کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

26
تشخیص و علل کم بودن شیر مادر
تشخیص و علل کم بودن شیر مادر اگر نوزاد در پایان شیردادن سیر شده باشد 2 تا 4 ساعت میخوابد و وزن اون هم به طور طبیعی اضافه میشود.اگر نوزادی پس از خوردن شیر از دو پستان به خواب رفت و پس از 1 تا 2 ساعت بیدار شد و وزن او هم زیاد نشد امکان دارد مقدار شیر مادر کم باشد. تشخیص و علل کم بودن شیر مادر

تشخیص و علل کم بودن شیر مادر
اگر نوزاد در پایان شیردادن سیر شده باشد 2 تا 4 ساعت میخوابد و وزن اون هم به طور طبیعی اضافه میشود.اگر نوزادی پس از خوردن شیر از دو پستان به خواب رفت و پس از 1 تا 2 ساعت بیدار شد و وزن او هم زیاد نشد امکان دارد مقدار شیر مادر کم باشد.همچنین درصورتی که در هنگام شیرخوردن نوزاد از یک پستان از پستان دیگر ترشح نشد (پستان مادر رگ نکرد) ممکن است شیر مادر کم باشد.
تشخیص کم و ناکافی بودن شیر مادر
1_اگر مقدار شیر مادر مختصری کم باشد تنها نشانه ی آن اضافه نشدن وزن نوزاد می باشد.
2_اگر حقیقتا شیر مادر کم باشد نوزاد وزن اضافه نمیکند و گریه های شدید ناشی از گرسنگی سر خواهد داد و به پستان مادر زیاد مک میزند همچنین موقعی که کودک به پستان گذاشته میشود چند مک میزند و پستان را رها میکند و دوباره گریه را شروع میکند یا نوزاد آنقدر مک میزند تا خسته شود و به خواب رود.
چنین نوزادانی در نتیجه ی مک زدن به پستان خالی هو میبلعند و دچار دردهای شدید شکمی نیز میگردند .بلع زیاد هوا نیز خود موجب استفراغ میگردد. این کودکان دچار یبوست نیز هستندو وزن اضافه نمیکنند.
3_اگر شیر مادر واقعا کم باشد رنگ مدفوع شیرخوارسبز و دارای بلغم است.این کودکان پس از مدتی دچار علائم سوء تغذیه یعنی لاغری ،از بین رفتن شادابی پوست و از دست دادن قدرت بدنی میگردند،بطوری که حتی برای ابراز گرسنگی هم نمیتوانند گریه کنند.
اگر نسبت به مقدار وکافی بودن شیر خود شک دارید باید آزمایش غذایی انحام دهید بدین ترتیب که نوزاد را در تمام روز و شب و قبل و بعد از هر نوبت شیردادن وزن نمایید.
با وزن کردن شیرخوار میتوانید به طور به طور تقریبی به ناکافی بودن شیر خود پی ببرید زیرا نوزاد بعد از 10 روز اول تولد مقدار 150سانتیمتر مکعب شیر برای هرکیلوگرم وزن خود در 24 ساعت احتیاج دارد تا بطور متوسط روزانه 30 گرم وزن اضافه کند.
اگر کودک نصف این مقدار یعنی روزانه 15 گرم وزن اضافه کند و علل دیگری مانند بیماری در کار نباشد دلیل کم بودن شیر مادر است.


علل کم بودن شیر مادر :
1_بی میلی مادر به شیردادن :یکی از علل شایع کم شدن شیر مادر و بالاخره قطع شیر مادر بی میلی مادر به شیر دادن است.
2_تصورات غلط در مورد شیر مادر :بعضی از مادران اظهار دارند که "شیرمان مانند آب است" و به همین جهت تمایل ندارند که به کودک شیر بدهنددرست است که قسمت اول شیر بعضی از مادران آبکی است ولی قسمت آخر شیر که چربی زیادتری دارد غلیظ است.
اگر رژیم غذایی مادر کافی باشددر مجموع تمام شیر تولید شده دارای چربی در حد طبیعی خواهد بود.
عده ای دیگر تصور میکنند شیرشان سنگین و قوی است یا جیوه دارداگر مادری غذای طبیعی و معمولی مصرف کند شیرطبیعی خواهد داشت.بعضی از مادران به علت کارکردن در خارج از خانه و در نتیجه ی خستگی و نگرانی شیرکمی دارند و مادر تصور میکند که دیگر نمیتواند به کودک خود شیر بدهد و او را از شیر خود محروم میکند.
3_تخلیه نکردن کامل پستان ها وعلل دیگر:عواملی که سبب تخلیه نشدن کامل پستان ها میگردد عبارتند از :بزرگ شدن پستان ها ،زخم شدن نوک پستان ها و مواظبت نکردن از آنها ،نوک سینه فرو رته ،نگه داشتن نوزاد به پستان به مدت طولانی،،فواصل زیاد و طولانی میان دفعات شیر دادن ،سستی و بی حالی نوزاد به صورتی که نتواند مک بزند و بالاخره دادن شیرخشک با بطری .همه ی این عوامل سبب میشود که نوزاد به پستان مک نزند و پستان ها کاملا تخلیه نشود.
نکاتی در رابطه با تشخیص و علل کم بودن شیر مادر :
-    مقدار شیر در ساعات مختلف روز تفاوت دارد صبح ها بیشتر از همه مواقع شیر در پستان مادر است و عصرها کمتر و اوایل شب کمترین مقدار شیر در پستان مادر وجود دارد.
-    تخلیه نکردن کامل پستان ها سبب کم شدن شیرمادر میگردد.
-    خستگی، نگرانی و هیجانات ناشی از محیط خارج یا داخل خانه سبب کاهش شیرمادر میگردد.
-    کشیدن سیگار ومصرف قرص های پیشگیری از حاملگی نیز در کم شدن شیر اثر دارد.
منبع : کتاب من و کودک من
تشخیص و علل کم بودن شیر مادر
چگونه میزان شیر مادر را افزایش دهیم ؟چگونه میزان شیر مادر را افزایش دهیم ؟

چگونه میزان شیر مادر را افزایش دهیم ؟ حجم شیر مادررابطه ی مستقیمی باتکرر شیردهی دارد و تغذیه مکرر نوزاد باشیر مادرموجب تولید شیر بیشتر میشود. نیازمادرشیرده حدود 500 کیلوکالری بیش ازدوران قبل ازبارداری افزایش پیدا میکند. برای تأمین این مقدار کالری علاوه بر مصرف مواد غذایی مقوی شامل انواع چربی‌ ها و پروتئین، ازچربی ‌های ذخیره شده دربدن مادر دردوران بارداری نیز استفاده می‌ شود و دریافت کالری ناکافی موجب کاهش تولید شیر میشود. چگونه میزان شیر مادر را افزایش دهیم ؟


مزایای شیر مادر برای نوزادمزایای شیر مادر برای نوزاد

مزایای شیر مادر برای نوزاد :شیر مادر حاوی تمام مواد ضروری برای رشد ایده‌آل کودک است. البته بعضی از مادران در شیردهی دچار مشکل می‌شوند ، اما برای افرادی که قادر به شیردهی باشند ، قطعاً شیر مادر بهترین انتخاب است. مزایای شیر مادر برای نوزاد


نکاتی در مورد شیر دادن مادر به کودکنکاتی در مورد شیر دادن مادر به کودک

نکاتی در مورد شیر دادن مادر به کودک کودک آنلاین: مادری که به فرزند شیر می دهد هورمون اصلی و اساسی لذتِ رضایت و حض و کیف (اُکسی توسین) به مقدار زیاد ترشح می کند. این همان ماده ای است که وقتی دو نفر عمیقاً یکدیگر را دوست دارند ترشح می شود.


مشکلات شیردهی از پستان مادرمشکلات شیردهی از پستان مادر

مشکلات شیردهی از پستان مادر در هفته های اولیه ی شیردهی ، نشت کردن شایع ترین عارضه است که وقوع آن در هر موقعیتی امکان پذیر است ؛ به ویژه هنگامی که به تغذیه ی نوزاد در فواصل مشخص عادت دارید و در این بین وقفه ای ایجاد شده است. مشکلات شیردهی از پستان مادر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران