کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

3
درمان ناباروری IUI
درمان ناباروری IUI اولین درمان ناباروری و ساده‌ترین روش، ای یو ای (IUI ) است. چون IUI تکنیکی غیرتهاجمی و از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه می‌باشد، بیش از صدسال است که در درمان نازایی به علل مختلف به‌کاربرده می‌شود و نازایی با فاکتور مردانه و نازایی بدون علت هر دو از اندیکاسیونهای شایع IUI می‌باشند. درمان ناباروری IUI

درمان ناباروری IUI
کودک آنلاین: اولین درمان ناباروری و ساده‌ترین روش، ای یو ای (IUI ) است. چون IUI تکنیکی غیرتهاجمی و از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه می‌باشد، بیش از صدسال است که در درمان نازایی به علل مختلف به‌کاربرده می‌شود و نازایی با فاکتور مردانه و نازایی بدون علت هر دو از اندیکاسیونهای شایع IUI می‌باشند. اين روش را معمولاً 3 بار براي زوج انجام مي‌دهند و در صورت عدم موفقيت، زوج را تحت ساير روش‌های درماني قرار مي‌دهند.
IUI به معنی تزريق اسپرم شسته شده به درون حفره‌ی رحم بوده و يکی از روش‌های کمک باروری است. اين فرايند موجب افزايش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محيط رحم شده و شانس وقوع بارداری را افزايش می‌دهد.
انجام عمل IUI در چه مواردی به بيمار پيشنهاد می‌گردد؟
روش IUI قبل از روش IVF انجام می‌شود و به علت موارد زیر به زوج‌های نابارور توصیه می‌شود.
•    کم بودن تعداد اسپرم و يا کم‌تحرکی اسپرم‌ها
•    زياد بودن تعداد اسپرم‌های غیرطبیعی
•    کم بودن حجم مايع منی
•    وجود آنتی اسپرم آنتی‌بادی (Anti sperm Antibodies) در مايع منی
•    وجود ترشحات کشنده اسپرم در دهانه رحم، کم بودن مخاط دهانه رحم و يا در مواقعی که موکوس سرويکس بسيار غليظ است و اجازه عبور به اسپرم داده نمی‌شود. وجود مشکل در موکوس سرويکس را می‌توان در حين انجام تست (Post Coital Test – PCT) مشخص نمود.
•    اندومتريوز خفيف يا متوسط
•    عدم امکان انزال درون واژن توسط مرد در اثر ناتوانی جنسی ( ناتوانی در ايجاد و حفظ حالت نعوظ )، و يا اختلالات ساختمانی آلت تناسلی، فلج اندام تحتانی مرد يا وجود انزال پس‌رونده
•    وجود مشکلات مربوط به تخمک‌گذاری در زنان
•    واژينيسم (انقباض غيرارادی عضلات واژن به‌نحوی‌که تماس جنسی را غيرممکن می‌سازد)
•    ناباروری با علل ناشناخته
نحوه‌ی انجام عمل IUI چگونه است؟
اين روش نسبتا ساده و بدون درد است و تحت نظر پزشک، بدون بيهوشی انجام می‌شود. در اين روش معمولاً مايع منی به روش خاصی شسته شده و سپس اسپرم‌های شسته شده از طريق واژن با استفاده از يک لوله باريک (catheter) به داخل رحم زن ريخته می‌شود.
در اين روش باهدف افزايش شانس بارداری، با مصرف داروهای تحریک‌کننده تخمدان، تعداد تخمک‌های آزادشده در سيکل مربوطه را به دو يا چهار تخمک افزايش می‌دهند. به اين منظور با دستور پزشک معالج داروهای محرک تخمدان بايد دقیقاً با دوز مناسب و در زمان مشخص مصرف گردد. پس از بررسی وضعيت تخمدان‌ها به کمک سونوگرافی و مشاهده فوليکول و اطمينان از طبيعی بودن وضعيت، تزريق داروی کمک باروری (HCG) به‌منظور تحريک تخمک‌گذاری انجام می‌شود.
معمولاً IUI حدود ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از تزريق HCG انجام می‌شود. اما گاهی اوقات بنا بر نظر پزشک و شرايط موجود برای افزايش ميزان موفقيت، دو بار عمل IUI بافاصله يک روز، به‌طور متوالی انجام می‌گیرد.
با تعيين زمان دقيق انجام عمل IUI و اعلام آن به زوجين، مرد بايد پس از ۵-۲ روز پرهيز از انجام مقاربت و خروج منی، صبح روز تعیین‌شده برای انجام عمل، نمونه‌ی اسپرم خود را به آزمايشگاه تحويل نمايد. نمونه‌ی اسپرم بايد به روش خود ارضائی (استمناء) و يا استفاده از کاندوم‌های مخصوص فاقد مواد کشنده‌ی اسپرم در ظرف استريل که توسط آزمايشگاه در اختيار مرد قرار می‌گیرد جمع‌آوری گردد. نمونه بايد تازه بوده و حتی‌الامکان در محل آزمايشگاه تهيه شود. نمونه‌ی اسپرم در آزمايشگاه به روش شستشو با مواد خاص از مايع منی جداشده و آماده‌ی تزريق می‌گردد.
سپس با استفاده از يک لوله‌ی پلاستيکی نازک به نام کاتتر، اسپرم‌ها به درون رحم تزريق می‌گردند. پس از انجام IUI نيازی به بستری کردن بيمار وجود ندارد اما اکثر پزشکان ۳۰ الی ۶۰ دقيقه بيمار را روی تخت بی‌حرکت می‌خوابانند. بيمار نيازی به استراحت مطلق ندارد و می‌تواند کارهای عادی و روزمره‌ی خود را ادامه دهد. دو هفته پس از عمل IUI آزمايش تست بارداری انجام‌شده و نتیجه‌ی عمل مشخص می‌گردد.ميزان موفقيت عمل IUI چقدر است؟
ميزان موفقيت در IUI با توجه به عوامل مؤثر ذکرشده، بين ۶% تا ۲۶% در هر سيکل درمان است. موفقيت اين عمل به عوامل متعددی بستگی دارد. در مواردی که تعداد و کيفيت اسپرم‌های مرد مناسب باشد درصد موفقيت پس از استفاده از اين روش بسيار بالاتر از افرادی است که به علت تعداد کم اسپرم ناچار به انجام اين عمل می‌گردند. از طرفی بیماری‌های زنان هم نقش مهمی در ميزان موفقيت ايفا می‌نماید. سن زن و شرايط فيزيولوژيکی او در اين زمينه نقش مؤثری دارد. به‌طور مثال اگر زن بيشتر از ۳۵ سال داشته باشد احتمال بارداری با اين روش به طرز چشمگيری کاهش می‌یابد.
در صورت عدم موفقيت در درمان پس از انجام ۳ تا ۶ بار سيکل IUI ، از ساير روش‌های درمان ناباروری مانند لقاح آزمايشگاهی (IVF) يا تزريق اسپرم به سيتوپلاسم تخمک در محيط آزمايشگاه (ICSI) استفاده می‌شود.

پی گيريهای لازم بعد از انجام عمل IUI
 -  معمولاً ۶ الی ۱۲ روز بعد از تخمک‌گذاری لانه گزينی جنين در هر قسمتی از رحم می‌تواند رخ دهد و لازم است ۲ هفته پس از انجام IUI، تست حاملگی (βHCG) از طريق آزمايش خون انجام شود.
- در صورت مثبت بودن نتيجه تست، لازم است پس از ۴۸ ساعت، مجدداً جهت انجام تست حاملگی اقدام نمود. اين تست جهت بررسی روند افزايش هورمون بارداری (βHCG) انجام می‌شود.
توصیه‌های عمومی جهت افزايش موفقيت IUI
- درصورتی‌که بیمار لکه بینی و یا خونریزی در هنگام IUI نداشته باشد، انجام مقاربت جنسی بعد از IUI، شانس باروری را انجام می‌دهد.
- درصورتی‌که از داروهای شیاف مانند پس از انجام IUI استفاده شود، باید از شنا کردن خودداری شود.  
- بهتر است مصرف مکمل‌های بارداری مثل ویتامین‌ها، از روز بعد از IUI آغاز شود.
- داشتن رژيم غذايی خوب، تمرينات ورزشی، عدم استعمال دخانيات و الکل و کاهش مصرف کافئين در زنان موفقيت باروری را افزايش می‌دهد.
- در مردان داشتن رژيم غذايی سالم سرشار از آنتی‌اکسیدان (مثل سبزی‌ها و میوه‌ها)، مصرف مولتی‌ویتامین، نگه‌داشتن وزن در محدوده مناسب، انجام تمرينات ورزشی مرتب و مداوم، دوری از استرس (که با هورمون‌های ضروری تولیدکننده اسپرم تداخل ايجاد می‌کند)، اطمينان از عدم مسموميت با فلزات سنگين، حشره‌کش‌ها و مواد شيميائی موجود در حلال‌ها که می‌تواند روی کيفيت و کميت اسپرم‌ها تأثیرگذار باشد، روی ميزان موفقيت IUI تأثیرگذار است.
- عدم استعمال دخانيات در مردان، استعمال دخانيات با دو مکانيزم ذيل بر روی اسپرم‌ها تأثير می‌گذارد:
•    منجر به تغيير شکل اسپرم‌ها می‌شود و درنتیجه اختلالات مربوط به نفوذ اسپرم در تخمک ايجاد می‌شود .
•    باعث تخريب DNA اسپرم‌ها می‌شود. تخريب DNA منجر به ايجاد مشکلات جدی برای جنين می‌شود، (مثل عقب‌ماندگی‌های رشدی- ذهنی). مشخص‌شده است که حتی جويدن تنباکو هم سبب کاهش تعداد اسپرم و هم سبب اختلالات نعوظی در آلت تناسلی مرد می‌شود.
- خودداری مردان از استحمام با آب داغ و يا حمام داغ و يا حتی پوشيدن لباس‌های تنگ که منجر به محدوديت در جريان گردش خون در بیضه‌ها می‌شود و درنتیجه سلامت اسپرم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
- مصرف بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند بروی کيفيت اسپرم‌ها تأثیر بگذارد، بنابراين بايد با پزشک متخصص ناباروری در مورد عدم مصرف اين آنتی‌بیوتیک‌ها از چند هفته قبل از انجام IUI مشورت شود.
عوارض IUI
بسياری از خانم‌هایی که عمل IUI را انجام داده‌اند، دردی شبيه انجام تست پاپ اسمير داشته‌اند. بااین‌وجود عبور کاتتر از گردنه رحم به دلیل امکان ايجاد جراحت‌های ريز، می‌تواند موجب لکه بينی، خونريزی و دردهای شکمی گردد. البته بسياری از متخصصين ناباروری، علت دردهای شکمی را تخمک‌گذاری می‌دانند. در بيشتر مواقع به دلیل آنکه گردنه رحم در هنگام تخمک‌گذاری نرم و کمی باز می‌شود عبور کاتتر احساس نمی‌شود.
در صورت آلوده بودن اسپرم تلقيحی، احتمال انتقال عفونت‌های منتقلی از طريق تماس جنسی (STDs) وجود دارد. همچنين هنگام عبور کاتتر از واژن و سرويکس احتمال دارد کاتتر توسط عوامل ميکروبی موجود در اين نواحی آلوده شود و احتمال دارد اين عوامل ميکروبی به رحم انتقال پيدا کنند و موجب انتقال عفونت گردند که با مانيتورينگ صحيح و منظم ريسک انتقال عفونت به حداقل می‌رسد.
درصورتی‌که شستشوی اسپرم‌ها به‌دقت صورت نگيرد و کمی از مايع سمينال که حاوی پروستاگلاندين ها (انقباض کننده عضلانی) می‌باشد، وارد رحم شود می‌تواند انقباضات شديد رحمی، دردهای شکمی و حتی بی‌هوشی و کلاپس رحمی را در پی داشته باشد. در صورت تداوم درد، فقط استفاده از مسکن‌های حاوی استامينوفن ( مثل Tylenol) مجاز است و از مصرف مسکن‌های گروه NSAIDs مثل (Ibuprofen) بايد خودداری شود.
درمان ناباروری IUI
درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .


روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اولروش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول

روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول نازایی به عدم باروری پس از یک سال (برای افراد بالای 35 سال شش ماه) نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری اطلاق می‌شود. روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول


ناباروری و نازایی در زنان و مردانناباروری و نازایی در زنان و مردان

ناباروری و نازایی در زنان و مردان :اگر چنانچه بیش از یک سال (برای افراد بالای ۳۵ سال حدود ۶ ماه) به طور منظم و بدون استفاده از لوازم پیشگیری رابطه جنسی داشته‌اید اما باردار نشده‌اید جهت بررسی علل ناباروری در خود و یا همسرتان به پزشک متخصص مراجعه نمایید. تقریباً ۹۰ درصد نازایی‌ها می‌توانند با موفقیت درمان شوند. ناباروری و نازایی در زنان و مردان


ناباروری مردانناباروری مردان

ناباروری مردان 15 درصد زوج ها به طور طبیعی و بدون هیچ مشکلی در یک سال اول مشترک بارور نمی شوند. علت 40 درصد ناباروری ها مردانه ، 40 درصد زنانه ، 10 درصد هر دو جنس و 10 درصد نیز به عللی است که هنوز در علم پزشکی ناشناخته است. ناباروری مردان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران