کودک آنلاین

موضوع مقاله : ناباروری و نازایی

دسته بندی : ناباروری و نازایی

3
بارداری به ‌روش آی یو آی
‌روش آی یو آی : آی یو آی روشی کمکی برای باردار شدن است. در طول آی یو آی، پزشک اسپرم شسته شده ای را انتخاب کرده و داخل رحم در زمان تخمک گذاری در نزدیکی تخمک قرار می‌دهد. این فرایند گاهی با قرص‌های باروری همراه است تا شانس بچه‌دار شدن افزایش یابد.

بارداری‌به ‌روش آی یو آی
آی یو آی روشی کمکی برای باردار شدن است. در طول آی یو آی، پزشک اسپرم شسته شده ای را انتخاب کرده و داخل رحم در زمان تخمک گذاری در نزدیکی تخمک قرار می‌دهد. این فرایند گاهی با قرص‌های باروری همراه است تا شانس بچه‌دار شدن افزایش یابد.
روش آی یو آی روشی بی درد است. اما به عنوان اولین روش درمان توصیه نمی‌شود. این روش هنگامی به‌شما کمک می‌کند که:
- شما و همسرتان به دلیل مشکلات مختلف نتوانید نزدیکی کنید.
- برای بچه‌دار شدن نیاز به کمک داشته باشید به عنوان مثال اگر همسر شما بیماری های مقاربتی داشته باشد و نیاز باشد اسپرم شسته شود تا به‌شما و نوزاد بیماری منتقل نشود.
- شما نیاز به اسپرم اهدایی برای بچه‌دار شدن دارید.
- برخی مشکلات باروری مانند اندومتریوز، تعداد کم اسپرم یا کیفیت پایین اسپرم و مشکل نازایی بی دلیل به وسیله روش آی یو آی حل می‌شود. راه‌های تقویت اسپرم در مقاله ای دیگر ذکر شده است.
- اگر بعد از دو سال تلاش، باردار نشوید پزشک لقاح مصنوعی IVF را توصیه می‌کند. اما در صورتی که تمایلی به لقاح مصنوعی IVF نداشته باشید از روش آی یو آی استفاده می‌شود.
برای موثر بودن روش آی یو آی، لوله های فالوپ باید باز و سالم باشند. اگر پزشک تشخیص دهد لوله ها مشکل دارند یا بعد از شش بار تلاش به‌روش آی یو آی باردار نشوید، آزمایش بررسی باز بودن لوله انجام می‌شود. این روش برای بررسی انسداد لوله ها به یکی از روش های زیر انجام می‌شود:
- لاپراسکوپی؛ نوعی عمل جراحی
- هیستروسالپینگ؛ که از یک پراب ماوراصوت در واژن استفاده می‌شود.
- هیستروسالپینگرافی؛ نوعی اشعه ایکس است.
اگر هرگونه انسدادی در لوله ها وجود داشته باشد، پیش از استفاده از روش آی یو آی باید از طریق عمل جراحی، انسداد برطرف شود.
در روش آی یو آی از قرص‌های باروری استفاده نمی‌شود. اگر از قرص‌های باروری استفاده کنید، چرخه محرک نامیده میشود زیرا باعث تحریک تخمک گذاری میشود. اگر از قرص استفاده نشود، چرخه غیر محرک یا طبیعی نامیده میشود.
تحریک تخمک گذاری با استفاده از داروهای باروری احتمال چندقلو شدن نوزاد را افزایش می‌دهد. بارداری چند قلو احتمال  سقط جنین یا مشکلات دیگر را افزایش می‌دهد. اگر نیاز به استفاده از قرص‌های باروری است روش لقاح مصنوعی توصیه میشود زیرا کنترل بیشتری بر این روش وجود دارد.
در چرخه غیرمحرک، روش آی یو آی باید در زمان تخمک گذاری استفاده شود. پزشک از شما می خواهد از کیت تخمک گذاری استفاده کنید یا از آزمایش خون استفاده می‌کند. روش آی یو آی معمولا روز دوازدهم تا شانزدهم چرخه پریودی انجام می‌شود.اگر پزشک استفاده از روش آی یو آی را در چرخه محرک به‌شما پیشنهاد کند، قرص‌های باروری را به شکل تزریقی یا قرص به‌شما می‌دهد. کلومیفن سیترات معمولا اولین انتخاب است اما گاهی از قرص گونادوتروفین نیز استفاده می‌شود. شما باید قرص را در نزدیکی شروع پریودی مصرف کنید این کار باعث میشود تخمدان دو تخمک بالغ تولید کند.
سونوگرافی برای بررسی تعداد تخمک ها استفاده می‌شود. همچنین برای بررسی زمان مناسب قرار دادن دستگاه می‌باشد. ممکن است شما به صورت طبیعی تخمک گذاری انجام دهید یا از طریق تزریق هورمون گونادوتروفین، تخمک گذاری تحریک شود.
سپس اسپرم حدود سی و شش تا چهل ساعت پس از تخمک گذاری یا تزریق هورمون، به داخل رحم تزریق می‌شود. پزشک از همسر شما می خواهد روز عمل، نمونه ای اسپرم به‌او تحویل دهد. نمونه شسته می‌شود و مایعات اطراف اسپرم پاک می‌شود سپس اسپرمی که بیشترین کیفیت را دارد و تحرک بیشتری دارد جدا شده و انتخاب می‌شود.
آمادگی برای این کار به این شکل است که شما به پشت می خوابید و پزشک با استفاده از یک اسپوکلوم، دیواره های رحم را باز نگه می دارد. سپس با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر نرم، اسپرم را از طریق دهانه رحم و لوله های فالوپ وارد رحم می‌کند. تخمک این مسیر را از تخمدان به داخل رحم حرکت می‌کند.
پزشک بعد از آی یو آی، از شما می خواهد به مدت ده تا پانزده دقیقه دراز بکشید این کار احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. بعد از دو هفته می توانید آزمایش بارداری را انجام دهید.
احتمال موفقیت بارداری به‌روش آی یو آی
احتمال موفقیت به‌سن شما، شدت ناباروری و استفاده از قرصهای باروری بستگی دارد. احتمال موفقیت این روش در سال 2014 برای خانم های زیر سی و پنج سال با اسپرم همسرشان:
- یازده درصد بدون استفاده از قرص‌های باروری
- سیزده درصد با استفاده از قرص‌های باروری
حدود نیمی از خانم های زیر چهل سال با شش چرخه استفاده از روش آی یو آی، باردار شده اند و حدود یک چهارم از آن ها با دوازده چرخه استفاده از این روش باردار شده اند. بارداری با اسپرم تازه شانس بیشتری دارد.
یکی از مزایای این روش استرس کم آن است. اگرچه ممکن است با توجه به‌سن، لقاح مصنوعی IVF یا روش های دیگر توصیه شود.
روش آی یو آی روشی ارزان است ولی برای همه انسان ها مناسب نیست.
- زمان گذاشتن دستگاه مناسب است و اسپرم باید تازه باشد. در صورت تازه نبودن اسپرم باید از اسپرم اهدایی استفاده کنید.
- این روش ممکن است وقت گیر باشد.
- اگرچه این روش از لقاح مصنوعی نرم تر است اما باعث اذیت شما می‌شود و گرفتگی هایی مشابه پریودی دارد.
- با چرخه محرک، احتمال سندروم تحریک بیش از حد تخمدان کمتر است. این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که تخمدان به قرص‌های باروری خیلی خوب جواب می‌دهد. قرص‌های باروری باعث سندروم تحریک بیش از حد تخمدان نمی‌شود اما در صورت مشکل، باعث ناراحتی و آزار شما می‌شود.
اگر فکر می کنید سندروم تحریک بیش از حد تخمدان دارید بهتر است در بیمارستان بمانید تا بهبود یابید. پزشک احتمالا عمل آی یو آی شما را کنسل می‌کند. زیرا احتمال بارداری چند قلو زیاد است.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
متوقف کردن روش های جلوگیری از بارداریمتوقف کردن روش های جلوگیری از بارداری

متوقف کردن روش های جلوگیری از بارداری احتمال دارد شما نيز مانند بسياري ديگر زمان زيادي از بزرگسالي خود را صرف اين كرده باشيد كه براي باردار نشدن چه بايد كرد! حال وقت آن رسيده كه فارغ از هر روش جلوگيري از بارداري باشيد. متوقف کردن روش های جلوگیری از بارداری


بارداری خارج رحمیبارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی زمانی که تخمک بارورشده به غیر از رحم جای دیگری لانه گزینی انجام دهد بارداری خارج رحمی یا بارداری نابجا گویند. بارداری خارج رحمی


روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اولروش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول

روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول نازایی به عدم باروری پس از یک سال (برای افراد بالای 35 سال شش ماه) نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری اطلاق می‌شود. روش های درمان ناباروری و نازایی –قسمت اول


درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)بصورت متوسط از هر ۵ زوج که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، یک زوج بچه‌دار می‌شود.یکی از روشهای درمان ناباروری روش لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف (IVF) میباشد و از قدیمیترین و اثربخش ترین روشهای کمک باروری میباشد .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران