کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

2
روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول
روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول نازایی به عدم باروری پس از یک سال (برای افراد بالای 35 سال شش ماه) نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری اطلاق می‌شود. روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول

روش‌های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول

نازایی به عدم باروری پس  از یک سال (برای افراد بالای 35 سال شش ماه) نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری اطلاق می‌شود.
حدود  85% زوجین در سال اول و 93% در طی سال دوم زندگی مشترک شانس حاملگی  دارند و پس از سال دوم ازدواج شانس حاملگی رو به کاهش می‌رود.
نازایی یک مسئله شایع و نگران‌کننده برای زوجین محسوب میشودو تقریباً 15% زوجین از این بیماری رنج می‌برند .
علل نازایی چند فاکتوری بوده و باید هر دو زوج به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند. به طور عمده نازایی به دو فاکتور زنانه و مردانه تقسیم می‌شود.
از علل مهم نازایی در زنان اختلال در تخم‌گذاری hsj.
ضایعات لوله رحمی– اندومتریوز و غیره می‌باشد و علل مهم مردانه اختلال در عملکرد ، تعداد و شکل اسپرم می‌باشد.
عوامل مختلفی از قبیل افزایش سن- نوع تغذیه ، چاقی ، عوامل محیطی و شغلی و داروها ، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و غیره می‌تواند روی قدرت باروری زن و مرد تأثیر بگذارد .
درمان ناباروری بستگی به علت ناباروری، مدت زمان نابارور بودن، سن والدین متفاوت است. برخی مشکلات  ناباروری قابل‌درمان نیستند. اما با پیشرفت‌های به دست آمده، امکان باردار شدن یک خانم از طریق تکنولوژی و فرایندهای مربوط به تولیدمثل وجود دارد.
توصیه به زوجین
روش‌های زیر برای زن یا مرد و یا هر دوی آن‌ها استفاده می‌شوند:
معمولاً به زوجین توصیه می‌شود تعداد آمیزش‌های خود را افزایش دهند. 2 تا 3 بار آمیزش جنسی در هفته احتمال باروری را  در آن‌ها افزایش می‌دهد. به هر جهت تعداد انزال‌های بیشتر می‌تواند از تعداد اسپرم ها نیز بکاهد. اسپرم در دستگاه تناسلی زن تا 72 ساعت مقاومت می‌کند و یک تخمک نیز می‌تواند تا 24 ساعت بعد از تخمک‌گذاری بارور باقی بماند.
مراحل درمان یک زوج نابارور:

- ابتدا بایستی زوجین برای تشکیل پرونده و تعیین وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایند  حضور هر دو زوج در مراحل انجام این مسئله و بررسی‌های اولیه ضروری می‌باشد.
- پزشک متخصص زنان پس از پرسیدن شرح‌حال ، تاریخچه بیماری و معاینه ، آزمایشاتی مانند  آزمایش هورمون‌های   LHو FSH پروژسترون ، استرادیول ، پرولاکتین و HSG را درخواست می‌کند. متخصص زنان پس از مشاهده نتایج ، روش درمانی مناسب جهت زوجین پیشنهاد می‌نماید.
- معاینه مرد توسط متخصص آندرولوژی : شرح‌حال و تاریخچه بیماری گرفته و پس از معاینه ، آزمایشات لازم ازجمله آزمایش مایع انزال درخواست می‌گردد. پزشک پس از مشاهده نتیجه آزمایشات، روش درمانی مناسب جهت زوجین پیشنهاد می‌نماید.آزمایش مایع انزال  در آقایان :
بررسی مایع انزال (منی) و تست Cap  یک آزمایش میکروسکپی و ماکروسکپی بسیار مهم جهت ارزیابی قدرت باروری یک مرد می‌باشد.
برای تهیه نمونه (منی ) باید موارد زیر رعایت گردد.
- نمونه بایستی به فاصله سه روز پس از نزدیکی و کمتر از هفت روز نزدیکی تهیه گردد.
- نمونه باید در محیط آرام و بدون استرس تهیه گردد.
- تهیه نمونه باید کاملاً تمیز و بهداشتی صورت گیرد .
- ظرف جمع‌آوری نمونه بایستی سربسته نگهداری شود.
- نمونه بایستی سریعاً به داخل انکوباتو رc ْ 37  انتقال یابد.
-در مواردی که انسداد مجاری انزالی تشخیص داده شود متخصص اورولوژی با استفاده از عمل جراحی ساده نمونه اسپرم را از مجاری انزال یا بیضه تهیه می‌نماید.
- در صورت نیاز تست آنتی اسپرم آنتی بادی (بررسی آنتی بادی علیه اسپرم) و تست پراکسیداز به منظور  بررسی عفونت دستگاه تناسلی مردانه نیز  انجام می‌گیرد.

درمان‌های ناباروری  زنان

داروهای باروری:
اولین درمان برای زنان نابارور که به دلیل اختلال در تخمک‌گذاری دچار ناباروری می‌باشند، مصرف داروهای باروری است . این داروها  با تحریک تخمدان و ایجاد عمل تخمک‌گذاری روند آن را فعال می‌نمایند.
داروهای باروری عبارت است از:
-گنادوتروپین های  انسانی یاHMG برای زنانی که به دلیل نارسایی غده‌ی هیپوفیز، تخمک‌گذاری ندارند.
-کلومیفن در زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا دیگر نارسایی تخمدانی هستند، باعث تحریک تخمک‌گذاری می‌شود.
-هورمون تحریک‌کننده فولیکول یاFSH :  باعثFSH ، تحریک تخمدان‌ها به منظور رشد و تکامل فولیکول‌های حاوی تخمک است.
-گنادوتروپین های جنین انسانی یا HCG :در ترکیب با کلومیفن، HMG و FSH استفاده می‌شود
-آنالوگ هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH): زنانی استفاده میشودکه سیکل‌های نامنظم تخمدانی و یا تخمک‌گذاری نابالغی را قبل از رسیدن کامل فولیکول دارند.
-متفورمین  گلوکوفاژ:باعث افزایش میزان تخمک‌گذاری می‌شود. این دارو زمانی استفاده می‌گردد که مقاومت به انسولین، علت ناباروری باشد. مقاومت به انسولین در ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک نقش دارد.
-بروموکریپتین : برای زنانی استفاده میشودکه به علت  داشتن پرولاکتین بالا، سیکل‌های تخمک‌گذاری نامنظمی دارند.
روش‌های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول
 
روش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دومروش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دوم

روش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دوم :ناباروری می‌تواند از مشکل باروری دریکی از زوجین و یا حاصل ترکیبی از عوامل در هر دو طرف ناشی شود که شروع و یا تداوم بارداری را دچار مشکل می‌نماید. روش‌های درمان ناباروری و نازایی – قسمت دوم


ناباروری و نازایی در زنان و مردانناباروری و نازایی در زنان و مردان

ناباروری و نازایی در زنان و مردان :اگر چنانچه بیش از یک سال (برای افراد بالای ۳۵ سال حدود ۶ ماه) به طور منظم و بدون استفاده از لوازم پیشگیری رابطه جنسی داشته‌اید اما باردار نشده‌اید جهت بررسی علل ناباروری در خود و یا همسرتان به پزشک متخصص مراجعه نمایید. تقریباً ۹۰ درصد نازایی‌ها می‌توانند با موفقیت درمان شوند. ناباروری و نازایی در زنان و مردان


درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .


ناباروری مردانناباروری مردان

ناباروری مردان 15 درصد زوج ها به طور طبیعی و بدون هیچ مشکلی در یک سال اول مشترک بارور نمی شوند. علت 40 درصد ناباروری ها مردانه ، 40 درصد زنانه ، 10 درصد هر دو جنس و 10 درصد نیز به عللی است که هنوز در علم پزشکی ناشناخته است. ناباروری مردان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران