کودک آنلاین

موضوع مقاله : شیردهی

دسته بندی : شیردهی

3
تغذیه با شیر مادر به روش صحیح
تغذیه با شیر مادر به روش صحیح یکی از تحولات مهم در تغذیه نوزادان در چند دهه اخیر ، بازگشت به تغذیه و با شیر مادر است. مادران جوان ضمن مراجعه به پزشک و مشورت با آشنایان با تجربه ، میتوانند روش صحیح شیر دادن به نوزاد را بیاموزند. نکات مهمی که رعایت آنها تغذیه با شیر مادر را برای نوزاد و مادر عملی و لذت بخش می سازد ، عبارتند از : تغذیه با شیر مادر به روش صحیح

تغذیه با شیر مادر به روش صحیح
یکی از تحولات مهم در تغذیه نوزادان در چند دهه اخیر ، بازگشت به تغذیه و با شیر مادر است. مادران جوان ضمن مراجعه به پزشک و مشورت با آشنایان با تجربه ، میتوانند روش صحیح شیر دادن به نوزاد را بیاموزند. نکات مهمی که رعایت آنها تغذیه با شیر مادر را برای نوزاد و مادر عملی و لذت بخش می سازد ، عبارتند از :
1 . آموزش کسب آمادگی :
در سه ماهه آخر دوره بارداری ، بهتر است در کلاس ها یا جلسات آموزشی که توسط زایشگاه ها و مراکز پزشکی درباره تغذیه با شیر مادر تشکیل می شود شرکت کنید و ضمن پیدا کردن دوستان جدید ، از تجربه مادران موفق استفاده کنید. در این جلسات ، مسایل مربوط به این روش و راه حل های مربوط مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
2 . خلوت کردن مادر با نوزاد :
مادرانی که در چند روز اول پس از تولد ، در یک اتاق و بدون حضور دیگران در کنار نوزاد خود زندگی می کنند ، فرصت و آمادگی بهتری برای تغذیه نوزاد به دست می آورند. نوزاد نیز در کنار مادر و در محیطی آرام ، آمادگی بیشتری برای گرفتن سینه مادر پیدا میکند.
3 . شیردادن در هنگام نیاز :
مادرانی که طبق نیاز نوزاد و در دفعات متعدد به او شیر می دهند ، در کار تغذیه نوزاد موفق تر از مادرانی هستند که شیر دادن را طبق برنامه ساعتی انجام می دهند. تعداد دفعات شیر دادن در تولید و ترشح شیر ، مهمتر از مدت شیر دادن است. شیر دادن مطابق با تقاضای نوزاد ، ترشح شیر را آسان می کند و مادر و نوزاد از آن لذت می برند. کمتر مشاهده شده است که در این شیوه سینه مادر دچار عفونت شود.

4 . مشورت با پزشک و پرستاران آزموده :
بیمارستان ها و زایشگاه ها معمولا پس از تولد نوزاد ، خدمات مشورتی برای مادران جوان عرضه می کنند. این خدمات مخصوص مادرانی است که اولین نوزاد خود را به دنیا آورده اند. مشاوران تغذیه طرز خوابیدن یا نشستن و بغل کردن نوزاد را در هنگام شیر دادن به مادر می آموزند.
و به او یاد می دهند چگونه نوزاد را برای گرفتن سینه ترغیب کرده و از سنگین شدن سینه و زخم شدن سر سینه جلوگیری نمایند. مادرانی که در شیر دادن به فرزند خود ، مشکل دارند و از آن لذت نمی برند یا آن را عملی نمی بینند ، بیشتر کسانی هستند که به موقع از این مشورت ها استفاده نکرده اند.
5 . پرهیز از شیردادن در اتاق شلوغ :
شیر دادن را نباید یک روش ساده تغذیه دانست ، بلکه هنری است که مادر با آموختن آن میتواند با میل و رغبت به انجام آن بپردازد. یکی از دلایل مهم در عدم توفیق مادران در امر شیردادن ، مشغله و گرفتاری زیاد آنهاست که وقت و حوصله کافی برای آنها باقی نمی گذارد.
به این مادران باید آموخت که در حد امکان فعالیت های خود را برای مدتی به سایر افراد خانواده واگذار کنند تا وقت و نیروی بیشتری برای رسیدگی و توجه به نوزاد داشته باشند. در هفته اول بهتر است مادر تمام وقت خود را صرف کاری کند که از دیگران ساخته نیست ، یعنی توجه و ابراز عشق مادری به نوزاد.
6 . خوابیدن در کنار نوزاد :
در هفته های اول پس از تولد ، خواب نوزاد در طول شب کامل نیست و چندین بار برای شیرخوردن بیدار می شود. اگر مادر در کنار نوزاد بخوابد ، شیر دادن به او برایش آسانتر است.
مادری که نزدیک نوزاد خوابیده است ، با شنیدن صدای نوزاد ، بلافاصله پیام او را دریافت می کند و به سرعت او را بغل کرده و شیر می دهد. دور بودن از نوزاد صدای او را دیر به گوش مادر می رساند و نوزاد را مجبور می کند برای جلب توجه ، صدای گریه خود را بلندتر کند.
شنیدن این صدا برای مادر ناراحت کننده است. اگر نوزد را در کنار خود بخوابانید ، برنامه هماهنگ و موزونی بین شما و بیداری نوزاد به وجود می آید و قبل از این که صدای گریه نوزاد بلند شود ، در حالت نیمه خواب شروع به شیردادن به او می کنید. در این حالت گریه نوزاد بلند نمیشود و برای سایر افراد خانواده مزاحمت و بد خوابی پیش نمی آید.
در ماه های اول ، شیردادن به نوزاد ، به حوصله و وقت زیادی نیاز دارد. توجه و صرف وقت در این امر ، شروع خوبی برای ادامه یک برنامه منظم و سالم تغذیه در ماه های آینده است.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
تغذیه با شیر مادر به روش صحیح
مزایای شیر مادر برای نوزادمزایای شیر مادر برای نوزاد

مزایای شیر مادر برای نوزاد :شیر مادر حاوی تمام مواد ضروری برای رشد ایده‌آل کودک است. البته بعضی از مادران در شیردهی دچار مشکل می‌شوند ، اما برای افرادی که قادر به شیردهی باشند ، قطعاً شیر مادر بهترین انتخاب است. مزایای شیر مادر برای نوزاد


روش صحیح شیردادن از پستان مادرروش صحیح شیردادن از پستان مادر

روش صحیح شیردادن از پستان مادر بعضی از مواقع ممکن است نه فقط مادر بلکه پزشک هم توجه نداشته باشد که عدم موفقیت در شیردادن مربوط به کم بودن شیر مادر نیست بلکه روش شیردادن صحیح نمیباشد. روش صحیح شیردادن از پستان مادر


مشکلات شیردهی از پستان مادرمشکلات شیردهی از پستان مادر

مشکلات شیردهی از پستان مادر در هفته های اولیه ی شیردهی ، نشت کردن شایع ترین عارضه است که وقوع آن در هر موقعیتی امکان پذیر است ؛ به ویژه هنگامی که به تغذیه ی نوزاد در فواصل مشخص عادت دارید و در این بین وقفه ای ایجاد شده است. مشکلات شیردهی از پستان مادر


نکاتی در مورد شیر دادن مادر به کودکنکاتی در مورد شیر دادن مادر به کودک

نکاتی در مورد شیر دادن مادر به کودک کودک آنلاین: مادری که به فرزند شیر می دهد هورمون اصلی و اساسی لذتِ رضایت و حض و کیف (اُکسی توسین) به مقدار زیاد ترشح می کند. این همان ماده ای است که وقتی دو نفر عمیقاً یکدیگر را دوست دارند ترشح می شود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    برچسب ها

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران