کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

12
درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)
درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)
کودک آنلاین :امروزه راهکارهای زیادی برای درمان ناباروری به زوجین پیشنهاد میگردد و هر ساله هزاران کودک در اثر راه‌های کمک باروری بدنیا می‌آیند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی باعث شده تا ناامیدی زوج‌های زیادی که بچه دار نمیشوند به امیدواری تبدیل شود . بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.
یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .
از آنجاییکه احتمال رسیدن و لقاح  سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در درون لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی درون رحم است . از این روش برای بالا بردن میزان احتمال باروری استفاده می‌شود.  بطوریکه تخمک‌های رسیده از زن گرفته میشود و درون ظرف داخل آزمایشگاه با اسپرم لقاح داده  میشود. تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح در درون  رحم قرار داده می‌شود.
مراحل  درمان با روش  ‌آی.وی.اف
-    تجویز داروهای باروری برای مادر : با نزدیک به شروع دوره ماهانه مادر، داروهای باروری برای او تجویز می‌شود تا تخمدان جهت آزاد کردن چندین تخمک رسیده ، تحریک گردد  (بطور معمول یک تخمک در هر ماه آزاد میگردد ) برخی مواقع نیز ممکن است برای جلوگیری از آزاد شدن زودهنگام تخمک‌، مجبور به استفاده از هورمون‌هایی مخصوص گردند. مادر باید برای اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌ها بطور مرتب به پزشک خود مراجعه کند تا بررسی شود که چه زمانی تخمک‌هایش رسیده شده‌اند.
-    جدا سازی تخمک رسیده شده :بمحض  کامل شدن تخمک‌ها، پزشک بوسیله سوزنی باریک که از دیواره مهبل وارد تخمدان مینماید  (تحت بیهوشی)؛ تخمک‌ها را خارج میکند. (که برای مشخص گردیدن جای تخمک‌ها معمولا سونوگرافی انجام میگیرد) پس از آن  پزشک تخمک‌ و اسپرم‌های همسر درون ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌کند.
-    انتقال تخم لقاح یافته به رحم : پس از 2  تا ۵ روز  تخم‌های بارور شده بشکل توپی از سلول‌ها درمی‌آیند که جنین نام دارد.  پزشک ۲ الی ۴ عدد از این جنین‌ها را با کاتتر باریکی از طریق گردن رحم به داخل رحم منتقل می‌کند. ( چنانچه  جنین‌های بیشتری تشکیل شده باشد، فریز میگردند تا در صورت عدم موفقیت عمل آی.وی.اف در دوره‌های بعدی دوباره به رحم منتقل گردند .) اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، جنین در داخل دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد تا نوزاد متولد شود.
 ۲ هفته بعد از زمان قرار گرفتن جنین در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون بارداری از موفقیت لانه‌گزینی مطمئن شود.چه زمانی ‌آی.وی.اف پیشنهاد میگردد ؟
روش آی.وی.اف معمولا بعنوان اولین راه  درمان و بهترین روش درمانی در:
- انسداد دوطرفه لوله‌های فالوپ تخمدان
- وجود  اندومتریوز،
- ناباروری بدلیل مشکلات گردن رحم
-‌اختلال در تخمک‌گذاری
-ناباروری با علت نامشخص.
- کم بودن میزان اسپرم در مرد .
طول درمان درآی.وی.اف
تقریبا بین ۴ تا ۶ هفته زمان میبرد که دوره درمان با آی وی اف کامل گردد . چند هفته باید صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. تقریبا  نصف روز زمان میبرد  تا تخمک و اسپرم از زن و مرد گرفته شود  و در آزمایشگاه لقاح داده  شود. ۲ تا ۵ روز هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد شود، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.
عوارض و معایب آی.وی.اف
گران بودن آی وی اف : بارور کردن تخمک‌ در آزمایشگاه نیاز هزینه زیادی دارد .
امکان بروز دوقلویی یا چند قلویی در روش آی وی اف : بدلیل اینکه  معمولا بیشتر از یک جنین در رحم گذاشته می‌شود، معمولا شانس دو یا چند قلویی ۰۲ تا ۰۴ درصد افزایش می‌یابد البته تحقیقاتی در حال انجام است تا به روشی از چند قلویی در‌آی.وی.اف جلوگیری کنند.
احتمال وقوع بارداری خارج رحمی بیشتر میگردد :  آی.وی.اف مانند بقیه روش‌های کمک باروری، احتمال حاملگی خارج رحمی زیادی دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین به داخل لوله‌های رحمی یا محفظه شکم رفته و به جای رحم در آنجا لانه‌گزینی کند.
تحریک تخمدانها : زنانی که داروهای باروری استفاده می‌کنند در برخی موارد  دچار علایم بیش تحریکی تخمدان میشوند. اگر تخمدان خانمی بیش از حد تحریک گردد ، بزرگ شده و ایجاد ناراحتی می‌کند. افزایش وزن، احساس شناوری و پرشدن، تنفس کوتاه، سرگیجه، دردهای لگن،حالت  تهوع  و استفراغ از نشانه های  این حالت است.
مانند تمام مداخلات تهاجمی خطر خونریزی و عفونت هم درروش ‌آی.وی.اف وجود دارد.
در نهایت در کنار این عوارض، مزیت مهم‌آی.وی.اف را در نظر داشته باشید که در درمان نازایی موفق‌ترین نوع آن است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است.
روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اولروش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول

روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول نازایی به عدم باروری پس از یک سال (برای افراد بالای 35 سال شش ماه) نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری اطلاق می‌شود. روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول


درمان ناباروری IUIدرمان ناباروری IUI

درمان ناباروری IUI اولین درمان ناباروری و ساده‌ترین روش، ای یو ای (IUI ) است. چون IUI تکنیکی غیرتهاجمی و از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه می‌باشد، بیش از صدسال است که در درمان نازایی به علل مختلف به‌کاربرده می‌شود و نازایی با فاکتور مردانه و نازایی بدون علت هر دو از اندیکاسیونهای شایع IUI می‌باشند. درمان ناباروری IUI


ناباروری و نازایی در زنان و مردانناباروری و نازایی در زنان و مردان

ناباروری و نازایی در زنان و مردان :اگر چنانچه بیش از یک سال (برای افراد بالای ۳۵ سال حدود ۶ ماه) به طور منظم و بدون استفاده از لوازم پیشگیری رابطه جنسی داشته‌اید اما باردار نشده‌اید جهت بررسی علل ناباروری در خود و یا همسرتان به پزشک متخصص مراجعه نمایید. تقریباً ۹۰ درصد نازایی‌ها می‌توانند با موفقیت درمان شوند. ناباروری و نازایی در زنان و مردان


عواملی که بر ناباروری مردان موثرندعواملی که بر ناباروری مردان موثرند

عواملی که بر ناباروری مردان موثرند علاوه بر عامل تغذیه ، که به آن اشاره کردیم ، عادات بسیاری در زندگی مردان ممکن است بر میزان باروری آنها موثر باشند. بهتر است با عوامل تحلیل برنده ی قوای جنسی بیشتر آشنا شوید : عواملی که بر ناباروری مردان موثرند

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران