کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

7
علایم و درمان فيبروم رحم
فيبروم رحم يا تومورخوش خيم عضله رحم،یکی از معمولترین تومورهای زنان میباشد که تقريباً 25 تا 45 درصد زنان را معمولاً در سن باروری یعنی بين 25 تا 40 سالگی درگیر میکند . دلیل بوجود آمدن فیبروم رحم بطور دقیق معلوم نیست، اما آنچه مشخص است آنست که عامل رشد فیبروم‌ها ، تحریک هورمونهای استروژن زنانه است. بنابراین در سنین باروری، فیبروم‌ها شروع خود را آغاز میکنند ، و پایان سن باروری رشد آنها متوقف می‌شود و حتی كوچکتر شده، علایم بیماری نیز بهبود می‌یابد.

فيبروم رحم
کودک آنلاین :  فيبروم رحم يا تومورخوش خيم عضله رحم،یکی از معمولترین تومورهای زنان میباشد که تقريباً 25 تا 45 درصد زنان را  معمولاً در سن باروری یعنی بين 25 تا 40 سالگی درگیر میکند .
دلیل  بوجود آمدن فیبروم رحم بطور دقیق معلوم نیست، اما آنچه مشخص است آنست که عامل رشد فیبروم‌ها ، تحریک هورمونهای استروژن زنانه است. بنابراین در سنین باروری، فیبروم‌ها شروع خود را آغاز میکنند ، و پایان سن باروری رشد آنها  متوقف می‌شود و حتی كوچکتر شده، علایم بیماری نیز بهبود می‌یابد.
انواع فيبروم رحمی
فیبروم ها بر اساس محل بوجود آمدن  آنها در رحم طبقه  بندی می شوند.
-فیبروم هایی که داخل عضله رحم رشد میکنند .
-ساب سروزال که بصورت توده  برجسته  خارج رحم و زیر .
-زیرمخاطی درون  حفره رحم  که از همه  موارد نادرتر است با بیشترین تظاهرات بالینی از جمله منوراژی یا خونریزی شدید در دوران عادت ماهیانه و نازایی همراه است.
علایم فیبروم رحم
 معمولا فیبروم رحم  در اندازه های کوچکتر میتوانند بدون هیچ علامت خاصی باشند و فقط در زمان  انجام سونوگرافی بصورت اتفاقی تشخيص داده شوند. اما در بیش از 50 درصد موارد فیبروم رحم علایم خاص خود را دارد.

- خونریزی  غیر طبیعی و زیاد در قاعدگی
- درد و فشار در قسمت لگن
-  طولانی بودن خونریزی  عادت  ماهانه
- خونریزی و لکه بینی بین دوره های قاعدگی
- بزرگ شدن شکم
- کمردرد
- پا درد
- درد در زمان رابطه جنسی با همسر
-تکرر ادارار
-یبوستدرمان فيبروم رحم
 اکثر فيبروم ها در رحم به  اندازه کوچک بدون علامت میباشند و چنانچه در سونوگرافی دیده شوند اگر دارای علامت خاصی نباشند ، نیاز به اقدام خاصی نيست و بيمار بایستی هر سه تا شش ماه يک مرتبه  جهت کنترل سايز فيبروم  يا درصورت  ايجاد علايم مانند دل درد و مشکلات قاعدگي، اقدام به درمان و بررسی نماید .
 -درصورت بروز درد شدید و مداوم ، حتما بایستی به  پزشک خود مراجعه نمایید.
- اگربه فیبروم رحم مبتلا هستید از مصرف قرصهای ضد بارداری که دارای استروژن هستند خودداری کنید .
- درمان دارویی نیز  در آن از داروهایی كه اثرات ضد استروژنی دارند، استفاده می‌گردد. درمان دارویی موقت است و با قطع داروها رشد فیبروم دوباره شروع شده، علایم بیماری باز میگردد و همچنین این داروها عوارضی چون پوكی استخوان به دنبال دارند.

- بسیاری از فیبروم های رحمی احتیاجی به عمل جراحی ندارند. اما درصورت نیاز جراحی شامل جراحی‌ به روشهای مختلفی می باشد:
جراحی لاپاروسکوپی : لاپاراسكوپی روش جدید جراحی  بدون برش که از طریق ایجاد سوراخ‌های كوچک نیم و یا یک سانتی‌ میتوان دوربین و وسایل جراحی را وارد کرد و جراحی را انجام داد.
جراحی هسیتروسكوپ : كه با استفاده از یون‌ الكتریكی، فیبروم را خورد کرده ، به نرمی از دهانه رحم خارج می‌كنند. در این روش هیچگونه برش جراحی صورت نمی‌گیرد و هیچ دردی پس از عمل متوجه بیمار نیست و بیمار ظرف چند ساعت به فعالیت‌های روزانه خود باز می‌گردد.
جراحی باز : در این روش نیز شکم به اندازه کافی کاملا باز شدن و عمل خارج سازی فیبروم انجام میگردد.
هیسترکتومی (hysterectomy). بمعنی برداشتن کل رحم با روش جراحی. که این روش تنها روش تضمینی برای درمان فیبروم میباشد. این عمل درمورد خانمهایی  که خونریزی خیلی شدید دارند،و اندازه فیبرومشان خیلی بزرگ است، و همینطورنزدیک به سن یائسگی میباشند یا یائسه میباشند  و تصمیم به بارداری ندارند انجام میگیرد.علل ایجاد  فیبروم رحم
هنوز علت قطعی آن مشخص نیست اما محققان به عوامل زیر برای ایجاد فیبروم رحمی اشاره می‌کنند:
عوامل ژنتیکی : در بسیاری موارد زنانی که خواهر یا مادر آنها دچار فیبروم بوده اند بیشتر در معرض فیبروم میباشند .
علل هورمونی:  ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون که رحم زن را برای بارداری آماده می‌کند ممکن است موجب رشد فیبروم نیز گردد.
عوامل شیمیایی: بعضی از مواد که به نگهداری بافت‌های بدن کمک می‌کنند، ممکن است سبب رشد فیبروم شوند.
وراثت: اگر مادر یا خواهر فرد به فیبروم رحمی مبتلا باشد، احتمال ابتلای وی هم بیشتر می‌شود.
نژاد: تحقیقات نشان داده است که زنان سیاه پوست بیشتر با خطر فیبروم مواجه هستند تا زنان نژادهای دیگر. همچنین این دسته از زنان بیشتر در سنین پایین‌تر دچار فیبروم رحمی می‌شوند
   چاقی :ریسک مبتلا شدن  به فیبروم در زنان با وزن بالا بیشتر از سایرین است. زنان خیلی چاق هستند دو تا سه برابر سایر افراد  درمعرض ابتلا به فیبروم هستند.
عادات تغذیه ای : خوردن بیش از حد گوشت قرمز و ژامبون ریسک ابتلا به فیبروم را افزایش میدهد دارد. و مصرف مقدار زیاد سبزیجات ریسک ابتلا را کم میکند.
فیبروم ، بارداری و نازایی :
اگر شخص مبتلا به فیبروم رحم قصد بارداری داشته باشد ، ممکن است مدت زمان بیشتری  طول بکشد تا بارداری اتفاق بیفتد . و این قضیه نادرست است که افرادی که دارای فیبروم های رحمی هستند، نمی توانند باردار شوند. اگر تحت نظر پزشک رفتار کنند ، احتمال بارداری بیشتر خواهد شد . فقط نوع خاص و نادری از فیبروم رحمی است که میتواند منجر به نازایی گردد
آمارها نشان می دهد که بسیاری از افرادی که فیبروم های رحمی داشتند، توانستند باردار شوند و بارداری موفقی هم داشته اند.
در میان زنان مبتلا به نازایی و فیبروم رحمی، میزان شانس بارداری وابسته به محل فیبروم میباشد . فیبروم ساب سروز، به نظر نمی رسد نتایج باروری یا مامایی را تحت تاثیر قرار دهد در حالیکه فیبروم های داخل جداری و زیر مخاطی همراه با میزان پایینتر لانه گزینی و تولد زنده است. هم چنين در بیشترموارد، فيبروم ها باعث سقط جنين نمیشوند مگر آنکه تعداد آنها زياد يا توده فیبروم بزرگ باشد ،که بيشتر فضای دورن رحم را اشغال کند که در اينصورت ممکن است باعث سقط جنین يا زايمان زودرس شوند.
ناهنجاری های رحمناهنجاری های رحم

ناهنجاری های رحم یکی از علل ناباروری و به خصوص سقط های بی دلیل یا تولد نوزاد نارس بدشکلی ها و ناهنجاری های مادرزادی دستگاه تناسلی است. بسته به نوع ناهنجاری ممکن است این ناهنجاری ها سبب ناباروری و بیشتر از همه سبب سقط شود. ناهنجاری های رحم


ناباروری و نازایی در زنان و مردانناباروری و نازایی در زنان و مردان

ناباروری و نازایی در زنان و مردان :اگر چنانچه بیش از یک سال (برای افراد بالای ۳۵ سال حدود ۶ ماه) به طور منظم و بدون استفاده از لوازم پیشگیری رابطه جنسی داشته‌اید اما باردار نشده‌اید جهت بررسی علل ناباروری در خود و یا همسرتان به پزشک متخصص مراجعه نمایید. تقریباً ۹۰ درصد نازایی‌ها می‌توانند با موفقیت درمان شوند. ناباروری و نازایی در زنان و مردان


روش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دومروش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دوم

روش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دوم :ناباروری می‌تواند از مشکل باروری دریکی از زوجین و یا حاصل ترکیبی از عوامل در هر دو طرف ناشی شود که شروع و یا تداوم بارداری را دچار مشکل می‌نماید. روش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران