کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

5
آموزش توالت رفتن به کودک
آموزش توالت رفتن به کودک :در آموزش توالت رفتن به کودک وسواس و عجله به خرج ندهید.اگر آموزش توالت رفتن به کودک را در زمان مناسبی آغاز کنید کودک به سرعت و یک یا دو هفته آن را یاد می‌گیرد.اگر برای این کار استمرار و پشتکار نداشته باشید مدتی آن را رها کنید و دوباره از سر بگیرید مدت یادگیری کودک طولانی تر می‌شود. آموزش توالت رفتن به کودک

آموزش توالت رفتن به کودک
در آموزش توالت رفتن به کودک وسواس و عجله به خرج ندهید.اگر آموزش توالت رفتن به کودک را در زمان مناسبی آغاز کنید کودک به سرعت و یک یا دو هفته آن را یاد می‌گیرد.اگر برای این کار استمرار و پشتکار نداشته باشید مدتی آن را رها کنید و دوباره از سر بگیرید مدت یادگیری کودک طولانی تر می‌شود.
بهترین سن برای آموزش توالت رفتن دو ونیم تا سه سالگی است پس برای این کار عجله نکنید.بهتر است قبل از رسیدن زمان مناسب با عملکرد طبیعی بدن و مواد دفعی آن راحت و ساده برخورد کنید تا کودک برای آموزش توالت رفتن آماده شود.
کودک شما در حدود هجده ماهگی به حدی از رشد و تکامل می‌رسد که می‌تواند مثانه‌ی خود را کنترل کند اما امکان دارد که در اکثر موارد یک سال دیگر هم طول بکشد تا او درک کند که چه زمانی احساس دفع دارد و در این موقع چه کاری باید انجام دهد.
کمی قبل از دو سالگی کودک می‌تواند پیش از عمل دفع آن را احساس کند و متوجه اتفاق‌های بعدی شود.برای اینکه کودکتان توالت رفتن را یاد بگیرد باید بتواند معنای توضیح‌های شما را دراین‌باره درک کند و به موقع از شما بخواهد تا او را به دستشویی ببرید.
اگر پوشک کودک شما در تمام طول شب خشک ماند نشان‌دهنده این است که زمان آموزش توالت رفتن به کودک فرارسیده. اگر کودک شما آمادگی یادگیری برای آموزش توالت رفتن را داشت ولی شرایط خانه و زندگی شما مساعد نبود مثلاً مجبور به اسباب‌کشی بودید بهتر است تا وقتی اوضاع به حالت عادی برنگشته آموزش توالت رفتن را به تعویق بندازید.
بهتراست آموزش توالت رفتن را به شکل بازی انجام دهید تا هم کارتان راحت تر شود هم کودک سریع تر و بهتر آن را یاد بگیرد.برای آموزش توالت رفتن ابتدا باید لگن پلاستیکی را یکی از وسایل خانه به کودک معرفی کنید و سپس او را به نشستن روی لگن تشویق کنید.
بهتراست برای زور زدن به کودک اصرار نکنید بلکه بگویید :« اگر نمیاد پاشو بریم. » و اگر موفق شد ادرار یا مدفوع کند او را تشویق کنید.لگن برای کودک از توالت امن تر است و او با لگن بهتر می‌تواند توالت رفتن را یاد بگیرد اما بالأخره کودکتان باید لگن را کنار بگذارد.استفاده از توالت ایرانی برای کودک کمی دشوار است بنابراین پیش از نشستن باید دست کودک را بگیرید تا بتواند تعادلش را حفظ کند. کودک برای استفاده از توالت فرنگی قد کوتاهی دارد و به سادگی نمی‌تواند روی توالت فرنگی تعادل خود را حفظ کند بهتر است یک چهارپایه‌ی چوبی و یا جعبه‌ی چوبی زیر پاهای او قرار دهید.
شما باید در کنار آموزش کنترل ادرار و مدفوع به آموزش بهداشت توالت رفتن نیز توجه داشته باشید کودک باید یاد بگیرد که پس از هر بار توالت رفتن دست‌های خودش را با آب و صابون بشوید.شما می‌توانید آموزش شستشوی بعد از عمل دفع (طهارت)را بعد از 4 تا 5 سالگی آغاز نمایید.
نکاتی که باید در آموزش توالت رفتن به کودک بدانید:

    بهترین سن برای آموزش توالت رفتن دو ونیم تا سه سالگی است.
    اگر کودکتان پیش از دفع یا حین دفع شما را خبر کرد نگران نباشید شما در مسیر درست قرار گرفتید و کودک شما به زودی توالت رفتن را یاد می‌گیرد.
    نباید شب‌ها پوشک کودک را کنار بگذارید چون کودک برای کنترل ادرار و مدفوع خود مخصوصاً در خواب مهارت کافی ندارد.
    اغلب کودکان کنترل مدفوع را زودتر از ادرار یاد می‌گیرند چون فوریت در دفع ادرار نسبت به مدفوع بیشتر است اما گروهی از کودکان نیز کنترل ادرار را زودتر یاد می‌گیرند.
    قبل از خروج از منزل کودک را توالت ببرید تا ادرار کند.
    آموزش توالت رفتن در صورتی موفق است که با تعریف و تمجید زیاد همراه باشد شما با تعریف و تمجید رفتارهای مناسب را در کودک تثبیت می‌کنید.
    گاهی صدای سیفون توالت برای کودک ترسناک است تا حدی که شاید او را از توالت رفتن بترساند.
    آرام و با اعتمادبه‌نفس رفتار کنید و با نگرانی ، اضطراب ،سرزنش ،تنبیه و عجله به آموزش لطمه نزنید.
    به کودک کمک کنید تا بتواند مهارت کافی برای توالت رفتن را به دست آورد.

منبع : کتاب مادر کافی

آموزش توالت رفتن به کودک

آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودکآموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک

آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک کودک آنلاین: آموزش توالت یعنی آنکه کودک طرز صحیح استفاده از توالت، نیاز به دستشویی کردن، نشستن بر روی لگن، طرز صحیح دستشویی کردن، شستن و پاک کردن خودش را بیاموزد. آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک


آموزش رفتن به دستشویی به کودکانآموزش رفتن به دستشویی به کودکان

آموزش رفتن به دستشویی به کودکان کودک آنلاین: خطر دیگری که فرزند ما را در این دوران تهدید می کند، آموزش برای دستشویی رفتن می باشد. بیش از هر مورد دیگری پدر و مادر در این رابطه با فرزندشان مشکل دارند. اموزشِ رفتن به دستشویی باید با توجه به نکاتی باشد: آموزش رفتن به دستشویی به کودکان


ترس کودکان از توالت های نا آشناترس کودکان از توالت های نا آشنا

ترس کودکان از توالت های نا آشنا بسیاری از کودکانی که تازه توالت رفتن را یاد گرفته اند فقط در استفاده از توالت منزل خودشان یا دیگر توالت های آشنا راحت هستند. به تدریج آنها دامنه ی توالت های مورد استفاده شان را گسترش می دهند. بعضی کودکان سه یا چهارساله حتی درباره ی توالت های نا آشنا کنجکاوی می کنند می خواهند بدانند توالت خانه های دیگر کجاست و چه شکلی دارد. ترس کودکان از توالت های نا آشنا


مشکلات استفاده از توالت در کودکان مبتلا به اوتیسممشکلات استفاده از توالت در کودکان مبتلا به اوتیسم

مشکلات استفاده از توالت در کودکان مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: یکی از مهم ترین مهارت هایی که کودک مبتلا به اوتیسم باید بیاموزد انجام توالت است. این مهارت به همان اندازه که فراگیریش برای کودک دشوار است، آموزش آن برای خانواده نیز پیچیده می باشد. مشکلات استفاده از توالت در کودکان مبتلا به اوتیسم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران