کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
مراقبت از دندان ها کودکان
مراقبت از دندان ها کودکان اغلب می کوشیم فرزندمان را متقاعد کنیم که همیشه و مرتب مسواک بزند ؛ ولی به رغم تلاش های مداوم ، موفقیت های ناچیزی به دست می آوریم . به نظر می رسد کودکان برای مسواک زدن به یادآوری ما نیاز دارند ، نه سرزنش یا تهدید و تنبیه. مراقبت از دندان ها کودکان

مراقبت از دندان ها کودکان
اغلب می کوشیم فرزندمان را متقاعد کنیم که همیشه و مرتب مسواک بزند ؛ ولی به رغم تلاش های مداوم ، موفقیت های ناچیزی به دست می آوریم . به نظر می رسد کودکان برای مسواک زدن به یادآوری ما نیاز دارند ، نه سرزنش یا تهدید و تنبیه.
وقتی به جنبه های دیگر این موضوع نظیر کم خوردن شیرینی ها یا ملاقات گاه و بیگاه با دندان پزشک می پردازیم ، کودکان کنترل ناپذیر می شوند. پس برای کمک به حل این مسئله چه می توان کرد؟
نخستین گام مهم در کسب موفقیت در چنین مسائلی ایجاد شرایطی است که کودک به واسطه ی آنها بتواند تقلید کند. اگر خودمان شخصا نسبت به مسواک زدن بی تفاوت باشیم ، کودک نیز در این زمینه جدیت و توجه زیادی به خرج نمی دهد.
اگرچه همیشه از فرزندمان انتظار داریم که بهتر از ما باشد ، ولی آموزش این مسئله در بلند مدت بسیار دشوار است.
اگر خودمان عادت های خوبی داشته باشیم ، میتوانیم آنها را با دلیل و مدرک به فرزندمان ثابت کنیم ؛ یعنی میتوانیم مسواک زدن خود را به او نشان دهیم و گاهی نیز از عبارت هایی چون (( بعد از اینکه مسواک زدم می آیم با هم بازی کنیم )) یا (( قبل از اینکه کاری کنم ، میخواهم مسواک بزنم)) استفاده کنیم.ایجاد هر گونه علاقه در کودک نیز میتواند موثر باشد. گاهی زمانی که دوستش دندان های خوبی دارد ، میتوان با اشاره به آن کودک را متوجه این ارزش کرد.
اجازه دهید خودش مسواک و خمیر دندان را انتخاب کند ( البته با نظارت شما )  تا از آزادی عملی که در اختیار دارد ، بیشتر لذت ببرد. در مورد برخی بچه ها بهتر است چند خمیر دندان مختلف بخرید و از او بپرسید که کدام یک بهتر است.
گاهی به ظاهر میتوانید خمیر دندان او را قرض بگیرید تا با این کار متوجه شود خمیر دندان های بسیار خوبی در اختیار دارد.
قدم سوم این است که پس از یک تا دو سال تشویق کودک به تقلید و همچنین ایجاد علاقه در او مررا کل موضوع را درباره ی سلامت و بهداشت دندان به او بگویید.
ترساندن کودک از خرابی دندان نمی تواند انگیزه ی خوبی برای مسواک زدن باشد. رشوه دادن یا سرزنش کودک نیز نتیجه ای جز تکراری و یکنواخت شدن موضوع ندارد.
البته در برخی موارد شرایط بسیار خاصی به وجود می آید که اوضاع را وخیم تر می کند. مثلا شاید کودک بخواهد با مسواک نزدن با پدر و مادر خو لجبازی کند یا به دلیل از شیر گرفته شدن یا مشکلاتی که در غذا خوردن با والدین خود دارد ، نسبت به آنها حساس و کم تحمل باشد.
در مجموع به ندرت میتوان چنین مواردی را در کودکان مشاهده کرد. پس تشویق به تقلید ، ایجاد علاقه و در نهایت توضیح لازم درباره ی بهداشت دندان برنامه ی موثری است که نتایج بسیار خوبی را در بلند مدت در پی خواهد داشت.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
مراقبت از دندان ها کودکان
دندان های نوزاددندان های نوزاد

دندان های نوزاد برای والدین یکی از بزرگترین نقاط عطف در طول زندگی کودک ، دندان درآوردن اوست . اما در عین حال این مرحله برای کودک نیز مسیری دردناک و دشوار است. نشانه های دندان در آوردن در کودکان و همچنین میزان درد ناشی از آن ، بسته به این ک کودک در چه سنی شروع به دندان درآوردن نماید ، متفاوت است. دندان های نوزاد


مراقبت دندان کودکانمراقبت دندان کودکان

مراقبت دندان کودکان بیشتر مردم زمانی نزد دندان پزشک می روند که دچار پوسیدگی بارز دندان ، یا دندان درد شده باشند. مراقبت دندان کودکان


مراقبت از دندان‌های شیریمراقبت از دندان‌های شیری

مراقبت از دندان‌های شیری دندان‌های شیری شامل ۲۰عدد دندان می‌باشند که معمولاً در 5 الی 6 ماهگی درمی‌آیند و از سنین شش ، هفت‌سالگی شروع به افتادن می‌کنند و دندان‌های دائمی جانشین آن‌ها می‌شود. تکامل دندان‌های شیری دوره جنینی شروع می‌گردد مراقبت از دندان‌های شیری


بهداشت دهان و دندان کودکانبهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان کودکان بایستی از همان دوران کودکی ملزم به رعایت بهداشت دهان و دندان گردند تا این رفتارها در آن‌ها به‌صورت نهادینه درآید تا مشکلات دندانی آن‌ها در بزرگسالی کم و به حداقل خود کاهش یابد. بهداشت دهان و دندان کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران