کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

17
خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری
خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری : لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری و مخصوصاً در سه ماه اول عادی به نظر می‌رسد و هنوز دلیل آن به درستی مشخص نشده است.اما به محض مشاهده خونریزی فرد بایستی به پزشک خود مراجعه نماید تا دلیل خونریزی تشخیص و توصیه‌های لازم به خانم باردار تاکید شود. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی یا خونریزی در  دوران  بارداری و مخصوصاً در سه ماه اول عادی به نظر می‌رسد و هنوز دلیل آن به درستی مشخص نشده است.اما به محض مشاهده خونریزی فرد بایستی  به پزشک خود مراجعه نماید تا دلیل خونریزی تشخیص و توصیه‌های لازم به خانم باردار تاکید شود.
خونریزی و لکه بینی سه ماه اول بارداری
تقریباً  20% از خانم‌های باردار در طی سه ماه اول بارداری مقداری  لکه بینی مشاهده می‌کنند که دلایل مختلف دارد.

لکه بینی لانه گزینی جنین:
تقریباً  12 روز پس از تشکیل نطفه ممکن است شخص حامله لکه‌های خونی به میزان شروع عادت ماهیانه  را مشاهده کند و ممکن است  شخص هنوز به بارداری خود پی نبرده باشد.این خونریزی به دلیل لانه گزینی جنین در رحم مادراست که به صورت لکه بینی بوده و بیشتر از چند روز یا چند ساعت دوام نخواهد داشت.

 خونریزی ناشی از سقط‌جنین:
معمولاً 50% زنانی که در سه ماه ابتدای بارداری خونریزی داشته‌اند  به دلیل  سقط‌جنین بوده است. اما هر لکه ناچیزی منجر به سقط‌جنین  در شخص حامله نمی‌گردد. برای اطلاعات بیشتر مطلب بارداری پوچ را مطالعه بفرمایید.بارداری خارج رحمی:
هنگامی‌که جنین در خارج از رحم  و در لوله رحمی(فالوپ ) است رشد می‌کند و به رحم منتقل نمی‌گردد  بارداری خارج رحمی اتفاق می‌افتد. خونریزی و سرگیجه  و دل درد از علائم بارداری خارج از رحمی می‌باشد. بارداری خارج رحمی بسیار  خطرناک است اما تنها در2% از بانوان اتفاق میفتد.

بارداری توده‌ای (مول):
در این وضعیت توده‌ای داخل رحم بجای جنین شروع به رشد  و نمو می‌نماید.بندرت این توده می‌تواند سرطانی شده و به بخش‌های دیگر بدن گسترش یابد. معمولاً این حالت به ندرت  اتفاق می‌افتد اما  علائم  آن  با حالت تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع اندازه رحم همراه می‌باشد.

بروز مشکل در گردن رحم :
در  دوران بارداری جریان خون زیادی به طرف  گردن رحم وجود دارد در نتیجه روابط جنسی و یا حتی آزمایشات رحمی می‌تواند لکه بینی در شخص باردار ایجاد نماید.

عفونت‌های واژینال :
بروز عفونت‌های واژینال در دوران بارداری امری شایع است که می‌تواند خود باعث ایجاد لکه بینی یا خونریزی در سه ماه اول بارداری گردد.

خونریزی و لکه بینی در سه ماه دوم و سوم بارداری:
خونریزی را در سه ماه دوم و سوم  بارداری را باید جدی گرفت. به محض مشاهده خونریزی یا لکه بینی در این دوران بایستی سریعاً به  پزشک مراجعه نمایید.علت خونریزی و یا لکه بینی در سه ماه دوم و سوم بارداری :
وجود جفت سر راهی:
هنگامی‌که جفت به سمت پایین قرار می‌گیرد و باعث مسدود شدن کانال زایمان می‌شود خونریزی بدون بروز درد اتفاق می‌افتد که البته خیلی کم پیش می‌آید از هر 200 نفر یک نفر دچار این عارضه می‌گردد.

جدا شدن جفت:
ممکن است قبل و یا در طول زایمان جفت از دیواره رحم جدا شود که برای مادر و جنین خطرناک میباشدکه با علائمی دیگری چون درد زیر شکم ، لخته خون در مجرای تناسلی و کمردرد همراه است.

پاره شدن رحم :
 در برخی موارد ممکن است به علت پاره شدن زخم‌های سزارین در زایمان‌های قبلی خونریزی بعلاوه درد و فشار در زیر شکم  اتفاق می‌افتد و منجر به زایمان زودرس و سزارین می‌گردد.

 رگ‌های سر راهی:
در برخی موارد به دلیل افزایش رگ‌های خونی  بند ناف و جفت در طول مجرای زایمان این مجرا مسدود میشودکه برای جنین خطرناک است  زیرا به دلیل خونریزی زیاد از جفت و بند ناف جنین دچار کمبود اکسیژن می‌شود  و از بین می‌رود.ضربان غیرطبیعی قلب جنین و خونریزی شدید از دیگر نشانه‌های آن است.

 زایمان زودرس:
ممکن است شخص باردار در سه ماه پایانی بارداری دچار خونریزی و یا لکه بینی شود به دلیل این باشد که جنین می‌خواهد به دنیا بیاید. این نوع خونریزی‌ها معمولاً چند روز یا چند هفته پیش از زایمان به همراه  مخاط  و تغییرات واژینال، فشار زیر شکمی و کمردرد همراه است.اگر زمان بروز این نشانه‌ها قبل از37 هفته بود فوراً به پزشک خود مراجعه نمایید زیرا شما دچار زایمان زودرس شده‌اید. معمولاً زایمان زودرس در بارداری‌های دوقلویی و چند قلویی اتفاق می‌افتد.

از دیگر دلایل خونریزی در اواخر بارداری آسیب گردنی رحم و مجرای تناسلی. ایجاد پولیپ خونی در رحم .سرطان دهانه رحم می‌باشد.
به محض مشاهده هرگونه خونریزی و لکه بینی بایستی  سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.به میزان خونریزی توجه کنید و هر نوع بافتی که  از رحم بیرون آمده را به پزشک خود نشان داده و در دوران خونریزی از نزدیکی و استفاده از پارچه یا پوشک خودداری کنید.و همچنین در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید:

- دل درد و دل پیچه و درد زیر شکم

- وجود هر گونه خونریزی و یا لکه بینی

- خروج بافت از رحم.

- بروز سرگیجه و ضعف.

- تب بالای 38درجه.
خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششمخونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششم

خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششم کودک آنلاین: چندین علت برای خونریزی واژنی وجود دارد. ممکن است میزان پروژسترون بسیار کم باشد و شما را با خطر سقط جنین روبه رو کند. البته اگر خونریزی همراه با انقباضات لگنی یا پایین شکمی باشد، غیر عادی بوده و مستلزم مراقبت های سریع پزشکی است


خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – پس از هفته بیست و ششمخونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – پس از هفته بیست و ششم

خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – پس از هفته بیست و ششم معمولاً خونریزی واژنی در سه ماهه دوم و سوم بارداری (پس از هفتۀ بیست و ششم) ، می تواند نشانه ای از وجود پیچیدگی باشد. این خونریزی می تواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی اتفاق بیفتد.


جفت سرراهیجفت سرراهی

جفت سرراهی کودک آنلاین: اصطلاح جفت سر راهی به جفتی اشاره دارد که کاملاً قسمت باز دهانه رحم را پوشانده یا نزدیک به لبه های گردنه رحم قرار دارد. مشکل این نوع جفت این است که زمان باز شدن دهانه رحم در هنگام قبل و بعد از زایمان خونریزی اتفاق می افتد.


سقط جنین و دلایل احتمالی آنسقط جنین و دلایل احتمالی آن

سقط جنین و دلایل احتمالی آن کودک آنلاین: سقط‌جنین به از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم گفته می‌شود که اغلب با خونریزی شدید و دل‌درد همراه است. طبق تحقیقات دانشکده متخصصین زنان و زایمان آمریکا، از هر 5 بارداری، یک بارداری منجر به سقط‌جنین می‌شود. سقط جنین و دلایل احتمالی آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران