کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
شب ادراری یا بی اختیاری ادرار در کودکان
شب ادراری یا بی اختیاری ادرار در کودکان واژه بی اختیاری ادرار از کلمه یونانی گرفته شده است که به معنای ((من آب می سازم)) است. در سنی این واژه به کار برده می شود که انتظار می رود کودک چگونگی استفاده از توالت را آموخته باشد. شب ادراری یا بی اختیاری ادرار در کودکان

شب ادراری یا بی اختیاری ادرار در کودکان
واژه بی اختیاری ادرار از کلمه یونانی گرفته شده است که به معنای ((من آب می سازم))  است. در سنی این واژه به کار برده می شود که انتظار می رود کودک چگونگی استفاده از توالت را آموخته باشد.
دو عامل سن و تناوب خیس کردن کودک در تشخیص بی اختیاری مطرح می باشند. زمانی اصطلاح بی اختیاری ادرار در مورد کودکی به کار میرود که پس از سه سالگی باشد.
به عبارت دیگر تشخیص اختلال پس از سه سالگی داده میشود و همین طور مورد دوم ، تناوب خیس کردن است که بر اساس معیار DSM – III دست کم دو نوبت در ماه برای کودکان پنج و شش ساله و یک نوبت در ماه برای کودکان بزرگتر در نظر می گیرند و یا بر اساس نظرات دیگر ، خیس کردن مرتب یعنی به طور متوسط سه نوبت و بیشتر در هفته.
پر واضح است که معیار خیس کردن به سن بستگی دارد. به عبارت دیگر تناوب خیس کردن جا در کودکان بزرگتر ، برای اینکه آنها را مبتلا به اختلال محسوب کرد ، کمتر است. بی اختیاری ادرار را به دو قسمت (( شب ادراری )) و (( روز ادراری )) تقسیم می کنند.
اما شب ادراری رایج تر از روز ادراری است.
شب ادراری یکی از شایع ترین علائم اختلالات هیجانی کودکان در دوران کودکی است و آن عبارت است از بی اختیاری ادرار یا دفع تکراری و نامناسب ادرار.
مبتلایان به بی اختیاری ادرار ، اگر هرگز سابقه یک سال کنترل ادرار نداشته باشند در گروه اولیه قرار می گیرند. به عبارت دیگر کودک بی وقفه دچار اختلال باشد و هرگز بر ادرار کنترل نداشته باشد.
و در غیر این صورت در گروه ثانویه طبقه بندی می شوند. این تخلیه ممکن است روزها نیز اتفاق بیافتد اما اغلب اوقات در شب ها است که دفع بی اختیاری اتفاق می افتد.
تخلیه ادرار معمولا با خواب هایی که کودک می بیند همراه است. کودک در خواب خود را در وضعیتی مناسب برای ادرار کردن می بیند و به همین دلیل عمل تخلیه صورت می گیرد و کودک پس از بیداری می بیند که رختخواب خود را تر کرده است.
بیشتر کودکانی که اختلال شب ادراری دارند ، هرگز نیاموخته اند که ادرار شبانه نداشته باشند و یا ممکن است پس از آموختن این اختلال را پیدا کنند. شب ادراری احتمال دارد نتیجه یک دسته از عوامل عضوی و روانی باشد ، اما عوامل روانی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نقش مهمی را برعهده دارند.
تجربه نشان می دهد که ده تا پانزده درصد کودکان چهارسال به بالا به شب ادراری مبتلا هستند. معمولا علت شب ادراری ، آشفتگی های روانی و عاطفی است و کودکان محدودی به علت جسمانی به این اختلال مبتلا میشوند.
متخصصانی همچون ((جرارد )) ((پیرس)) (( اسپرلینگ)) اعتقاد دارند که در اکثر موارد اختلال بی اختیاری ادرار نشانه ی اختلالات عصبی است که ترس از آسیب افراد جنس مخالف موجب آن می شود.
بی اختیاری ادرار ، به ندرت تنها دیده شده است و معمولا با کج خلقی ، مشکلات رفتاری ، مکیدن شست و نیز نشانه های عدم رشد کلی همراه است.
نتایج به دست آورده از بررسی های مختلف پژوهشگران نشان می دهد که دست کم بخشی از کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار ، آمادگی عضوی قبلی برای این کار را دارند. نظریه های رفتاری درباره ی بی اختیاری ادرار این است که خیس کردن جا ، از ناتوانی آموختن کنترل خیس کردن انعکاسی نتیجه می شود.
این ناتوانی می تواند از آموزش نادرست یا سایر تاثیرات محیطی که در آموزش اختلال می کند ، به وجود آید. بسیاری از نظریه های رفتاری برخی مشکلات فیزیولوژیکی را در این باره موثر می دانند.پژوهشگرانی مانند سورز اعتقاد دارند عوامل بی اختیاری ادرار اولیه ، روان زادی است و به دو مقوله ی مشخص تقسیم میشود.
1 . شرطی شدن ناتوانی
2 . بی اختیاری ادرار اولیه به علت فروپاشی رابطه همزیستی مادر و کودک.
سورز ابراز می دارد که بی اختیاری ادرار اولیه در حکم واکنش عصبی است که بر اثر فشار درونی مثلا تولد نوزادی تازه و یا فشاری داخلی باشد ، که اغلب از نوع جنس – روانی است یا ماهیتی اودیپی دارد.
امروزه بیشتر ، بی اختیاری ادرار را از عوامل اجتماعی – محیطی و از عوامل مختلف دخیل یادگیری محیطی ناشی می دانند.
به طور کلی کنترل طبیعی مثانه به تدریج کسب می شود و تحت تاثیر رشد عصبی – عضلانی و شناختی ، عوامل اجتماعی – هیجانی ، آموزش آداب تخلیه قرار دارد. وجود نارسایی در هر یک از زمینه های یاد شده احتمال دارد به تاخیر در کنترل ادرار منجر شود.
مطالعه رشد کودک نشان می دهد کودکانی که به بی اختیاری ادراری مبتلا هستند ، دوبار بیشتر احتمال دارد که تاخیرهای همزمان رشد داشته باشند. حدود 75 درصد کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار ، یکی از بستگانشان مبتلا به این اختلال هستند یا بوده اند.
کودکان مبتلا در مقایسه با کودکان معمولی با ادرار کمتری در مثانه احساس دفع ادرار پیدا می کنند و ادرار کمتری در دفعات بیشتر دفع می کنند. بی اختیاری ادرار به نظر نمی آید که با زمان یا مرحله خاصی از خواب رابطه داشته باشد و ظاهرا خیس کردن رختخواب به صورت اتفاقی روی خواهد داد.
منبع : کتاب روانشناسی کودک حرکت ، تلاش ، تکاپو
شب ادراری یا بی اختیاری ادرار در کودکان
درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اولدرمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اول

درمان شب ادراری کودکان اگر کودک از دوران شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده است که عفونت یا ضایعات عضوی دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و احساس عدم آرامش و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، پدر و مادر باید با توجه به سن کودک نسبت به درمان شب ادراری او اقدام نمایند. درمان شب ادراری کودکان


شب ادراری کودکانشب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان شب ادراری عبارت است از دفع غیرارادی ادرار هنگام خواب بعد از سنی که معمولاً کنترل ادرار در کودکان برقرار می‌شود. چون زمان کنترل ادرار در همۀ کودکان یکسان نیست، بنابراین اگر کودکی بعد از سن پنج سالگی هنوز شب در رختخواب خود ادرار می‌کند، دچار شب ادراری است. شب ادراری کودکان


راه های درمان شب ادراری کودکانراه های درمان شب ادراری کودکان

راه های درمان شب ادراری کودکان آموزش مناسب آداب تخلیه به همراه تقویت والدین به خصوص در بی اختیاری های اولیه ، ضروری است که صورت گیرد. اگر چنین آموزشی داده نشده است ، باید والدین و کودک در این زمینه ارشاد و راهنمایی شوند. راه های درمان شب ادراری کودکان


مشکل شب ادراری در کودکانمشکل شب ادراری در کودکان

مشکل شب ادراری در کودکان کودک آنلاین: شب ادراری یا ناتوانی در کنترل ادرار مشکلی رایج در میان کودکان محسوب می شود و درک، پیشگیری و حتی اصلاح آن نیز بسیار مشکل است. مشکل شب ادراری در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران