کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

0
خاصیت درمانی گشنیز
خاصیت درمانی گشنیز : قسمت مورد استفاده گیاه، ساقه و برگ و میوه آن است. میوه گشنیز گرد و به‌رنگ زرد می‌باشد. بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریباً بدبو است ولی بر اثر خشک شدن این بو از بین رفته و خوشبو می‌شود.

خاصیت درمانی گشنیز
گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است. در بیشتر نقاط ایران نیز می‌روید. از زمانهای قدیم وجود داشته و حتی در مورد مصری‌ها بوده است. بقراط این گیاه را می‌شناخته و برای درمان بیماریهای مختلف از آن استفاده می‌کرده است. در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیز درمان می‌کردند.
قسمت مورد استفاده گیاه، ساقه و برگ و میوه آن است. میوه گشنیز گرد و به‌رنگ زرد می‌باشد. بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریباً بدبو است ولی بر اثر خشک شدن این بو از بین رفته و خوشبو می‌شود. حتی نام لاتین گشنیز از لغت یونانی korio مشتق شده که به‌معنی بدبو است.
گشنیز دارای خاصیت نشاط‌آور، خواب‌آور، ضد عطش، دفع اسید اوریک، دافع انگل معده، اشتهاآور، ضد نفخ، دافع اوره خون، عرق‌آور و ضدعفونی کننده می‌باشد.
همچنین از آن در مواردی مانند خونریزی بینی، خارش جلدی، بی‌خوابی، خونریزی‌های داخلی، تقویت کلیه‌ها، تقویت کبد، طپش قلب، تاول دهان، جوش دهان، میگرن، تقویت روده‌ها و تقویت قلب استفاده می‌کنند.

نام
مقدار
برحسب
 در هر
 انرژی 25 کالری 100 گرم
 پروتئین 2.25 گرم 100 گرم
 چربی 0.5 گرم 100 گرم
 کربوهیدرات 2.25 گرم 100 گرم
 کلسیم 100 میلی‌گرم 100 گرم
 فسفر 25 میلی‌گرم  100 گرم
 آهن 2 میلی‌گرم  100 گرم

خواص میوه‌ها و سبزی‌ها
خاصیت درمانی گشنیز
خاصیت درمانی ترب و تربچهخاصیت درمانی ترب و تربچه

خاصیت درمانی ترب و تربچه : ترب گیاهی است یکساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می‌رسد. برگ‌های آن پهن، ناصاف، کرک‌دار و با بریدگی‌های نامنظم می‌باشد. گل‌های آن به‌رنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که در انتهای شاخه ظاهر می‌شود.


خاصیت درمانی ترهخاصیت درمانی تره

خاصیت درمانی تره : تره که به‌هر دو صورت خام و پخته مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای مقدار زیادی کلروفیل است که از نظر شیمیایی به‌هموگلوبین خون شباهت دارد. کلروفیل موجود در تره هضم مواد غذایی را تسریع نموده و به‌تشکیل خون نیز کمک می‌کند


خاصیت درمانی شاهیخاصیت درمانی شاهی

خاصیت درمانی شاهی : این گیاه برای روش هیدروپونیک (رشد و نمو گیاه در آب) نیز مناسب است. قسمت‌های قابل استفاده شاهی شامل ریشه‌ها، برگ‌ها و تخم شاهی می‌باشد.


خاصیت درمانی شنبلیلهخاصیت درمانی شنبلیله

خاصیت درمانی شنبلیله شنبلیله در نواحی مختلف ایران، هند و الجزیره، ایتالیا و اسپانیا می‌روید. شنبلیله دارای موادچرب و مواد نشاسته‌ای، مواد ازته، فسفره و ماده‌ای به‌نام گونل‌لین می‌باشد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران