کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

9
بارداری پوچ
بارداری پوچ : زمانی میگوییم یک بارداری پوچ است که لقاح صورت می‌پذیرد و به دیواره رحم نیز منتقل می‌شود ولی جنین و ساک حاملگی ایجاد نمی‌شود. زن باردار در این زمان ممکن است دارای تمامی علائم بارداری نیز باشد و سطح هورمون‌های بارداری در بدن او به میزان سطح هورمون‌های حاملگی طبیعی بالا رود.حاملگی پوچ در سه ماه اول اتفاق می‌افتد و در بسیاری موارد این امر نهایتاً خودبه‌خود منجر به سقط می‌گردد.

بارداری پوچ :

زمانی میگوییم یک بارداری پوچ است که لقاح صورت می‌پذیرد و به دیواره رحم نیز منتقل می‌شود ولی جنین و ساک حاملگی ایجاد نمی‌شود. زن باردار در این زمان ممکن است دارای تمامی علائم بارداری نیز باشد و سطح هورمون‌های بارداری در بدن او به میزان سطح هورمون‌های حاملگی طبیعی بالا رود.حاملگی پوچ در سه ماه اول اتفاق می‌افتد و در بسیاری موارد این امر نهایتاً خودبه‌خود منجر به سقط می‌گردد.سطح بالای ناهنجاری‌های کروموزومی معمولاً باعث می‌شود بدن زن همان اوایل حاملگی سقط طبیعی کند. حاملگی پوچ علت ۵۰ درصد سقط‌جنین سه ماه اول بارداری است.

علائم بارداری پوچ :

 معمولاً بیشتر سقط‌های جنین قبل از هفته 12 بارداری یعنی سه ماه اول بارداری صورت می‌پذیرند علائم آن عبارت‌اند از:

-        لکه بینی و یا خونریزی واژینال : البته در برخی موارد بعضی خانم‌ها ابتدای بارداری خود را با خونریزی و یا لکه بینی سپری می‌کنند ولی ممکن است این خونریزی‌ها منجر به سقط‌جنین نگردد. یا اینکه سقط‌جنین صورت پذیرد ولی خونریزی زیادی نداشته باشد

-        درد و انقباضات شکمی و  قسمت تحتانی پشت

-        دفع واژینال مایع و بافت

 علل منجر به بارداری پوچ :

-         افزایش سن مادر:با افزایش سن مادر و مادران بالای 35 سال احتمال بروز حاملگی پوچ نیز بیشتر می‌شود. اما در تحقیقات اخیر افزایش سن پدر نیز زمینه‌ساز حاملگی پوچ نیز هست.

-        سابقه داشتن حاملگی پوچ : معمولاً زنانی که  2 بار سقط‌جنین و حاملگی پوچ را تجربه کرده‌اند  28درصد بیشتر  احتمال حاملگی پوچ و سقط‌جنین را خواهند داشت.

-        بیماری‌های مزمن مادر– زنانی که دیابت دارند و از کمبود ید و تیروئید رنج می‌برند احتمال بیشتری دارد که دچار بارداری پوچ گردند.

-        مشکلات رحم و سرویکس

-        مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر

-        آزمایشات آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون (CVS ) با احتمال پایین می‌تواند باعث سقط‌جنین گردد .

چگونگی تشخیص بارداری پوچ:

-        سونوگرافی :برای تعیین تشکیل کیسه جنینی و اینکه آیا قلب جنین تشکیل‌شده یا به اندازه کافی رشد کرده یا نه؟

-        معاینه لگنی توسط پزشک

-        آزمایشات خونی برای تعیین میزان هورمون‌های حاملگی برای تعیین احتمال وجود بقایای جفت پس از سقط.

-        آزمایشات بافتی برای تشخیص قطعی سقط‌جنیندرمان بارداری پوچ :

-        استراحت و پرهیز از رابطه جنسی و فعالیت‌های بدنی . گرچه تأثیر این عوامل هنوز در احتمال  سقط‌جنین ثابت نشده ولی نهایتاً رعایت آن می‌تواند به کم شدن درد و خونریزی کمک کننده باشد.

 

-        درمان انتظاری:ممکن است جریان سقط به خودی خود چند هفته به طول بی انجامد و این مساله باعث به وجود آمدن مشکلات روحی و احساسی برای شما شود.

-درمان طبیعی: ممکن است جفت و جنین خودشان به صورت خودبه‌خود  دفع گردند

 

-        درمان پزشکی :در برخی مواقع که سقط ناقص انجام می‌پذیرد و بخشی از جنین هنوز به دیواره رحم متصل است دهانه رحم بازو بیمار دارای خونریزی رحمی است  و بایستی عمل کورتاژ که همان تراشیدن دیوار رحم است انجام گیرد.

نکات :

•       2 هفته بعد از سقط  رابطه جنسی نداشته باشید از دوش واژینال و تامپون  نیز استفاده نکنید.

•        عادت ماهیانه بعدی شما ممکن است تا 6 هفته پس از سقط صورت گیرد.

•       معمولاً توصیه می‌شود برای بارداری بعدی وقفه‌ای بی اندازید و با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

علائم هشدار دهنده در دوران بارداریعلائم هشدار دهنده در دوران بارداری

علائم هشدار دهنده در دوران بارداری کودک آنلاین: بسياري از زنان نگران‌اند چون فكر می‌کنند اگر اتفاق جدي يا مهمي در طول بارداري رخ دهد، متوجه آن نخواهند شد يا نمی‌دانند در چه شرايطي بايد به‌طور اورژانس با پزشك يا ماماي خود تماس بگيرند. علائم هشدار دهنده در دوران بارداری


خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداریخونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری : لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری و مخصوصاً در سه ماه اول عادی به نظر می‌رسد و هنوز دلیل آن به درستی مشخص نشده است.اما به محض مشاهده خونریزی فرد بایستی به پزشک خود مراجعه نماید تا دلیل خونریزی تشخیص و توصیه‌های لازم به خانم باردار تاکید شود. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری


بارداری بعد از سی و پنج  (  35 ) سالگیبارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی

بارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی :شما نیز مانند بسیاری دیگر ممکن است دیر ازدواج‌کرده باشید یا ازدواج دومتان باشد و یا تاکنون خواسته‌اید که از نظر تحصیلی و شغلی به موقعیت تثبیت‌شده‌ای برسید. بعضی زوج‌ها به علت نازایی و تا زمانی که تحت بررسی کامل و یا حتی جراحی قرار نگرفته‌اند قادر به باردار شدن نبوده‌اند. بارداری بعد از سی و پنج ( 35 ) سالگی


سونوگرافی ان تی (NT)سونوگرافی ان تی (NT)

سونوگرافی ان تی (NT) کودک آنلاین: یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف nuchal-translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است. سونوگرافی ان تی (NT)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران