کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

3
بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد
بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد مادر باردار باید به طور مرتب و منظم زیر نظر متخصص زایمان باشد یا به طور مرتب در کلینیک های اختصاصی دوران بارداری حضور یابد تا پزشک از بیماری هایی که ممکن است در دوران بارداری مخاطراتی برای او و جنین به وجود آورد جلوگیری نماید و یا اگر به بیماری های معمولی مبتلا شده باشد درمان شود. بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد

بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد
مادر باردار باید به طور مرتب و منظم زیر نظر متخصص زایمان باشد یا به طور مرتب در کلینیک های اختصاصی دوران بارداری حضور یابد تا پزشک از بیماری هایی که ممکن است در دوران بارداری مخاطراتی برای او و جنین به وجود آورد جلوگیری نماید و یا اگر به بیماری های معمولی مبتلا شده باشد درمان شود.
بیماری سرخجه
اگر مادر حامله در دوران سه ماهه ی اول بارداری به بیماری سرخجه مبتلا گردید این بیماری موجب ناهنجاری های جنین ( کوری ، کری ، ضایعات قلب و اختلالات مغز ) می گردد. اگر مشخص شود که مادری در سه ماهه ی اول بارداری مبتلا به بیماری سرخجه شده است و پزشک این بیماری را تشخیص دهد میتوان با رعایت قوانین کشور و موازین شرعی به بارداری او خاتمه داد.
برای پیشگیری از این ناهنجاری ها باید دوشیزگانی که در آستانه ی ازدواج قرار دارند از نظر ابتلا به بیماری سرخجه کنترل شوند و اگر به بیماری سرخجه مبتلا نشده اند و واکسن این بیماری هم به آنان تزریق نشده است باید واکسن تزریق نمایند.
اگر مادر حامله ای به بیماری های ویروسی دیگر مانند آنفولانزا ، اوریون و ویروس سیتومگال و یا بیماری توکسوپلاسموز مبتلا گردد ممکن است موجب سقط یا ناهنجاریهای دیگر در جنین او گردد. بنابراین هرمادر حامله ای مخصوصا در سه ماهه ی اول دوران بارداری باید از تماس با بیماران مبتلا به این بیماری ها خودداری نمایند و راههای ابتلا به این بیماری ها را بداند تا مبتلا نگردد.
بیماری سیفیلیس
سیفیلیس بیماری دیگری است که احتمال ابتلای جنین در داخل رحم مادر به آن وجود دارد. اگر مادر در سه ماهه ی اول دوران بارداری به این بیماری مبتلا شود میکروب نمیتواند از راه جفت به جنین برسد و جنین مبتلا نخواهد شد.
 ولی اگر مادر بعد از سه ماهه ی اول و مخصوصا در سه ماهه ی آخر دوران بارداری به این بیماری مبتلا شود میکروب از راه جفت به جنین می رسد و جنین به بیماری سیفیلیس مبتلا میگردد. خوشبختانه بیماری سیفیلیس مادر و جنین هر دو قابل درمان می باشد.بیماری تب مالت
بیماری تب مالت در بیشتر نقاط کشور ما وجود دارد. ابتلای به این بیماری از راه نوشیدن شیر آلوده به میکروب تب مالت که از دام مبتلا به این بیماری دوشیده شده و به صورت نجوشانده یا پاستوریزه نشده مصرف میشود ، ایجاد میگردد. فرآورده های شیر آلوده مانند پنیر ، بستنی ، خامه و نیز تماس با دامهای مبتلا به تب مالت هم موجب ابتلا به این بیماری میشود.
بیماری ایدز
بیماری ایدز بیماری ویروسی بسیار خطرناک و کشنده ای است که در بیشتر کشور ها مخصوصا در کشورهای آفریقایی شایع است. علت این بیماری ویروسی است به نام HIV معنی این کلمه این است که ویروس ، سیستم ایمنی و دفاعی فرد مبتلا را ضعیف و تخریب میکند و فرد مبتلا را برای ابتلا به بیماری های عفونی آماده میسازد.
ویروس این بیماری در دستگاه تناسلی زن و در مایع منی ( نطفه ) مرد مبتلا وجود دارد. بیشترین راه انتقال این ویروس آمیزش جنسی بین زن و مرد می باشد. اگر شوهری به این بیماری مبتلا گردد و با همسر خود آمیزش کند او را مبتلا میکند. اگر خانم حامله ای در هنگام بارداری مبتلا شود ویروس از راه جفت به جنین میرسد و جنین را مبتلا می سازد.
اگر جنین قبل از زایمان مبتلا گردد ممکن است نوزاد او بعد از تولد علائمی از بیماری نداشته باشد ولی قبل از دو سالگی نشانه های بیماری مانند کم شدن رشد و نمو ، بزرگ شدن غدد لنفاوی و عفونت های مکرر ریه ظاهر میگردد و در حقیقت دستگاه ایمنی کودک از کار می افتد.
منبع : کتاب من و کودک من
بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد
بیماری های مسری به جنین - بخش اولبیماری های مسری به جنین - بخش اول

بیماری های مسری به جنین - بخش اول کودک آنلاین: معمولاً جنین در برابر بیماری های مسری که مادر قبل یا در حین بارداری بدان مبتلا می گردد به خوبی محافظت می گردد و بیماری هایی چون سرماخوردگی های متداول، آنفولانزا، ویروس های مولد اسهال، گلو درد، سینوزیت و حتی ذات الریه به جنین آسیب نمی رسانند. بیماری های مسری به جنین - بخش اول


مراقبت از جنین در دوران بارداریمراقبت از جنین در دوران بارداری

مراقبت از جنین در دوران بارداری گرچه رحم مادر ، جایگاه مطمئن و محفوظی است که جنین میتواند در آن رشد و نمو کند ، ولی ممکن است داروها ، سموم ، اشعه و عوامل بیماری زا بر روی جنین درون رحم اثر نماید و ناهنجاری هایی در جنین پدید آورد.


غذاهای مفید برای جنینغذاهای مفید برای جنین

غذاهای مفید برای جنین کودک آنلاین: سبک زندگی و رژیم غذایی شما در طول بارداری می توانند روی سلامت نوزاد شما تاثیر بگذارند و به تناسب اندام شما پس از زایمان کمک کنند. غذاهای مفید برای جنین


بالا بودن قند خون مادر و جنین و اثرات آنبالا بودن قند خون مادر و جنین و اثرات آن

بالا بودن قند خون مادر و جنین و اثرات آن کودک آنلاین: بالا بودن قند خون مادر و جنین هر دو بر سلامتی جنین اثر بسیار مهمی دارد. در مادران حامله دیابتی، چون مقدار قند، آمینواسیدها و اسیدهای چرب خونشان بالاست، مقداری از این مواد به جنین آن‌ها می‌رسد و موجب تحریک لوزالمعدۀ جنین می‌شود و انسولین بیشتر ترشح می‌شود. بالا بودن قند خون مادر و جنین و اثرات آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران