کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

1
استحمام در دوران بارداری
استحمام در دوران بارداری در تمام طول دوران بارداری بدون هیچ گونه نگرانی میتوانید استحمام کنید. در زمان بارداری به دلیل فعالیت زیاد پوست و دفع بیشتر مواد زائد بدن عرق کردن در خانم های باردار بیشتر می شود به همین دلیل استحمام روزانه میتواند باعث بشاشیت و راحتی شود. استحمام در دوران بارداری

استحمام در دوران بارداری
در تمام طول دوران بارداری بدون هیچ گونه نگرانی میتوانید استحمام کنید. در زمان بارداری به دلیل فعالیت زیاد پوست و دفع بیشتر مواد زائد بدن عرق کردن در خانم های باردار بیشتر می شود به همین دلیل استحمام روزانه میتواند باعث بشاشیت و راحتی شود.
یک حمام گرم راهی خوب برای تسکین درد عضلات در دوران بارداری است. بعضي از پزشکان به علت بزرگي شکم و اشکال در حفظ تعادل بدن استحمام با وان در شش هفته آخر بارداري را منع مي کنند. هميشه در موقع ورود و خروج از وان مواظب باشيد که پايتان ليز نخورد و براي جلوگيري از لغزيدن و افتادن مي توان از کف پوش لاستيکي براي پوشاندن کف حمام استفاده نمود.
سوراخ های ریزی در سطح پوست وجود دارد که راه خروج عرق است و مواد زائد بدن نیز از طریق همین سوراخ ها دفع می شوند. اگر این سوراخ ها به علت عدم استحمام بسته شوند در دفع عرق اختلال به وجود می آید و زندگی زن باردار به مخاطره می افتد.
مواد زائد علاوه بر عرق کردن توسط کليه ها، روده ها و ريه نيز دفع مي شود و لذت بعد از استحمام به علت باز شدن سوراخ هاي پوست است. با استحمام، سلول هاي مرده چربي و عرق خشک شده بر روي پوست شسته شده و سوارخ هاي پوست بار ديگر باز مي شوند.
انتخاب بهترین درجه حرارت آب برای استحمام بسیار مهم است و بهتر است از آبي که درجه حرارت آن بين 29 تا 32 درجه سانتي گراد است استفاده شود. زيرا آب زياد گرم موجب خستگي شود و بايد از آب داغ اجتناب کرد چون  ممکن است خطراتی برای جنین در حال رشد ایجاد کند.
برای زنان بارداري که کم خواب هستند و يا خواب رفتن برايشان خيلي مشکل است استحمام قبل از رفتن به بستر آرامش بخش بوده و خوابيدن را تسهيل مي نمايد.
بهتر است بعد از استحمام تا نيم ساعت از رفتن به محيط خارج اجتناب کنيد تا بدنتان خشک شود.
استحمام نه تنها براي نظافت بلکه براي تحريک گردش خون نيز لازم است. بنابراين با ماساژ ملايم پوست با حوله بعد از هر استحمام، گردش خون تسريع شده و نتيجه بهتري عايدتان مي شود.
استفاده از اسپري هاي ضد بو و خوشبو کننده بدن در دوران بارداري اشکالی ندارد.
 برای استحمام در دوران بارداری بهتر است به رعایت این نکات دقت کنید :
•    به خوبی مراقب کف لغزنده حمام باشید. این مراقبت به ویژه در دو ماه آخر بارداری به علت سنگین شدن و احتمال آسیب به کیسه آب از اهمیت بسیاری برخوردار است.
•    مراقب دمای آب باشید و اجازه ندهید که آب داغ شود.
•    سعی کنید زمانی که از وان آب گرم استفاده می کنید بیش از 10 دقیقه در آن نمانید.
•    اگر شروع به احساس ناراحتی یا ناخوشی کردید، یا متوجه شدید که عرق‌کردن شما متوقف شده است، فورا از آب خارج شوید.
•    حمام کردن برای خانم های باردار شرایط و ویژگیهای خاصی دارد همانگونه که هم برای مادر هم برای جنین  مفید است در روحیه مادر هم تاثیر بسزایی دارد
•    معمولا در ماه های آخر بارداری تنفس خانم باردار به راحتی ماه های نخست نیست. به همین دلیل نبایستی برای مدتی طولانی در حمام بماند.
•    به منظور جلوگیری از ابتلا به عفونت های واژنی در ماه های آخر از نشستن در داخل تشت و یا وان خودداری نمایید.

استحمام در دوران بارداری

رابطه جنسی در بارداریرابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری آیا در بارداری میتوان آمیزش جنسی انجام داد و آیا خطری برای جنین به وجود نمی آورد؟ این سوالی است که بیشتر مادران باردار با آن مواجه میشوند.حامله شدن پدیده و فرصتی است برای زن و شوهر که رابطه ی عاطفی و علاقه مندی بیشتری به یکدیگر پیدا کنند. رابطه جنسی در بارداری


شنا در دوران بارداریشنا در دوران بارداری

شنا در دوران بارداری کودک آنلاین: اگر پیش از بارداری شنا می ‌كردید، با احتیاط بیشتری می ‌توانید در دوران بارداری نیز، به آن ادامه دهید. ولی اگر در بارداری برای اولین بار تصمیم به شنا كردن گرفته‌اید، از سه ماهه دوم و آرام ‌آرام این كار را شروع كنید.


مایعات مصرفی زن باردارمایعات مصرفی زن باردار

مایعات مصرفی زن باردار دریافت روزانه 5/1 تا 2 لیتر آب برای زن باردار لازم است : این مقدار آب موجب نرم شدن مناسب مدفوع و تصفیه ی صحیح کلیوی می شود. تامین آب بدین ترتیب انجام میشود : مایعات مصرفی زن باردار


استراحت مطلق در بارداریاستراحت مطلق در بارداری

استراحت مطلق در بارداری کودک آنلاین: تقريباً از هر 5 خانم باردار در آمريكا به يك نفر در طول دوران بارداري استراحت مطلق تجويز مي شود.اين بدان معناست كه پزشك توصيه مي‌كند كه اكثر اوقات يا تمام اوقات روز را بايد در بستر بماند. استراحت مطلق ممكن است از چند روز تا چند ماه طول بكشد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران