کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
مسواک زدن کودکان
آموزش مسواک زدن به کودکان کودک آنلاین: هنگامی‌که کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی می‌رسد زمان آن فرارسیدهاست تا نحوه مسواک زدن و مراقبت از دندان‌ها را به او بیاموزید. هرچند آموزش‌های اولیه تکنیکهای بهداشت دهان و عادت‌های آن در دوران نوپایی آغاز می‌شود اما این آموزش‌ها و مراحل آن تأثیر بسیار خوبی در دوران نوجوانی و جوانی کودک دارد. آموزش مسواک زدن به کودکان

مسواک زدن کودکان
شروع از دوران نوزادی
 کودک آنلاین: هنگامی‌که کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی می‌رسد زمان آن فرارسیدهاست تا نحوه مسواک زدن و مراقبت از دندان‌ها را به او بیاموزید. هرچند آموزش‌های اولیه تکنیکهای بهداشت دهان و عادت‌های آن در دوران نوپایی آغاز می‌شود اما این آموزش‌ها و مراحل آن تأثیر بسیار خوبی در دوران نوجوانی و جوانی کودک دارد. حتی قبل از اینکه دندان‌های اولیه کودک سر بزند والدین باید عادات خوب بهداشت دهان و دندان را در منزل تمرین کنند. مسواک زدن برای کودک باید از نوزادی شروع شود. انجمن دندان‌پزشکان پیشنهاد می‌کنند که نوزاد چون دندانی ندارد باید بعد از هر وعدۀ غذا یا شیر خوردن، با یک گاز یا دستمال مرطوب لثه‌هایش را تمیز کنید.
این کار چهار فایده دارد:
- اول اینکه پلاکی را که روی لثه جمع شده برمی‌دارد. پلاک، ماده چسبناکی است که از باکتری‌ها، خرده‌های غذا و مخاط تشکیل‌شده است. برداشتن آن مانع از رشد باکتری‌های متعدد روی لثه کودک می‌شود.
- دوم اینکه موجب می‌شود کودک به داشتن یک‌دهان تمیز و عاری از پلاک عادت کند و درنتیجه مرحله بعدی که مسواک زدن است، برای او ساده‌تر خواهد شد.
- سوم اینکه این مسئله موجب می‌شود که کودک شما به اینکه کسی دردهانش دست ببرد، عادت کند. در این صورت در آینده، مسواک زدن و یا معاینه دندان‌پزشک برای او آسان‌تر خواهد شد.
- مزیت دیگر این کار در این است که ممکن است در اثر فشار و مالش ملایمی که به لثه‌های او وارد می‌شود تااندازه‌ای درد هنگام سر زدن دندان‌ها کاهش پیدا کند.
اولین دندان کودک در حدود شش‌ماهگی تا یک‌سالگی درمی‌آید. در این زمان می‌توانید از یک گوش پاک‌کن برای تمیز کردن دندان وی استفاده کنید به‌تدریج با زیادتر شدن تعداد دندان‌ها، می‌توان از یک مسواک نرم کوچک کمک گرفت. باوجوداینکه شاید کودک شما این امر را دوست نداشته باشد و با شما بجنگد اما مهم است که پلاک میکروبی از روی دندان‌هایش پاک شود. در سنین کودکی پوسیدگی دندان‌ها سریع‌تر پیشرفت می‌کند و با مسواک زدن می‌توانیم عامل اصلی پوسیدگی را از بین ببریم. به مسئله این‌طور نگاه کنید: پوسیدگی دندان یک بیماری است! نه‌فقط یک سوراخ در دندان. تا حدود سن ۶ تا ۷ سالگی، شما مسئول پاکیزه نگه‌داشتن دندان‌های کودک خود هستید. تا قبل از شش‌سالگی، حتی اگر فکر می‌کنید کودک شما قادر به مسواک زدن دندان‌هایش است اما لازم است بازهم شما بر کار او نظارت داشته باشید. کودک باید بداند که دندان هم مانند بقیه قسمت‌های بدنش باید تمیز شود. به او بگویید همان‌طور که تو دست‌هایت را می‌شوری، باید دندان‌هایت را هم تمیز کنی!
راه‌های آموزش مسواک زدن به کودکان نوپا
تا زمانی که کودک ۲ یا ۳ ساله است بهترین کار این است که والدین دندان‌های او را خودشان مسواک بزنند تا زمانی که سطح هماهنگی و توجه به جزئیات  موردنیاز برای مراقبت بهتر از دهان و دندان در کودک بالا برود در حدود تولد ۲ یا ۳ سالگی کودک سعی کنید تا کم‌کم مسواک زدن را به او بیاموزید. برای این کار ابتدا خودتان مسواک زدن دندان‌های او را امتحان کنید سپس کاری را که انجام داده‌اید مجدد برای او تکرار کنید
ساده‌ترین راه برای مسواک کردن دندان‌های کودک این است که او را در بغل خود نشانده و سر کودک را روی آرنج دست به شکل خم‌شده نگه‌دارید. یک مسواک سر کوچک و نرم مو نایلونی که با توجه به سن کودک برای او مناسب است انتخاب کنید سپس به‌آرامی مسواک را داخل دهان او کرده به‌سرعت دندان‌های کوچک او را بشورید.
در طول روز ۲ مرتبه این کار را انجام دهید. یک‌بار در روز بعد از خوردن صبحانه و در هنگام بعدازظهر پس از خوردن آخرین نوشیدنی. کودک ممکن است مسواک را بجود یا اینکه به سمت آن چنگ بزند. اجازه دهید تا او به این کار خود ادامه دهد اما درنهایت به‌آرامی سر او را به سمت عقب خم کرده و مسواک بزنید
بهتر است در هنگام مسواک زدن مثل زمانی که می‌خواهید به او غذا بدهید با کودک بازی کنید. سعی نکنید به‌زور دهان کودک را بازکنید. به او فرصت دهید تا عمل مسواک زدن را دوست داشته باشد. تعدادی هدیه و چیزهای تشویقی آماده کنید و زمانی که او اجازه داد شما دندان‌هایش را مسواک بزنید آن‌ها را به کودک بدهید
خمیردندان را به‌اندازه‌ای روی مسواک بریزید که تنها سه‌چهارم از آن را بپوشاند. میزان فلوراید داخل خمیردندان کودکان نسبت به بزرگ‌سالان کمتر است. بنابراین از خمیردندان مخصوص کودکان استفاده کنید. استفاده از خمیردندان به مقدار زیاد منجر به ایجاد لک در دندان‌ها می‌شود. بنابراین به کودک نوپای خود بیاموزید تا باقی‌مانده خمیردندان را از دهانش با آب دهان به بیرون تف کند. او نیازی ندارد برای خارج کردن باقی‌مانده خمیردندان دهانش را از آب پر کند
مسواک زدن کل سطح دندان کودک نوپای خود را به‌تدریج آغاز کنید. سپس کم‌کم کل سطوح دندان‌ها را با مسواک پوشش دهید زمانی که مشغول مسواک کردن دندان‌های او هستید با او صحبت کنید و برایش مراحل مسواک زدن و کارهایی که انجام می‌دهید را توضیح دهید. تا سن ۷ سالگی به همین روش ادامه دهید و در مسواک زدن دندان‌ها به او کمک کنید اما در این رده سنی سعی کنید مسئولیت مسواک زدن را بر عهده خودش بگذارید
پشت سر کودک خود، روی زمین بنشینید و از او بخواهید دراز کشیده و سرش را در دامان شما بگذارد به‌این‌ترتیب شما می‌توانید تمام دندان‌های او را ببینید و به‌راحتی به دندان‌های بالا و پایین او تسلط پیدا کنید. زمانی که سرش را چرخاند یا به‌اصطلاح لول خورد مسواک را دردهانش در همان مسیر حرکت دهید.اگر کودک در برابر این تغییر و قبول مسئولیت مقاومت می‌کند، برای آسان‌تر کردن این روند، از راهکارهای زیر استفاده کنید:
1. به کودک اجازه بدهید خودش ابزار لازم را انتخاب کند. کودک را همراه خودتان به فروشگاه ببرید و به او اجازه بدهید مسواک و خمیردندانش را خودش انتخاب کند. مسواک‌هایی که دسته‌های رنگی دارند ممکن است برای شما جذابیتی نداشته باشند اما در مورد کودک مانند مشوقی برای مسواک زدن عمل می‌کنند. برای اینکه مطمئن شوید کودک طعم خمیردندان را هم دوست دارد، انتخاب آن را نیز به کودک بسپارید.
2. توقع زیادی از کودک نداشته باشید. به‌احتمال‌زیاد کودک شما قادر نخواهد بود فواصل بین لثه و دندان‌ها و شکاف‌های ریز  را به‌خوبی تمیز کند. نگران نباشید چون در حال حاضر باید تمرکز شما بیشتر بر شکل‌دهی عادت مسواک زدن باشد و لازم نیست در مورد تکنیک‌های صحیح مسواک زدن سختگیری کنید. هر چه کودک بیشتر تمرین کند، سریع‌تر پیشرفت خواهد کرد.
3. هنگام مسواک زدن دندان‌های کودک، سعی کنید این کار را به‌آرامی و بدون عجله انجام دهید تا لثه‌های او آزرده نشود و لطفاً هرگز تهدید نکنید که اگر مسواک نزنی تو را پیش دندان‌پزشک می‌برم! در بسیاری از موارد، ریشه ترس کودکان در همین تهدیدها نهفته است.
4.  به‌نوبت مسواک بزنید. اگر واقعاً نگران این هستید که در روند یادگیری مسواک زدن و انتقال مسئولیت انجام آن به کودک، دندان‌های او به‌خوبی تمیز نمی‌شوند، می‌توانید به‌نوبت دندان‌های کودک را مسواک بزنید. مثلاً می‌توانید مسئولیت شستن صبحگاهی دندان‌ها را به کودک بسپارید و شب‌ها خودتان این کار را انجام دهید. با این روش، کودک صبح‌ها فرصت دارد شستشوی دندان‌ها را تمرین کند و شب‌ها می‌تواند فن های صحیح مسواک زدن را از شما یاد بگیرد.
5. همراه کودک مسواک بزنید. وارد عمل شوید و زمانی که کودک مشغول تمیز کردن دندان‌هایش است، او را همراهی کنید. همراهی با کودک ممکن است کودک را به‌صرف زمان بیشتر برای مسواک زدن تشویق کند و باعث شود دندان‌هایش را بهتر و دقیق‌تر مسواک بزند. علاوه بر این شب‌ها فرصت مناسبی هستند تا کودک عادت کند یک‌بار در روز و قبل از مسواک زدن، نخ دندان بکشد.
6. یک روش مؤثر این است که به کودک اجازه دهید که او دندان‌های شما را مسواک بزند. شما در طول این مدت باید بخندید و نشان دهید که او چه‌کار جالبی انجام می‌دهد.
7. مسواک لرزشی باطری دار بخرید.  استفاده از مسواک لرزشی باطری خور توسط کودک می‌تواند به فرآیند یادگیری مسواک زدن کمک کند. تازگی و ناشناخته بودن مسواک باطری دار، کودک را ناگزیر به مسواک زدن می‌کند. علاوه بر این، مسواک‌هایی وجود دارند که در زمان شستشوی دهان، موسیقی پخش می‌کنند و یا با تولید صدا به شما اعلام می‌کنند دو دقیقه تمام‌شده است.
8. یک مشوق پیدا کنید. از دندان‌پزشک کودک بخواهید به خاطر اینکه کودک دندان‌هایش را مسواک می‌زند، به او جایزه بدهد. تشویق از جانب فردی که منبع قدرت است و روپوش سفید به تن دارد، کودک نوپا را به ادامه این روند تشویق می‌کند.
درنهایت باید گفت که کودک در همه زمینه‌ها از پدر و مادر تقلید می‌کند. اگر شما مسئله مسواک زدن و بهداشت دهان را جدی بگیرید، مطمئن باشید کودک هم علاقه‌مند می‌شود از شما پیروی کند.
مسواک زدن کودکان
مسواک زدن و مراقبت از دندانهای شیری کودکانمسواک زدن و مراقبت از دندانهای شیری کودکان

مسواک زدن و مراقبت از دندانهای شیری کودکان دندان های شیری مانند یک راهنما و تمرین برای دندانهای دائمی بزرگسالی ایفا میباشند . چنانچه آنها زودتر از موعد مقر ر پوسیده و خراب شوند ممکن است مشکلاتی برای دندانهای اصلی کودک نیز بوجود آید . بیشتر از ۴۰ درصد از کودکان پیش دبستانی دچار پوسیدگی دندان میشوند. پوسیدگی دندان بیماری شایعی است که ممکن است کودکان را در سنین پیش از مدرسه راهی دندانپزشک بنماید . اولین گام در راه مبارزه با پوسیدگی دندانها تمرین کردن و آموزش دادن عادتهای خوب مسواک زدن میباشد .


آموزش مسواک زدن به کودکانآموزش مسواک زدن به کودکان

آموزش مسواک زدن به کودکان پاک و تمیز کردن دندان شیرخواران : با پیدا شدن اولین دندان شیرخوار تمیز کردن دندان او باید شروع شود. شیرخوار را روی زانوی خود بنشانید.دستمالی را مرطوب کنید و اطراف انگشت خود بپیچید و مقدار کمی خمیر دندان روی آن قرار دهید و به دندان ها و لثه ی کودک بمالید سپس کف و آب دهان او را خارج کنید و یا اگر کودک می فهمد به او بگویید آب دهان خود را به بیرون بریزد. آموزش مسواک زدن به کودکان


مراقبت دندان کودکانمراقبت دندان کودکان

مراقبت دندان کودکان بیشتر مردم زمانی نزد دندان پزشک می روند که دچار پوسیدگی بارز دندان ، یا دندان درد شده باشند. مراقبت دندان کودکان


مراقبت از دندان ها کودکانمراقبت از دندان ها کودکان

مراقبت از دندان ها کودکان اغلب می کوشیم فرزندمان را متقاعد کنیم که همیشه و مرتب مسواک بزند ؛ ولی به رغم تلاش های مداوم ، موفقیت های ناچیزی به دست می آوریم . به نظر می رسد کودکان برای مسواک زدن به یادآوری ما نیاز دارند ، نه سرزنش یا تهدید و تنبیه. مراقبت از دندان ها کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران