کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

23
زخم و ترک نوک سینه در دوران شیردهی
زخم و ترک نوک سینه در دوران شیردهی :عده زیادی از زنان در ابتدای دوران شیردهی به زخم نوک پستان مبتلا می‌گردند. این مسئله با درد خفیفی آغاز می‌گردد اکثریت درد اما ممکن است به تدریج درد و زخم نوک سینه ، شدیدتر و یا زخم تبدیل به ترک نوک سینه گردد. زخم و ترک نوک سینه در دوران شیردهی

زخم و ترک نوک سینه در دوران شیردهی
عده زیادی  از زنان در ابتدای دوران  شیردهی به زخم نوک پستان مبتلا می‌گردند. این مسئله با درد خفیفی آغاز می‌گردد اکثریت درد اما ممکن است به تدریج درد و زخم نوک سینه ، شدیدتر و یا زخم تبدیل به ترک نوک سینه گردد.
علل بروز درد و زخم و ترک نوک سینه :
-وضعیت نادرست شیر دادن به نوزاد: شیردهی به نوزاد بایستی در حالت و وضعیت مناسبی صورت بگیرد . هاله پستان باید به طور کامل درون دهان نوزاد قرار گیرد . زخم نوک سینه می‌تواند به علت جویده شدن آن توسط لثه‌های نوزاد باشد. در غیر این صورت باعث زخم شدن نوک سینه می‌گردد .
-استفاده از سینه‌بند نامناسب شیردهی : سینه‌بند مناسب و نخی با سایز مناسب برای جلوگیری از به وجود آمدن زخم در نوک پستان‌ها اهمیت دارد.
-درست مکیدن نوزاد: اگر اطمینان ندارید که‌ كودك‌ به میزان كافی و صحيح‌ شير می‌خورد او را از سینه‌ جدا كرده‌ و دوباره‌ شيردهی را شروع کنید .
- شستن نوک پستان با صابون یا مواد شوینده می‌تواند باعث بروز ترک و یا زخم در نوک پستان گردد.
-برفک  از عفونت‌های قارچی شایع است که در دهان نوزاد و سپس به نوک سینه مادر انتقال میابد . محیط گرم مرطوب و شیرین دهان نوزاد در زمانی که شیر می‌خورد مکان مناسبی برای رشد برفک است.


راهکار پیشگیری از ایجاد زخم در نوک سینه :
•    وضعیت صحیح شیردهی را یا بگیرید. تمام قسمت نوک سینه و هاله پستان باید در دهان نوزاد قرار گیرد.
•    در تمام مدت شیردهی وضعیت نوزاد بایستی  تغییر یابد و ازهر دو سینه باید شیردهی را انجام دهید .
•    تعداد دفعات شیردهی افزایش و زمان آن را کوتاه‌تر نمایید ، تا گرسنگی نوزاد که باعث مکیدن شدید او می‌گردد جلوگیری شود.
•    پیش  از آغاز شیردهی  با دست کمی از شیر بدوشید و خارج سازید. که باعث  جاری شدن شیر می‌گردد.
•    از شستشوی سینه‌ها با مواد شیمیایی محرک یا صابون  خودداری کنید.
•    نوک سینه را پس از شیردهی در معرض هوا خشک‌کنید .
•    از پد سینه یا دستمال کاغذی برای خشک نگه‌داشتن نوک سینه استفاده نمایید .
•    در طول روز نوک سینه‌ها را چند بار کمپرس گرم (نه داغ) و خشک (نه مرطوب) کنید. می‌توانید از یک بطری آب ولرم برای این کار استفاده نمایید.
•    از سینه‌بند مخصوص شیردهی استفاده کنید .
توصیه‌هایی جهت درمان
•    در زمان ترک و شقاق سینه پیشنهاد می‌شود مادر از سینه‌ای که زخم شده نیز حتی برای چند دقیقه شیر دهد تا نوک پستان به شیردهی عادت کند . این کار را می‌توانید با سینه‌ای که زخم کمتری دارد آغاز نمایید .
•    مقداری از شیر خود مادر را دوشیده و نوک و هاله سینه را با آن چرب کنید و در معرض هوا بگذارید خشک شود . شير مادر دارای چربی‌هایی‌ به همراه‌ آنتی بيوتيک‌ و فرآورده‌های آنتی باکتریال است كه‌ همگی‌ سبب التيام‌  و بهبود زخم و ترک روی پستان‌ها می‌گردد.
•    کرم‌های مخصوص درمان زخم سینه هست که می‌توانید با مشورت پزشک خود آن را از داروخانه تهیه نمایید.
•    اگر نوزاد دچار برفک شده حتماً بایستی توسط پزشک ویزیت شده و داروی مناسب تجویز گردد.  
 
زخم و ترک نوک سینه در دوران شیردهی
مشکلات شیردهی از پستان مادرمشکلات شیردهی از پستان مادر

مشکلات شیردهی از پستان مادر در هفته های اولیه ی شیردهی ، نشت کردن شایع ترین عارضه است که وقوع آن در هر موقعیتی امکان پذیر است ؛ به ویژه هنگامی که به تغذیه ی نوزاد در فواصل مشخص عادت دارید و در این بین وقفه ای ایجاد شده است. مشکلات شیردهی از پستان مادر


مشکلات پستان در زمان شیردهیمشکلات پستان در زمان شیردهی

مشکلات پستان در زمان شیردهی مسدود شدن مجاری شیر کاملا واضح و مشخص است. توده کوچکی که ممکن است دردناک باشد احساس می شود ( محل این توده در مسیر مجاری شیر در هر نقطه ای میتواند باشد). به منظور درمان به مدت پنج دقیقه حوله گرمی روی سینه بگذارید و سپس به آرامی ماساژ دهید و شیر را به سمت پایین به طرف نوک سینه برانید. مشکلات پستان در زمان شیردهی


تورم سینه ها پس از قطع شیردهیتورم سینه ها پس از قطع شیردهی

تورم سینه ها پس از قطع شیردهی معمولاً بعد از قطع شیردهی، سینه‌ها به دلیل پر بودن و تخلیه ناکافی شیر از آن‌ها، دچار تورم و درد می‌گردند؛ که این درد تا وقتی‌که سینه خالی نشده و شیر مادر خشک نگردیده ، باقی می‌ماند. تورم سینه ها پس از قطع شیردهی


روش صحیح شیردادن از پستان مادرروش صحیح شیردادن از پستان مادر

روش صحیح شیردادن از پستان مادر بعضی از مواقع ممکن است نه فقط مادر بلکه پزشک هم توجه نداشته باشد که عدم موفقیت در شیردادن مربوط به کم بودن شیر مادر نیست بلکه روش شیردادن صحیح نمیباشد. روش صحیح شیردادن از پستان مادر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران