کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

1
آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم
آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم برای مدت چند روز میتوان در حالی که کودک لباس زیرش را به تن دارد به او اجازه داد روی آن صندلی بنشیند و سپس او را به نشستن روی صندلی بدون لباس زیر وادار کرد. بهتر است این صندلی در حمام گذاشته شود و نه در اتاق بچه تا به این ترتیب احساس بزرگ شدن را در او تشویق کرده باشید. آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم

آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم
برای مدت چند روز میتوان در حالی که کودک لباس زیرش را به تن دارد به او اجازه داد روی آن صندلی بنشیند و سپس او را به نشستن روی صندلی بدون لباس زیر وادار کرد. بهتر است این صندلی در حمام گذاشته شود و نه در اتاق بچه تا به این ترتیب احساس بزرگ شدن را در او تشویق کرده باشید.
لباس زیر کودک را به گونه ای انتخاب کنید که او خود بتواند آن را پایین بکشد. برای این کار از شلوارهای کمر کشدار – و نه شلوار دکمه دار یا لباس های سرهمی و یکپارچه که کودک را به کمک شما نیازمند میکنند – استفاده کنید.
هر روز طوری برنامه ریزی کنید تا چندین بار به طور زمان بندی شده هر بار به مدت دو الی سه دقیقه در حالی که با کودک صحبت می کنید یا قصه ی کوتاهی برای او می خوانید او را به نشستن روی لگن وادار کنید.
سعی کنید این زمان ها موقعی باشد که احساس می کنید کودک خود را خیس یا دفع مدفوع کرده است. زمان های معمول برای بیشتر کودکان زمان بیدار شدن از خواب شبانه بعد از وعده های اصلی یا میان وعده های غذایی بعد از خواب روز و در هنگام استحمام است.
اگر کودکتان از لگن استفاده می کند او را به خاطر کار درستی که انجام داده است کمی تشویق کنید. محتویات لگن را به او نشان دهید و بگویید تصمیم دارید آن را در توالت بریزید. به او بگویید میخواهید پوپ ی جیش او را در توالت بریزید و سیفون را بکشید ، همانطور که بزرگترها این کار را می کنند.
میتوانید از او بپرسید آیا می خواهد این کار را تماشا کند و یا اگر بخواهد خودش سیفون توالت را بکشد . بعضی کودکان علاقه زیادی به مشاهده روانه شدن مدفوع به داخل توالت دارند.
اگر کودک شما چنین علاقه ای دارد حتما او را آگاه کنید که توالت محل بازی نیست و او تنها هنگامی که شما حضور دارید میتواند ضایعاتش را در توالت بریزد. اگر حدس می زنید او شخصا به فکر تجربه کردن این کار می افتد بهتر است قفلی برای در توالت در نظر بگیرید و دستمال کاغذی توالت ( در صورت موجود بودن) را از دسترس او دور نگه دارید.
بعضی از کودکان ممکن است از تماشای کشیدن سیفون بر روی مدفوع خود عصبانی و ناراحت شوند. اگر به نظر می رسد کودک یکساله تان از این عمل ناراحت میشود انجام این کار را تا بیرون رفتن کودک از محل به تاخیر بیندازید.
بعضی کودکان بزرگتر را میتوان با تشریح سیستم لوله کشی منازل قانع کرد ولی کودک یکساله قادر به درک این سیستم پیچیده نیست و بهتر است با آرامش او را از این که بعدا لگن را تمیز خواهید کرد مطمئن کنید.
در صورتی که کودک حاضر به استفاده از لگن نیست ، پوشک او را عوض کنید و خطاب به او بگویید این کار را بعدا آزمایش خواهید کرد. او را طولانی مدت وادار به نشستن روی لگن نکنید حتی اگر متوجه شدید کودک پنج دقیقه دیگر دفع ادرار یا مدفوع خواهد داشت.
کودک ممکن است نیاز به دفع را تشخیص ندهد یا ممکن است بخواهد تا موقعی که دوباره پوشک او بسته و مرتب شد صبر کند. اگر عصبانی شوید یا اصرار کنید احتمالا کودک مقاومت بیشتری نشان خواهد داد.
اگر با آرامش پوشک او را عوض کنید و به او بگویید روزی که بخواهد بالاخره خواهد توانست از لگن استفاده کند زمینه را برای همکاری در زمان آماده بودن کودک مهیا کرده اید.
این مرحله از آموزش را تا موقعی که کودک به طور عادی چندین بار در روز دفع ادرار و مدفوع دارد ادامه دهید ، اگرچه ممکن است چندین روز ، چندین هفته یا چندین ماه طول بکشد ، چون کودکان در واکنش به آموزش استفاده از توالت بسیار متفاوت هستند.
اگر زمان نشستن روی لگن را به چندین بار در روز و هر بار تنها چند دقیقه محدود کنید بیش از 20 دقیقه در روز برای این کار وقت صرف نخواهید کرد ولی کودک تمام چیزهای مورد نظر را خواهد آموخت.
هنگامی که کودک با موفقیت و به دفعات از لگن استفاده کرد زمان آن است که او را از پوشک خارج کنید و با شورت یا زیر شلوار مخصوص ( لباس زیر دارای لایه ی ضخیم پارچه ) را در طول روز به استثنای مواقع خواب به او بپوشانید . اما اغلب کودکان کمتر از دو سال آمادگی لازم را برای برداشتن این قدم ها ندارند.
اشتیاق استفاده از لگن و خارج شدن از پوشک برای یک کودک یکساله امری غیرعادی نیست ولی همین کودک ممکن است بعد از چند هفته علاقه اش را به این کار از دست بدهد.
والدین ممکن است از مشاهده ی این که کودکشان استفاده از لگن را آموخته ولی حالا از انجام این کار خودداری می کند گیج و متحیر یا حتی عصبانی بشوند. در حقیقت آنچه اتفاق افتاده است این است که کودک برای ادامه ی کار دارای محرک کافی نیست و یا بر اثر عدم رشد کافی ، خیس یا خشک بودن پوشک برای او اهمیتی ندارد.
در این صورت بهترین کار استفاده مجدد از پوشک همراه با استفاده ی منظم از لگن و آموزش مجدد استفاده از شورت های لایه دار ، هنگامی که کودک برای این کار آمادگی پیدا کرد می باشد.
همزمان با استفاده ی کودک از شورت لایه دار در مواقعی که تمایلی نشان می دهد بگذارید از لگن استفاده کند و هر دو ساعت یکبار به استفاده از لگن تشویق کنید.
در مواقع موفقیت او را به آرامی تشویق کنید ولی هنگام فراموشی یا آلوده کردن پوشک او را سرزنش نکنید. به خاطر داشته باشید اگر کودک یکساله تان در آموزش استفاده از توالت تا این مرحله پیش رفته باشد در همین حد پیشرفت خوبی داشته است و تحت فشار قرار دادن او برای تسریع تر عمل کردن احتمالا کمک زیادی نخواهد کرد.
اگر کودک یکساله تان در هر یک از مراحل آموختن استفاده از توالت خیلی عصبانی ، فاقد حس همکاری و یا مقاوم شود آموزش را کند و یا کاملا متوقف کنید. عصبانیت یا بی حوصله شدن شما برای او دلیل دیگری برای توقف کار است.
اغلب کودکان در یک دوره ی انتقالی راحت ولی کند استفاده از شورت های معمولی را جایگزین پوشک می کنند و والدین ثابت قدم و با حوصله در می یابند تلاش های آنان بالاخره به نتیجه می رسد!
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم

آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اولآمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول

آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول اگر با والدینی که هم اینک کودکانشان این دوران را پشت سر گذاشته و بزرگ شده اند درباره ی آموزش کنترل دفع ادرار و اجابت مزاج و استفاده از توالت صحبت کرده باشید شاید شنیده باشید ایشان آموزش را به محض شروع راه رفتن فرزندشان آغاز کرده اند. آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول


آموزش دستشویی رفتن به کودکآموزش دستشویی رفتن به کودک

آموزش دستشویی رفتن به کودک با این آموزش کودک یاد می گیرد چگونه به دستشویی برود ، خودش را بشوید و دست هایش را تمیز کند. این مسئله در ابتدا برای ما نگران کننده است. بسیاری از ما نسبت به کثیفی واکنش های ناخوشایندی از خود نشان می دهیم. آموزش دستشویی رفتن به کودک


آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودکآموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک

آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک کودک آنلاین: آموزش توالت یعنی آنکه کودک طرز صحیح استفاده از توالت، نیاز به دستشویی کردن، نشستن بر روی لگن، طرز صحیح دستشویی کردن، شستن و پاک کردن خودش را بیاموزد. آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک


آموزش توالت رفتن به کودکآموزش توالت رفتن به کودک

آموزش توالت رفتن به کودک :در آموزش توالت رفتن به کودک وسواس و عجله به خرج ندهید.اگر آموزش توالت رفتن به کودک را در زمان مناسبی آغاز کنید کودک به سرعت و یک یا دو هفته آن را یاد می‌گیرد.اگر برای این کار استمرار و پشتکار نداشته باشید مدتی آن را رها کنید و دوباره از سر بگیرید مدت یادگیری کودک طولانی تر می‌شود. آموزش توالت رفتن به کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران