کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

7
روزه گرفتن در شیردهی
روزه گرفتن در شیردهی به مادران شیرده توصیه میشود كه در ماه رمضان از گرفتن روزه خودداري كنند تا در تغذيه كودك با شير مادر اختلالي ايجاد نشود زیرا روزه باعث میشود که مواد قندی به بدن مادر شیرده نرسد و برای آن ها زیان آور باشد همچنین استفاده از شیرخشک موجب زیان رساندن به جسم کودک میشودروزه گرفتن در شیردهی

روزه گرفتن در شیردهی

به مادران شیرده توصیه میشود كه در ماه رمضان از گرفتن روزه خودداري كنند تا در تغذيه كودك با شير مادر اختلالي ايجاد نشود زیرا روزه باعث میشود که مواد قندی به بدن مادر شیرده نرسد و برای آن ها زیان آور باشد همچنین استفاده از شیرخشک موجب زیان رساندن به جسم کودک میشود.
مادران شیرده برای افزایش شیر باید در طول روز مایعات زیاد مصرف کنند و میوه و سبزیجات را در وعده های غذایی خود جای دهند.روزه گرفتن میتواند شیر مادران شیرده را کم کند.
حدود يك سوم نياز براى ترشح شير از ذخاير چربى بدن كه در سه ماه سوم حاملگى تشكيل شده است تأمين میشود و دو سوم ديگر از طريق تغذيه باید تامین شود رژيم غذايى مادر شيرده باید غنى از پروتئين، كلسيم، آهن و ويتامين ها باشد و در صورت استفاده نكردن اين مواد در رژيم غذايى مادرشیرده دچار كمبودهاى شديد و نهايتاً عوارض خطرناكى چون پوكى استخوان، خرابى دندانها، كم خونى و ريزش مو مى شود.
مادران شیردهی که روزه میگیرند بهتر است در وعده های غذایی خود از مواد سرشار از آهن مانند: جگر ،گوشت قرمز بدون چربی ، گوشت ماهی ،اسفناج ،زردآلو خشک و کلسیم مانند :گوشت ماهی ساردین،نان سفید، شیر چربی گرفته شده ، پنیری که با شیر معمولی تهیه شده است،پنیر کم چرب.بیشتر استفاده کنند. خوردن ادويه جات، فلفل، سير، پياز و زيره كه سبب بد بو شدن شير مى شود پرهيز كنند چرا كه مكيدن فرزند يكى از عوامل مؤثر در ترشح شير است و بد بو شدن شير سبب عدم مكش نوزاد شده ومنجر به كاهش يا قطع شير مى گردد.
بخش عمده شير مادر را آب تشکیل میدهد.مادر شیردهی که روزه میگیرد و نمیتواند درطول روز آب مورد نیاز بدن خود را فراهم کنددر شیردهی با مشکل مواجه میشود.

نکاتی درمورد روزه گرفتن در شیردهی :
•    روزه گرفتن زنان شیرده در صورت رعایت برنامه غذایی مناسب در رشد کودک اختلالی ایجاد نمی کند.
•    مادران شیرده در شش ماه اول شیردهی نباید روزه بگیرند زیرا کودک وابسته به شیرمادر است و گرسنگی طولانی مدت مادر در رشد کودک اختلال ایجاد می کند.
•    مادران در دوران شیردهی می توانند پس از شش ماهگی کودک و زمانی که او از تغذیه کمکی استفاده می کند روزه بگیرند.
•    رژیم غذایی مادران شیرده باید از پروتئین، کلسیم و آهن و انواع ویتامین ها باشد که در غیر این صورت رشد کودک و سلامت مادر به خطر می افتد.
•    مادران شیرده باید در هنگام سحر از شیر و مایعات استفاده کنند چون کمبود مایعات سبب کاهش حجم شیر می شود.
•    اسلام روزه گرفتن در دوران شیردهی را به خود مادر شیرده واگذار کرده است که اگر برای او ضرر دارد میتواند روزه های قضا را به شرایط بهتر جسمانی موکول کند.
روزه گرفتن در شیردهی
روزه گرفتن کودکانروزه گرفتن کودکان

روزه گرفتن کودکان از نگاه کودکان یک روز تمام تحمل گرسنگی و تشنگی بسیار طاقت فرسا است اما والدین میتوانند با عکس العمل خود این تفکر کودک را تغییر دهند.والدین میتوانند در مقابل کودک از گفتن سختی ، ضعف ، تشنگی و...پرهیز کنند و با دادن اطلاعاتی مفید کودک را به گرفتن روزه های کله گنجشکی (چند ساعته) تشویق کنند. روزه گرفتن کودکان


روزه گرفتن در بارداریروزه گرفتن در بارداری

روزه گرفتن در بارداری بارداری و روزه گرفتن مادر در دوران بارداری بویژه سه ماه سوم که جنین بیشترین افزایش وزن را دارد، به شدت به کلسیم و آهن و دیگر مواد معدنی و ویتامین ها نیاز دارد و همچنین باید به میزان کافی کالری دریافت کند تا سلامتش برای زمان زایمان و پس از آن در دوران شیردهی حفظ شود. بارداری و روزه گرفتن


رژیم غذایی مادر در دوران شیردهیرژیم غذایی مادر در دوران شیردهی

رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی : غذای مادر در دوران شیردهی باید کافی و از همه‌ی مواد اصلی غذایی غنی باشد.مادری که تغذیه کافی دارد شیر کافی تولید خواهد کرد و کودک سالمی خواهد داشت. رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران