کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

3
مشکلات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آن
مشکلات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آن :پوست زنان باردار نیز مانند سایر اعضای بدن او تحت تأثیر تغییرات هورمونی قرارگرفته و ممکن است دچار تغییرات عمده‌ای گردد و در برخی موارد مشکلات خاصی را برای زنان باردار ایجاد می‌نماید . پوست خانم‌ها در دوران بارداری نسبت به افراد دیگر کمی گرم تر و پرخون تر می‌شود و ممکن است قسمت‌هایی در پوست رگه‌های قرمزی ایجاد گردد . مشکلات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آن

مشکلات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آن

پوست زنان باردار نیز مانند سایر اعضای بدن او تحت تأثیر تغییرات هورمونی قرارگرفته و ممکن است دچار تغییرات عمده‌ای گردد و در برخی موارد مشکلات خاصی را برای زنان باردار ایجاد می‌نماید . پوست خانم‌ها در دوران بارداری نسبت به افراد دیگر کمی گرم تر و پرخون تر می‌شود و ممکن است قسمت‌هایی  در پوست رگه‌های قرمزی ایجاد گردد .
اکثر مشکلات پوستی دوران بارداری بعد از زایمان  کم شده و یا از بین می‌رود  بهتر است برای انجام هر نوع  درمان با پزشک خود تماس گرفته و از خوددرمانی خودداری کنید.
تغییرات پوستی در بارداری
ماسک بارداری
طی سه ماهه دوم بارداری ، ممکن است تغییرات رنگ پوست صورت در گروهی از زنان باردار اتفاق بیفتد. این تغییر رنگ به شکل لکه‌های پوستی بروز می‌کند که آن را ملاسما یا کلواسما یا ماسک بارداری می‌نامند.
 علت بروز این پدیده هورمون‌هایی است که در دوران بارداری در بدن مادر ترشح می‌شوند و هورمون ملانین را تحریک می‌کنند و این هورمون هم باعث می‌شود رنگدانه‌های بیشتری از سلول‌های پوستی ترشح شود.
 
ترک‌های پوستی (استریا) در دوران بارداری: (stretch mark)
از تغییرات پوستی شایع  در دوران بارداری ، ایجاد ترک‌های قرمز رنگ در ناحیه سینه ، شکم ، پهلوها و ران‌ها می‌باشد که این ترک‌ها  به دلیل کشیدگی بیش از حد پوست به علت افزایش وزن به هنگام حاملگی  به وجود می‌آید .الیاف کلاژن پوست تحمل این کشیدگی را نداشته  و در نتیجه پاره می‌شود و در اثر پارگی این الیاف است که چنین ضایعاتی به وجود می‌آیند.این ضایعات را استریا می‌گویند. ترک‌های پوستی در 90 درصد بارداری‌ها در سه ماهه آخر بارداری اتفاق می‌افتند.ترک‌های پوستی پس از زایمان کمرنگ شده و به رنگ پوست در می‌آیند.
درمان ترک‌های پوستی در بارداری :
اما این ضایعات پوستی در دوران بارداری با داروهای موضعی کمی بهتر می‌شوند  ولی به طور کامل نمی‌توان از بروز آن‌ها در بارداری جلوگیری کرد . انواع مختلفی از کرم‌ها و روغن‌ها و مرطوب کننده‌ها (حاوی ویتامینE ، مانند روغن زیتون) به امید جلوگیری از این ترک‌ها بکار می‌روند اما هنوز تأثیر استفاده از این داروها هنوز مشخص نمی‌باشد .
راهکارهایی مانند لیزر و میکرودرم  ابریژن هم می‌تواند  تا حدودی برای  درمان این ترک‌های پوستی دوران بارداری می‌تواند تأثیرگذار باشد.
لکه‌های پوستی دوران بارداری:
بیشتر زنان در دوران بارداری خود در اثر نوسانات هورمونی تغییرات رنگ‌دانه‌های پوستی را در پوست خود احساس می‌کنند. خال‌ها ، نوک پستان‌ها ، زیر بغل ، جای زخم‌های قدیمی و ناحیه تناسلی در اثر این فعل‌وانفعالات تیره‌تر می‌گردد و ممکن است در سطح پوست صورت لکه‌هایی نمایان شود  .
معمولاً در  سه ماهه دوم بارداری تغییرات رنگ پوست صورت بیشتر دیده می‌شود .که به آن ملاسما یا کلواسما یا ماسک بارداری گویند  .
پیشگیری و درمان لکه‌های پوستی در بارداری:
بیشتر این لکه‌ها بعد از زایمان بهبود میابند . اما احتمال عود لکه‌ها در حاملگی‌های بعدی بیشتر می‌باشد.
استفاده از ضد آفتاب‌های وسیع طیف و مناسب و همچنین جلوگیری از تابیدن مستقیم نور خورشید معمولاً از ایجاد این لکه‌های پوستی جلوگیری خواهد کرد.
بعد از اقدامات پیشگیرانه در برابر اشعه آفتاب پس از دوران بارداری در صورت برطرف نشدن این لکه‌ها از کرم‌های ضد لک ، لایه بردار ، میکرودرم ابریژن و بعضی از انواع لیزر توصیه می‌شود.تغییرات عروقی پوستی دوران بارداری:

تغییرات هورمونی طبیعی در دوران بارداری باعث کشیدگی ، ناپایداری،‌تکثیر و یا تورم عروق خونی می‌گردد.بیشتر این  تغییرات پس از زایمان به حالت عادی برمی‌گردد . خال‌های عروقی عنکبوتی (Spider Angioma) تقریباً دو سوم زنان  با پوست روشن و در حدود 10 درصد مادران باردار با پوست تیره را درگیر می‌کند . این خال‌ها بیشتر در قسمت‌های صورت،‌گردن و بازوها و در سه ماهه اول و دوم بارداری نمایان می‌شوند. قرمز شدن  کف دست‌ها هم تقریباً یک سوم تا دو سوم مادران باردار را مبتلا می‌نماید.
تغییرات عروقی و عصبی در بارداری وریدها و واریس‌های اندام تناسلی و ناحیه مقعد را ممکن است تحت تأثیر قرار دهد و همچنین باعث بروز گرگرفتگی صورت ، کهیر ، یا خونریزی و التهاب لثه‌ها را ممکن است به دنبال داشته باشد .
درمان :
برای درمان تورم  عروق  از ایستادن یا نشستن در یک حالت ثابت به مدت زمان طولانی خودداری کنید. در صورتی که باید مدت زمان طولانی بایستید هرچند دقیقه یک‌بار برای مدتی کوتاه بنشینید یا راه بروید.
 پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس هم می‌تواند عوارض آن مسئله را کم کند . در زمان نشستن هم پای خود را بالا بگذارید و ویتامین C کافی به بدنتان برسانید تا احتمال واریس در شما کمتر شود.
 خشکی و خارش پوست در بارداری
در طول دوران بارداری که پوست شکم کشیده و سفت شده  و به خصوص  در ماه‌های پایانی  بارداری ممکن است شخص دچار خارش در ناحیه شکم گردد.
درمان خشکی و خارش پوست در بارداری
در برخی موارد دوش گرفتن با آب ، حتی چند بار در روز می‌تواند تمام این مشکلات را برطرف کند. پوشیدن لباس‌ نخی نازک و گشاد و باعث می‌شود که تعریق به حداقل خود رسیده و باعث کاهش شدت علائم گردد . نوشیدن آب فراوان به کاهش این علائم پوستی در زمستان کمک شایانی می‌کند.

همچنین استفاده از سیستم تهویه و دستگاه بخور مناسب در محل کار و منزل به منظور افزایش جریان هوا و  رطوبت راهکار مناسبی است.مصرف کافی میوه و سبزی و ماهی به بهتر شدن علائم پوست خشک کمک فراوانی می‌کند.

 همچنین شخص باردار می‌تواند ز یک مرطوب‌کننده مناسب برای پیشگیری از خشکی پوست خود استفاده نماید .چنانچه این  توصیه‌ها برای شما کمک‌کننده نبود ، حتماً با یک پزشک متخصص پوست دراین‌باره مشورت کنید.
 
  تیرگی هاله پستان در دوران بارداری
در قسمت هاله سینه‌ها ممکن است  در بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری تغییر رنگ ایجاد گردد  و این نواحی  تیره‌تر به نظر برسد پس از دوران بارداری خودبه‌خود برطرف می‌شود. ضمناً این تغییرات رنگی و  ممکن است در خال‌ها و دانه‌های گوشتی پوست هم دیده شود.
 جوش و آکنه در بارداری
افزایش بعضی از هورمون‌ها در دوران بارداری ممکن است باعث افزایش سطح ترشح چربی از سلول‌های پوست گردد و همین امر باعث افزایش احتمال بروز جوش می‌‌شود و معمولاً  در نیمه دوم حاملگی از شدت آن کاسته می‌شود.
درمان جوش در دوران بارداری
برای پیشگیری از جوش زدن در بارداری صورت خود را با شوینده‌های مخصوص دو بار در روز بشویید .
 مصرف داروهای  ضد جوش در دوران بارداری مناسب نیست  و برای مصرف آن‌ها حتماً بایستی با پزشک خود مشورت نمایید.
 خط سیاه  (Linea nigra)
بیشتر زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری  خود  خط  تیره رنگی را  در قسمت زیر ناف خود که به طور مستقیم به سمت پایین مشاهده می‌کنند. این خط در ابتدا معمولاً کمرنگ بوده و به مرور رو به سیاه شدن می‌رود  و به همین دلیل به خط سیاه شهرت دارد.
 معمولاً بعد از زایمان تا چند روز این خط به تیره شدن ادامه می‌دهد ، اما در طول ماه‌های پس از بارداری خط سیاه بدون هیچ‌گونه درمان و به صورت خودبه‌خود از بین خواهد رفت .
مشکلات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آن
خارش پوستی در دوران بارداریخارش پوستی در دوران بارداری

خارش پوستی در دوران بارداری - گروه آخر و موضوع مورد بحث این مقاله ، خارش و بثورات پوستی خاص دوران بارداری است که در غیاب بیماریهای پوستی اولیه و بیماریهای سیستمیک تعریف می شود و شایع ترین علت آن ، خشکی پوست است. خارش پوستی در دوران بارداری


ترک‌ های پوستی در بارداریترک‌ های پوستی در بارداری

ترک‌های پوستی در بارداری :دوران بلوغ معمولاً سرآغاز ایجاد ترک‌های پوستی روی ران‌ها ، باسن و سینه‌ها می‌باشد . در دوران بارداری این ترک‌ها بر روی شکم و سینه‌ها ، پهلوها ایجاد می‌گردد. ترک‌های پوستی ممکن است در آقایان نیز ایجاد شوند. ترک‌های پوستی در بارداری


خارش پوست در بارداریخارش پوست در بارداری

خارش پوست در بارداری کودک آنلاین: وجود خارش در دوران بارداری در بعضی از نواحی بدن به خصوص دور شکم و پستان ها که در حال بزرگ شدن هستند، کم نیست، زیرا پوست باید برای هماهنگی با رشد این نواحی کشیده شود. هورمون های دوران بارداری نیز تا حدی در این امر مؤثرند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران