید شروع به‌مکیدن می‌کند یا نه.
- شیشه را کمی کج نگه دارید، به‌طوری که سرپستانک کاملاً از شیر پر باشد، بدین طریق مقدار هوایی که نوزاد میخورد، به‌حداقل می‌رسد.
- حداقل یکبار در نیمۀ شیر خوردن نوزاد خود را بلند کنید تا آروغ بزند و سپس بعد از اتمام شیر مجدداً این کار را انجام بدهید.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
تلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلوتلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلو

تلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلو کودک آنلاین: شاید از خود بپرسید که آیا می‌توانید شیر مادر و شیر خشک را باهم به کودکانتان بدهید؟ پاسخ بلۀ مشروط است. اگر به‌طور مداوم شیر خودتان را به کودکان بدهید و به‌صورت کمکی گاهی هم شیر خشک بدهید باهم منافاتی پیدا نمی‌کنند. تلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلو


اصول شیردهیاصول شیردهی

اصول شیردهی کودک آنلاین: شیردادن را بلافاصله بعد از زایمان شروع کنید. نوزاد را در حالی که یک دستتان پشت اوست بغل بگیرید و سر او روی دستتان خم شود. با دست دیگر انگشت شصت را بالای نوک سینه و انگشت دیگر را زیر آن قرار دهید. اصول شیردهی


شیر خشک مناسب برای نوزادانشیر خشک مناسب برای نوزادان

شیر خشک مناسب برای نوزادان :تمامی متخصصان و روانشناسان حوزه کودک بر این باورند که هیچ نوع شیری برای نوزادان بهتر از شیر مادر نیست . و ترکیبات آنزیم های شیر مادر باعث کاهش مشکلات روده‌ای و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها می‌گردد . اما با توجه به وضعیت و مادر و یا حتی کودک مجبور به استفاده شیر خشک برای نوزاد می‌گردیم. شیر خشک مناسب برای نوزادان


شیردهی شبانه به کودکان بالای شش ماهشیردهی شبانه به کودکان بالای شش ماه

شیردهی شبانه به کودکان بالای شش ماه برای شیرخواران شش ماه به،بالاکه هنوز تاصبح چندین مرتبه بیدار میشوند چه باید کرد؟! شیردهی شبانه برای کودکی که غذاخور شده است از شش تا 9 ماهگی، به یک‌بار در شب بایستی کاهش پیدا کرده و تا یک‌سالگی کلاً حذف گردد. شیردهی شبانه به کودکان بالای شش ماه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران