کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

1
آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول
آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول اگر با والدینی که هم اینک کودکانشان این دوران را پشت سر گذاشته و بزرگ شده اند درباره ی آموزش کنترل دفع ادرار و اجابت مزاج و استفاده از توالت صحبت کرده باشید شاید شنیده باشید ایشان آموزش را به محض شروع راه رفتن فرزندشان آغاز کرده اند. آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول

آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول
اگر با والدینی که هم اینک کودکانشان این دوران را پشت سر گذاشته و بزرگ شده اند درباره ی آموزش کنترل دفع ادرار و اجابت مزاج و استفاده از توالت صحبت کرده باشید شاید شنیده باشید ایشان آموزش را به محض شروع راه رفتن فرزندشان آغاز کرده اند.
در هر صورت در طول 20 سال گذشته درباره ی آموزش استفاده از توالت نظریه ها به دلایل بسیار منطقی تغییر پیدا کرده است.از آنجا که درباره ی رشد و نمو کودک چیزهای بیشتری آموخته ایم مشاهده کرده ایم کودکانی که والدینشان مراقب آنها بوده و قبل از شروع آموزش منتظر نشانه های آمادگی طفل بوده اند آسان تر و با کشمکش های کمتری نسبت به گذشته کنترل خود و استفاده از توالت را آموخته اند.
دکتر تی . بری برازلتون پزشک متخصص اطفال در مطالعه ای بر روی بیش از هزار کودک نوپا دریافت که با نوعی روش آموزش خود کنترلی و استفاده از توالت کودک محور ، کودکان تا سن بیست و هشت ماهگی کنترل خود و استفاده از توالت را می آموزند و تا سن سه سالگی تمام کودکان عملا این کار را یاد گرفته اند.
تحقیق برازلتون همچنین نشان داد تنوع زیادی در سن آموختن وجود دارد و آموختن زودهنگام نشانه ای از هوش کودک یا کاردانی و شایستگی والدین نیست.
در طول دومین سال زندگی گاهی ممکن است علایمی از آمادگی برای آموزش کنترل خود و استفاده از توالت دیده شود. کودک در این مرحله ابتدا می آموزد احساسی را که بعد از دفع ادرار یا مدفوع دارد تشخیص دهد.
سپس احساس حین عمل را درک خواهد کرد و نهایتا بعد از ماهها آمادگی برای رفتن به توالت را تشخیص می دهد. به خاطر داشته باشید این علایم را ممکن است تقریبا در پایان این سال یا حتی بعد از دومین جشن تولدش مشاهده نکنید.
هنگام مشاهده ی این علایم کودکتان برای برداشتن اولین قدم ها - برای آموختن کنترل خود و استفاده از توالت – آمادگی پیدا می کند :
کودک با تظاهر به قیافه های مختلف ، اشارات ، حرکات و یا کلمات شما را با خبر می کند که میل دارد پوشک او عوض شود. شما میتوانید با لذت بخش کردن زمان تعویض پوشک ، با گفتن جملاتی مانند (( حالا راحت تر نیستی؟)) در هنگامی که تمیز و خشک است او را در رسیدن به این مرحله کمک کنید.
بیشتر کودکان کمتر از هجده ماهه دفع ادرار یا مدفوع را احساس یا به آن توجه نمی کنند بنابراین انتظار نداشته باشید این رفتار را در کودک یکساله مشاهده کنید.
از آلودگی پوشک کودکتان شکایت نکنید و ابرو در هم نکشید. چون کودک فکر می کند شما او را تایید نمی کنید و دلیل این عدم تایید را درک نمی کنند. در هر صورت شما میتوانید هنگامی که کودک نیاز خود را به تعویض پوشک اعلام می کند او را تحسین کنید چون با این نوع توجه کردن به او پاداش داده اید.
کودکتان بسیاری از رفتارهای بزرگسالان مانند تمایل به مسواک زدن ، استفاده از چنگال یا جارو کردن آشپزخانه را تقلید می کند و شاید میل نداشته باشد در این کارهای به او کمک کنید.
این کارها نمونه هایی از کوشش درونی او برای ماهر و کارآمد شدن است.
اگر او را برای تلاش هایش تشویق کنید حتی اگر در ابتدا دردسر بیشتری برای شما ایجاد کند عزت نفس او را در انجام دادن کارهای شخصی دوچندان کرده اید. این عزت نفس و اتکای به خود برای آموزش استفاده از توالت ، محرکی بسیار قوی خواهد بود.
کودکتان قادر است دستورات ساده را درک کند و انجام دهد و کلمات کافی در اختیار دارد تا به شما بگوید باید به توالت برود. استفاده از کلماتی را که به کار بردن آنها برای شما راحت است و او میتواند به راحتی آنها را تلفظ کند به او بیاموزید : (( پی پی ، پوپ ، جیش )) کلمات شناخته شده برای این مورد هستند.
کودک میتواند به مدت سه تا پنج دقیقه در حالی که با او صحبت می کنید یا برای او کتاب می خوانید روی یک صندلی کوچک آرام و بی حرکت بنشینید. بسیاری از کودکان نمیتوانند این مدت طولانی را بی حرکت بنشینند مگر آنکه ماهها به خوبی راه رفته و دویده باشند. هرگز کودک را وادار به نشستن روی لگن یا توالت نکنید.
در این سن کودک نوپایتان در مرحله ی پرتنشی از تمرد و سرکشی یا مخالفت به سر نمی برد. اگرچه ابزار مخالفت و واکنش های منفی بخشی از مرحله ی رشد کودک یکساله است ولی بیشتر کودکان از دوره ای گذر می کنند که طی آن به نظر می رسد بیش از حد معمول با والدین خود مخالفت می کنند.
اگر شما آموزش استفاده از توالت را در این مرحله شروع کنید تلاش هایتان احتمالا زندگی را برای شما و کودکتان سخت و رنج آور می کند.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     هنگامی که علایم آمادگی در کودک را مشاهده  کردید یک لگن برای او تهیه کنید. اغلب کودکان به یک صندلی ساده ی کوچک که دارای نشیمنی شبیه توالت فرنگی باشد واکنش خوبی نشان می دهند. آنان هنگامی که بتوانند به طور مستقیم در حالی که پاهایشان روی زمین قرار دارد بنشینند راحت ترین حالت ممکن را تجربه می کنند.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک یکساله
آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش اول

آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دومآمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم

آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم برای مدت چند روز میتوان در حالی که کودک لباس زیرش را به تن دارد به او اجازه داد روی آن صندلی بنشیند و سپس او را به نشستن روی صندلی بدون لباس زیر وادار کرد. بهتر است این صندلی در حمام گذاشته شود و نه در اتاق بچه تا به این ترتیب احساس بزرگ شدن را در او تشویق کرده باشید. آمادگی کودک یکساله برای استفاده از توالت – بخش دوم


آموزش دستشویی رفتن به کودکآموزش دستشویی رفتن به کودک

آموزش دستشویی رفتن به کودک با این آموزش کودک یاد می گیرد چگونه به دستشویی برود ، خودش را بشوید و دست هایش را تمیز کند. این مسئله در ابتدا برای ما نگران کننده است. بسیاری از ما نسبت به کثیفی واکنش های ناخوشایندی از خود نشان می دهیم. آموزش دستشویی رفتن به کودک


آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودکآموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک

آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک کودک آنلاین: آموزش توالت یعنی آنکه کودک طرز صحیح استفاده از توالت، نیاز به دستشویی کردن، نشستن بر روی لگن، طرز صحیح دستشویی کردن، شستن و پاک کردن خودش را بیاموزد. آموزش طرز صحیح استفاده از توالت به کودک


آموزش رفتن به دستشویی به کودکانآموزش رفتن به دستشویی به کودکان

آموزش رفتن به دستشویی به کودکان کودک آنلاین: خطر دیگری که فرزند ما را در این دوران تهدید می کند، آموزش برای دستشویی رفتن می باشد. بیش از هر مورد دیگری پدر و مادر در این رابطه با فرزندشان مشکل دارند. اموزشِ رفتن به دستشویی باید با توجه به نکاتی باشد: آموزش رفتن به دستشویی به کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید