کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

0
بهداشت و حفظ سلامت مادر باردار
بهداشت و حفظ سلامت مادر باردار چون مادر در دوران بارداری مسئولیت موجود دیگری را نیز برعهده دارد و سلامت جنین وابسته به سلامت مادر است بنابراین وظیفه ی اوست که از لحاظ بهداشت، تغذیه ،فعالیت و استراحت و مراقبت های پزشکی توجه داشته باشد. بهداشت و حفظ سلامت مادر باردار

بهداشت و حفظ سلامت مادر باردار
چون مادر در دوران بارداری مسئولیت موجود دیگری را نیز برعهده دارد و سلامت جنین وابسته به سلامت مادر است بنابراین وظیفه ی اوست که از لحاظ بهداشت، تغذیه ،فعالیت و استراحت و مراقبت های پزشکی توجه داشته باشد.
چنین اقداماتی نه فقط سبب سلامت مادر و نوزاد میشود بلکه زایمان را نیز آسان تر می سازد و دوران بعد از زایمان هم بدون عوارض و مشکلات خواهد بود.
در دوران بارداری حمام گرفتن و تمیز نگه داشتن پوست بدن بیش از زمان قبل از بارداری لازم است زیرا این عمل نه فقط پوست را تمیز میکند بلکه به دفع مواد زائد بدن نیز کمک مکند.
در دوران بارداری توجه به نظافت سینه ها امری ضروری است زیرا ممکن است در اواخر دوران حاملگی ماده ی کلستروم (آغوز)از پستانها ترشح گردد و بی توجهی به بهداشت سینه ها سبب شود که بعد از زایمان به علت حساس شدن و ترک خوردن نوک سینه ها مادر نتواند نوزاد را از شیر خود تغذیه کند.
شستشوی سینه ها باید به شکل دایره ای انجام گیرد یعنی یعنی باید ابتدا از نوک پستان شروع شود و به شکل دایره دایره تمام پستان شسته شود.اگر نوک پستان فرو رفته است مادر باید از پنج ماهگی دوران بارداری اطراف نوک پستان را فشار دهد به طوری که نوک پستان به تدریج به طرف بیرون رانده شود و این عمل را باید مرتب ادامه دهد تا نوک پستان کاملا مشخص شود.
مواظبت از پوست ، مو و دندان ها در دوران بارداری
پوست:پوست بدن مادر باردار در دوران بارداری بسیار حساس می گردد بنابراین امکان آسیب دیدن پوست توسط آفتاب بیشتر میشود.اگر مادر باردار قصد بیرون رفتن از خانه دارد باید 15 دقیقه قبل از خارج شدن از منزل از کرم های محافظ پوست صورت استفاده کند و لب های خود را برای جلوگیری از ترک خوردن با کرم های مرطوب کننده چرب نمایید.
موها :افزایش سوخت و ساز (متابولیسم)بدن و افزایش جریان خون در دوران بارداری سبب میشود که موها بیشتر رشد کند و به نظر ضخیم و درخشنده تر از معمول گردد.بعضی از مادران متوجه میشوند که موهایشان چرب و ضخیم شده است.اگر موهای مادری ضخیم و چرب شده باید سعی کند موهای خود را کم تر شانه بزند این تغییر موها پس از زایمان به حال طبیعی برمیگردد.
رنگ کردن موها در بارداری :اگر رنگ مو دارای مواد زیان آور (فورمالدئید)یا ماده کولدتار که سرطان زاست باشد،مادر باردار نباید آن را مصرف کند و باید از مواد رنگ موی گیاهی استفاده نماید.بعضی از مواقع هورمون بارداری در بدن مادر باردار سبب میشود که مصرف رنگ مو موجب واکنش متفاوت نسبت به قبل از بارداری شود.
دندان ها و لثه ها :در دوران بارداری وجود هورمون های بارداری سبب میشود که لثه ها متورم گردد و برای عفونت آمادگی پیدا کند بنابراین مادر باردار باید روزانه دو نوبت با مسواک نرم دندان های خود را مسواک کن و از نخ دندان نیز استفاده کند.
اگر مادر بارداری دارای دندان های ترمیم شده با آمالگان می باشد چون آمالگان دارای جیوه است باید از دستکاری آنها خودداری کند زیرا امکان آزاد شدن جیوه وجوددارد که موجب آزار جنین میگردد.
عرق کردن :مادر بارداری در دوران بارداری احساس گرمای بیشتر و در نتیجه عرق کردن بیشتر میکند.بنابراین باید به صورت روزانه یا حتی دو نوبت در روز حمام کند و آب بسیار گرم هم مصرف نکند زیرا آب گرم موجب عرق بیشتر میشود.
حساس بودن نوک پستانها : اگر مادر احساس میکند که نوک پستانهای او حساس یا زخم شده است زمانی که در خانه میباشد باید پستانهای خود را در معرض هوا قرار دهد و از کرم های مرطوب کننده استفاده کند.
ناخن ها : مادر باردار ممکن است حس کند که ناخن هایش ترد و شکننده است  بنابراین باید ناخن های خود را کوتاه نگه دارد و هنگام انجام کارهای خانه مانند شستن ظروف ،از دستکش استفاده کند.
منبع : کتاب من و کودک من
بهداشت و حفظ سلامت بارداری
بهداشت و تقویت موها بعد از زایمانبهداشت و تقویت موها بعد از زایمان

بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان کودک آنلاین: معمولاً بعد از زایمان و دوران شیردهی، مادران شاهد ریزش بیش‌ازحد موها می‌باشند. بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان


بهداشت دهان و دندان در بارداریبهداشت دهان و دندان در بارداری

بهداشت دهان و دندان در بارداری در دوران بارداری باید رعایت بهداشت دهان و دندان (استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان‌شویه) به‌طور منظم انجام شود و خونریزی یا حالت تهوع نباید مانع مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان شود. بهداشت دهان و دندان در بارداری


خارش پوست در بارداریخارش پوست در بارداری

خارش پوست در بارداری کودک آنلاین: وجود خارش در دوران بارداری در بعضی از نواحی بدن به خصوص دور شکم و پستان ها که در حال بزرگ شدن هستند، کم نیست، زیرا پوست باید برای هماهنگی با رشد این نواحی کشیده شود. هورمون های دوران بارداری نیز تا حدی در این امر مؤثرند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران