کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

0
صحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت سوم
خانواده‌های تک والد

صحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت سوم
مشکل دیگری که در رابطه با احساس اندوه و فقدان پدید می‌آید این است که کودکانِ غرق در احساسات منفی، قابلیت تفکر روشن را از دست می‌دهند. اگر شما تک والد هستید و چنین کودکانی دارید، خواندن مطالب به‌همراه فرزندتان می‌تواند به‌آنان کمک کند تا دربارۀ درد و رنج خود بهتر و روشن‌تر فکر کنند.
شما می‌توانید کتاب قصه‌ای را انتخاب کنید که آنها مطالبش را بفهمند. قصه‌ها، آوازها و اشعاری مناسب سن کودکان و نیز دورۀ اول نوجوانی پیدا کنید. اوقاتی که باهم قصه می‌خوانید میتواند به‌لحظات ارتباط گرم و صمیمانۀ شما بدل شود.
وقتی این مطالب را برای کودک‌تان می‌خوانید نسبت به‌واکنش‌های او حساس باشید. از او بپرسید چه فکر می‌کند و فرصتی برای بحث متناسب با سن او ایجاد کنید.
اگر دربارۀ کودک یا حیوانی می‌خوانید که گم شده و فرزندتان ابراز نگرانی می‌کند، فرصت خوبی دارید تا در مورد علاقه و نگرانی او صحبت کنید. همچنین می‌توانید دربارۀ احساس گم شدن، یا از دست دادن کسی که برایتان عزیز بوده حرف بزنید.
این نوع تعلیم خیلی مهم است و به‌کودکان کمک می‌کند تا با احساس سرزنش و انتقاد مقابله کنند – هم سرزنش و انتقاد از خودشان و هم دیگران. همۀ کودکان بازی سرزنش را بلدند، من این کار را نکردم، اون شروع کرد. همه این را می‌گویند.
خشم میتواند تفکر آنها را مغشوش کند. نامعمول نیست که آنها به‌صِرف اینکه خشمگین هستند باور کنند که سرزنش دیگران موجه است. وقتی انها آرام هستند شما می‌توانید وجوه متفاوت وضعیت را توضیح بدهید و نه فقط در مورد سایر کودکان، بلکه در مورد اتفاقی که در خانواده‌تان افتاده صحبت کنید تا آنها کم‌کم دیدگاه‌های دیگران را بدانند و در موردش فکر کنند.
این بدان معنی نیست که شما باید با نظرات دیگران موافق باشید. خصوصاً وقتی کودکان احساس می‌کنند والدی که ترک‌شان کرده در حق آنها بی‌عدالتی عظیمی مرتکب شده، باید آگاه شوند که احساس‌شان طبیعی است و ابداً نباید احساس گناه کنند.درخواست کمک کنید
هیچ والدی نمی‌تواند دستِ تنها نیاز کودک به‌عشق را برطرف کند. همانطور که قبلا گفتیم، برخی از کودکان ممکن‌است نخواهند عشق هیچ یک از والدین را بپذیرند؛ خشم و رنجش آنان به‌قدری عظیم است که هرگونه امکان عشق را نفی می‌کند.
اگر شما به‌تنهایی فرزندتان را بزرگ می‌کنید منتظر نشوید تا دیگران پیشنهاد کمک کنند. بعضی‌ها شاید خود را عقب بکشند، بعضی‌ها نمی‌خواهند در امور خانوادۀ شما دخالت کنند و عده‌ای از وضعیت شما خبر ندارند.
اگر شما یا کودکان‌تان به‌کمک نیاز دارید می‌توانید به‌دنبال منابع موجود در محله‌تان بگردید.  سایر خویشاوندان و اعضای خانواده همیشه مهم هستند، اما خصوصاً وقتی کودکان از اندوه و فقدان رنج می‌برند نقش آنها حیاتی می‌شود.
به‌عنوان مثال، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که نزدیک خانواده زندگی می‌کنند از بسیاری جهات طی سال تحصیلی می‌توانند به‌بچه‌ها و والدین‌شان کمک کنند و حضور آنها میتواند باعث شادی و شعف دختر یا پسر تک والدشان شود.
آنها می‌توانند صبح‌ها به‌خانۀ او بروند و کودکان را برای رفتن به‌مدرسه آماده کنند. اگر یکی از بچه‌ها را در ساعت مشخصی باید از مدرسه آورد میتوان از پدربزرگ یا مادربزرگ استفاده کرد. همین‌طور حضور آنها برای بردن بچه‌ها نزد پزشک، کلاس ورزش و کلاس موسیقی در ساعات بعد از مدرسه می‌تواند مؤثر باشد.
نیاز کودک به‌عشق عاطفی پس از طلاق والدین نیز مانند گذشته اهمیت دارد. تنها تفاوت در این است که مخزن عشق کودک در اثر ضربۀ شدید طلاق سوراخ شده است. مخزن عشق را باید با ساعت‌ها گوش دادن به‌درد دل کودک و حل و فصل عواطف تعمیر و ترمیم کرد.
برای آنکه کودک دوباره واقعاً احساس کند که دوستش دارند کسی باید او را در روند اندوه و غم هدایت کند و به‌او اطمینان و آرامش ببخشد. روند ترمیم مخزن عشق، خود به‌معنی تجلی عشق است. گوش دادن بیشتر، حرف زدن کمتر، کمک به‌فرزندتان تا با واقعیت روبه‌رو شود، همدلی و همدردی با او همگی بخشی از این روند هستند.
البته راه اصلی پُر کردن دوبارۀ مخزن عشق این است که به‌زبان عشق فرزندتان حرف بزنید. به‌خاطر داشته باشید که زبان اصلیِ عشق کودک صرفاً با جدایی پدر و مادر یا مرگ آنها تغییر نمی‌کند. زبان عشق کودک‌تان را بیاموزید و سپس به‌سایر بزرگسالان مهم زندگی او بگویید که زبان اصلی عشق او چیست.
در هفته‌های اولِ پس از طلاق، وقتی کودک هنوز مایل نیست محبت هیچ‌یک از والدین را بپذیرد، سایر بزرگسالان شاید تنها کسانی باشند که بتوانند به‌کودک ابراز محبت کنند.
اگر کودک شما عمدتاً از راه کلام تاییدآمیز احساس محبت می‌کند شاید تعریف و تمجید پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود را بپذیرد اما موقتاً تحسین شما را قبول نکند.
کودکی که زبان اصلیِ عشق او دریافت هدایاست شاید عملاً هدیۀ والدی را که اخیراً طلاق گرفته به‌طرفش پرتاب کند. از این کار او عصبانی نشوید و این را تشخیص دهید که این رفتار بخشی از روند اندوه و درد کودک‌تان است.
وقتی کودک به‌مرحلۀ پذیرش رسید و فهمید که نمی‌تواند زندگی زناشویی پدر و مادرش را دوباره بازگرداند، و مجبور است در خانۀ یکی از والدین خود زندگی کند، شاید کم‌کم محبت هردوی آنها را بپذیرد.
منبع: 5 زبان عشق کودکان
خانواده‌های تک والد
صحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت دومصحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت دوم

خانواده‌های تک والد : این احساسات به‌راحتی می‌توانند مخزن عشق کودک را تخلیه کنند. زمانی که شما برای پُر کردن مخزن عشق کودک‌تان به‌زبان اصلیِ عشق او صحبت می‌کنید، بدانید که عشق بسیاری مورد نیاز است.


صحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت اولصحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت اول

خانواده‌های تک والد پُر کردن مخزن عشق کودکان گاه میتواند دشوار به‌نظر برسد: شما خسته و کوفته‌اید، کودک‌تان نق میزند و چیزی می‌خواهد و شما ممکن‌است احساس کنید که خودتان به‌عشق نیاز دارید. حداقل همسرتان می‌تواند کمک‌تان کند. اما آیا شما همسر دارید؟


کشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت اولکشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت اول

کشف زبان اصلی عشق کودک خود شما نیز به‌عنوان پدر یا مادر باوجدانی که میخواهد زبان اصلی عشق کودک خود را پیدا کند، احتمالاً پیش از اینکه دریابید فریب خورده‌اید آن کفش‌ها را می‌خرید. به‌خاطر داشته باشید، تعلیم و تربیت صحیح کودکان به‌این معنی نیست که هرچه آنها می‌خواهند به‌آنها بدهید.


پنج زبان عشق کودکان  –کلام تاییدآمیز (1)پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (1)

زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز کلمات تند و خشنی که در اثر لحظه‌ای یاس و ناراحتی ادا شده‌اند می‌توانند به عزت نفس کودک آسیب برسانند و او را نسبت به توانایی‌های خود دچار شک و تردید کنند .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران